Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.335
Поени од реакции
4.924
Еве да не мрчите како Скопје било скапо
900€/m2 - Нова Градба
10мин вожња до Карпош
13мин вожња до Плоштад
Подобар сооднос локација-цена - ЗДРАВЈЕ! ;)
Screenshot 2023-11-26 224624.png
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Еве да не мрчите како Скопје било скапо
900€/m2 - Нова Градба
10мин вожња до Карпош
13мин вожња до Плоштад
Подобар сооднос локација-цена - ЗДРАВЈЕ! ;)
Прегледај го приврзокот 399091
Најбитно, блиску е до затворот, што го прави идеален за изнајмување на кратки периоди ;)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Бидејќи растот на цената на резиденцијални објекти ја следи инфлацијата а таа се проектира на 4-5% очекувам и толку да биде растот на недвижностите за живеење. Или забавување на растот.
 

Attachments

Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Некоја препорака за стан во хром ? И дали знаете која цена се движи квадратот ?
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.082
Зар можно е толку да е рипнато таму ?
И јас мислам дека е премногу тоа за Хром. Максимум нека иде до 1400€м2.
И тоа преку агенција максимум 1400, а од инвеститор да купиш сигурно е поевтино.
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2017
Мислења
321
Поени од реакции
756
Ostavi to oglasite ne se salam, to ti se vecni oglasi prodavam za da ne go dam, 1400e e skapo za Hrom, drugar lani zede za 900e vo relativno nova zgrada. Stavi tuka I malo renovirajne pa mu dojde za prilika 1025e od kvadrat
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
А да не знаете некој инвеститор што гради згради во тој дел од градот ?
 
Член од
24 август 2017
Мислења
321
Поени од реакции
756
А да не знаете некој инвеститор што гради згради во тој дел од градот ?
Ovie "Modus Vivendi" znam imaja planirano za vo Hrom kaj gradinkata, vidi najubo na google search ako najdes nes podetalno za proektot I niv za da ne ti davam gresni infos..
 
Член од
29 март 2024
Мислења
209
Поени од реакции
294
Чим Кисела Вода стигна до 1,500 евра квадрат... толку е муабетот.
Ма да снемува се повеќе и повеќе куќи низ Скопје. Такада земјата е проблем таа ја дига цената највеќе.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.335
Поени од реакции
4.924
Пазарот ја диктира цената. Ако има народот пари за да инвестира во недвижнини нека си фураат нагоре.
Мене ми е чудно само како пазарот е сеуште одржлив и после сите овие поскапувања?!

Статистиките викаат дека Македонија најмногу е поскапено


Пазарот не е некој што му сожежело со млада трудна невеста кого го манала реалноста наречена живот и мора да оформи нов почеток. Почеток кој ќе го отплаќа наредни 30години. Не, тој е колатерална штета.
Пазарот е цела една проста раја (пошто таа уште е и останата овде) што не знае како порационално да го искористи капиталот па импулсивно ги инвестира во некаков си пазар на недвижнини водејќи се од правилото дека нема губиток и добивката му е загарантирана.

И самиот попис го покажа тоа
Над 307.187 или 36,6% од становите зјаат празни, додека 531.987 или 63,4% се населени
Значи скоро 40% од недвижнините се дупли живеалишта кој стојат како некаков си вид капитал

И ова е глобален проблем. Само што секаде е умерен и во согласност со стандрадот на населението кое живее.
Само овде е некако илузорно и профитерски настроен.
Дали стварно имавме потпросечни цени па сега после пост пандемиската инфлација се оформија реални цени или граѓаните се потајно паралјии... времето ќе покаже.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom