Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
тоа било педесети, шеесети. Сега и они се свртени према рентање. У кариерата менуваат неколку работи. Никој нема време да се замара да продава со месеци па и години некој имот. Тоа и овде полека иде.
ne, ti ustvari nemas poima sto pisuvas...nitu se ceka meseci i godini nitu e uglavno tesko da prodades tamu (so cest na isklucoci)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.209
Поени од реакции
16.145
А кој ти гарантира колку ќе ти биде каматата на кредитот после фиксниот период?
Немаш никаква гаранција. Недвижината ти е инвестиција со соодвети ризици, и кога го праиш тоа со позајмени пари си има плус трошоци. Ако живееш во Македонија, и планираш да живееш и понатака, да се надеваш на живот под кирија е тежок идиотизам. Тенденцијата е иста ко во сите западни земји. Не само што ќе растат цените за купување, ќе растат и за рентање зашто се дел од истиот пазар.
И каква врска има тоа со муабетов? Што ќе смени киријата? Ако сакам помала кирија ќе најдам место кое е подалеку од Центар и готово.

Пофлексибилен живот од тоа здравје за некој што заработува солидно. Може да живи живот лагоден и да не се ебава дали ја промашил задњата рата од кредитот у наредните 50 години. У Америка така живат, кур ги боли.
Животот ќе ти стане ептен фелксибилен. За 30 години, од флексибилност најверојатно нема да можеш да си платиш кирија во населбата во кој си роден и си живеел цел живот. Не ти ова е америка, на 15 километри од центар немаш канализација.
Автоматски споено мислење:

тоа било педесети, шеесети. Сега и они се свртени према рентање. У кариерата менуваат неколку работи. Никој нема време да се замара да продава со месеци па и години некој имот. Тоа и овде полека иде.
Ретнаат тие што не можат. Тој што можел да купи а не го напраил тоа е морон и ништо поише од тоа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.557
Поени од реакции
34.729
Немаш никаква гаранција. Недвижината ти е инвестиција со соодвети ризици, и кога го праиш тоа со позајмени пари си има плус трошоци. Ако живееш во Македонија, и планираш да живееш и понатака, да се надеваш на живот под кирија е тежок идиотизам. Тенденцијата е иста ко во сите западни земји. Не само што ќе растат цените за купување, ќе растат и за рентање зашто се дел од истиот пазар.

Животот ќе ти стане ептен фелксибилен. За 30 години, од флексибилност најверојатно нема да можеш да си платиш кирија во населбата во кој си роден и си живеел цел живот. Не ти ова е америка, на 15 километри од центар немаш канализација.
брат, се гледа по муабетиве дека лебот од овие работи го вадиш затоа вака збориш. Можам да намирисам некој кога тера агенди.

Иначе тоа го дадов како опција за таа сума некој што исчурил на стан. Да е до мене изборот куќа на два спрата ќе дигнам со тие пари место да живеам у некој двособен стан.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.575
Поени од реакции
31.884
тоа било педесети, шеесети. Сега и они се свртени према рентање. У кариерата менуваат неколку работи. Никој нема време да се замара да продава со месеци па и години некој имот. Тоа и овде полека иде.
Уште купуваат, ама она што не ти го кажува е дека таму киријата е упм, не 200-300 евра месечно.
Странство стан/куќа е инвестиција кој ти намалува даноци, а ќе ти носи приход, и начин за левериџ со пари кои ги немаш.
Кај мене и кај кано држи вода, има помалку недвижности од баратели, се издава преку ноќ.
Скопје од друга страна освен за перење пари, или купување преку фирма за да избегнеш данок, треба да ти туши лепенката за инвестирање и надеж да правиш при од кирија. Цела држава си замина, и нема да запре додека не останат помалку од 1м, и ако си троа побистар се наоѓаат станови со смешна кирија (од огласната секогаш да се цените, се стига 50-100 евра помалку).
Автоматски споено мислење:

Немаш никаква гаранција. Недвижината ти е инвестиција со соодвети ризици, и кога го праиш тоа со позајмени пари си има плус трошоци. Ако живееш во Македонија, и планираш да живееш и понатака, да се надеваш на живот под кирија е тежок идиотизам. Тенденцијата е иста ко во сите западни земји. Не само што ќе растат цените за купување, ќе растат и за рентање зашто се дел од истиот пазар.

Животот ќе ти стане ептен фелксибилен. За 30 години, од флексибилност најверојатно нема да можеш да си платиш кирија во населбата во кој си роден и си живеел цел живот. Не ти ова е америка, на 15 километри од центар немаш канализација.
Автоматски споено мислење:


Ретнаат тие што не можат. Тој што можел да купи а не го напраил тоа е морон и ништо поише од тоа.
Киријата ќе расте ако има кој да плати, Скопје тоа ќе го нема за брзо.
И програмерите ќе паднат за скоро, не само што избркаа странство илјадници, туку и цените на услугата мора да одат доле, или упростено: ќе сонувате пак вакви плати.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.209
Поени од реакции
16.145
Уште купуваат, ама она што не ти го кажува е дека таму киријата е упм, не 200-300 евра месечно.
Странство стан/куќа е инвестиција кој ти намалува даноци, а ќе ти носи приход, и начин за левериџ со пари кои ги немаш.
Кај мене и кај кано држи вода, има помалку недвижности од баратели, се издава преку ноќ.
Скопје од друга страна освен за перење пари, или купување преку фирма за да избегнеш данок, треба да ти туши лепенката за инвестирање и надеж да правиш при од кирија. Цела држава си замина, и нема да запре додека не останат помалку од 1м, и ако си троа побистар се наоѓаат станови со смешна кирија (од огласната секогаш да се цените, се стига 50-100 евра помалку).
Автоматски споено мислење:


Киријата ќе расте ако има кој да плати, Скопје тоа ќе го нема за брзо.
И програмерите ќе паднат за скоро, не само што избркаа странство илјадници, туку и цените на услугата мора да одат доле, или упростено: ќе сонувате пак вакви плати.
Но офенс, ама истиов муабет го терате од почеток на темата. Некоја ако ви ги слушал советите и се премислил, јамката на врат си ја има стаено сега. И цени на за продавање и криии пораснаа. Од кириите не можеш да се заштитиш, ама кров на глава можеш да си обезбедиш. Те се иселувале, те програмерите немало да имаат пари. Како да ти кажам, ништо од тоа нема да го запре процесот.

Најак е дечкото што мисли дека се фејк огласите :pos:
Автоматски споено мислење:

брат, се гледа по муабетиве дека лебот од овие работи го вадиш затоа вака збориш. Можам да намирисам некој кога тера агенди.

Иначе тоа го дадов како опција за таа сума некој што исчурил на стан. Да е до мене изборот куќа на два спрата ќе дигнам со тие пари место да живеам у некој двособен стан.
Ти си два чекора пред сите, не ни очекувам да те заебам. Од другите членови ќе го извадам лебот.

Туку, дигни куќа, апсолутно добра идеа. Ако имаш локација, или не ти смета да живееш подалеку од центар. Само не давај вакви генијални идеи со кириите. Отстај го Лестер што те заебава, он е иселен и ќе си купи таму недвижина.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.228
Поени од реакции
16.984
Но офенс, ама истиов муабет го терате од почеток на темата. Некоја ако ви ги слушал советите и се премислил, јамката на врат си ја има стаено сега. И цени на за продавање и криии пораснаа. Од кириите не можеш да се заштитиш, ама кров на глава можеш да си обезбедиш. Те се иселувале, те програмерите немало да имаат пари. Како да ти кажам, ништо од тоа нема да го запре процесот.

Најак е дечкото што мисли дека се фејк огласите :pos:
Автоматски споено мислење:


Ти си два чекора пред сите, не ни очекувам да те заебам. Од другите членови ќе го извадам лебот.

Туку, дигни куќа, апсолутно добра идеа. Ако имаш локација, или не ти смета да живееш подалеку од центар. Само не давај вакви генијални идеи со кириите. Отстај го Лестер што те заебава, он е иселен и ќе си купи таму недвижина.
Не мислам дека се фејк, напротив верувам дека се реални. Има еден го огласува станот секој ден да му е во топ огласи веќе 6 - 7 месеца и не размислува под 2000 евра да спушти. И верувам дека постојат луѓе што за 70 квадрата стан во Порта Аеродром би платиле и 140.000 - 150.000 евра и око нема да им трепне пошто цел живот се стреми кон тоа да има стан во тој дел од градот и во ред е да го добие. Ја со годините се стремам кон комоција и поквалитетен живот.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.299
Поени од реакции
4.792
2-3000 stanovi godisno se prodavaat vo Skopje.
Само вака од памет можам да набројам 20 души што ги познавам кои купија стан во Скопје последниве 5-6 години.
Рака на срце недвижностите во Македонија до скоро беа прилично достапни за една средна класа на фамилија со солидни примања.

На памет ми идат административци, доктори, стоматолози, сервисери на коли/електроника, ликови со мали бизниси... луѓе од сите калибри кои низ текот на годините направиле капитал од десетина илјади € и го инвестирале во станови, што чиста исплата, што доплатено со кредити.

Дополнително, огромен број куќи ( или посликовито кажано таткојната од некој што рмбал во социјализмот да им остави на децата некаков капитал), се испродадоа и многу фамилии од живот во двоспратна куќа и 300-400м2 двор одлучија дека е подобро да купат 2-3 станчиња по 50тина квадрати еден во родниот град и еден во Скопје - онака да се најде...

Е такви со стан во Скопје - онака да се најде, ги има повеќе него ли што се трајни резиденти и уште ќе ги има, само што во случајов инфлацијава малку ќе ги успори и ќе размислат двапати колку е паметно да се затворат парите во оваа вукојебина.
Преминат е прагот каде мнозинството се надеваше на просперитет и сметаа дека ќе не биде како општество. Сега системот е на стаклени нозе и прашање на време е кога ќе имплодира одвнатре, а во таков систем ретко кој сака да инвестира и да се гледа долгорочно во него
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.575
Поени од реакции
31.884
Но офенс, ама истиов муабет го терате од почеток на темата. Некоја ако ви ги слушал советите и се премислил, јамката на врат си ја има стаено сега. И цени на за продавање и криии пораснаа. Од кириите не можеш да се заштитиш, ама кров на глава можеш да си обезбедиш. Те се иселувале, те програмерите немало да имаат пари. Како да ти кажам, ништо од тоа нема да го запре процесот.

Најак е дечкото што мисли дека се фејк огласите :pos:
Автоматски споено мислење:


Ти си два чекора пред сите, не ни очекувам да те заебам. Од другите членови ќе го извадам лебот.

Туку, дигни куќа, апсолутно добра идеа. Ако имаш локација, или не ти смета да живееш подалеку од центар. Само не давај вакви генијални идеи со кириите. Отстај го Лестер што те заебава, он е иселен и ќе си купи таму недвижина.
Друже, да не беше короната становите во Скопје денес ќе беа 1300 евра макс. Нешто кое се случува еднаш во илјадници години го претставивте како најгенијалната работа, се накотија и еден куп јутјубери, финансиски експерти, со продавање на муда за бубрези како циглите се најпаметната инвестиција што постои.

Од друга страна со короната се правеа пари од се можно, најголемото теле да купеше било која акција во 2019та до почеток на 2022ра ќе завршеше со 30+ проценти раст (а се продаваат додека трепнеш), во неполни 2 месеци во 2021ва со крипто направив 16 000 евра чисти, да не ти кажувам колку направивме од софтвер и ботови :D

Инаку јас немам против недвижности ако пазарот има логика за тоа, во Македонија со моменталната поставеност на работите, ова е против било која финансиска логика.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.209
Поени од реакции
16.145
Друже, да не беше короната становите во Скопје денес ќе беа 1300 евра макс. Нешто кое се случува еднаш во илјадници години го претставивте како најгенијалната работа, се накотија и еден куп јутјубери, финансиски експерти, со продавање на муда за бубрези како циглите се најпаметната инвестиција што постои.

Од друга страна со короната се правеа пари од се можно, најголемото теле да купеше било која акција во 2019та до почеток на 2022ра ќе завршеше со 30+ проценти раст (а се продаваат додека трепнеш), во неполни 2 месеци во 2021ва со крипто направив 16 000 евра чисти, да не ти кажувам колку направивме од софтвер и ботови :D

Инаку јас немам против недвижности ако пазарот има логика за тоа, во Македонија со моменталната поставеност на работите, ова е против било која финансиска логика.
Си има финанскиска логика, само не ја глеаш. Ништо страшно, ете си ја видел во крипто, не може у све да ја видиш.

Кано пред 50 страни и 5 години ви ја предвиде цела тема, и упорно се меле, со глава у ѕид. Сеа короната било, претходно програмерите, следен пост нешто трето.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.575
Поени од реакции
31.884
Си има финанскиска логика, само не ја глеаш. Ништо страшно, ете си ја видел во крипто, не може у све да ја видиш.

Кано пред 50 страни и 5 години ви ја предвиде цела тема, и упорно се меле, со глава у ѕид. Сеа короната било, претходно програмерите, следен пост нешто трето.
Дали со цел памет мислиш дека становите ќе рипнеа олку да не беше короната и целата криза?
Ете погледни ја статистиката што се случувало во минатото.

@kano е уште од таа група на луѓе кои сонуваат по Македонија (веројатно затоа што не живеел таму цело време), новите генерации имаат дигнато раце и со стап не ги враќаш назад.
Јас и кога ќе заминам од Австралија не се враќам таму, ако идам накај Европа ќе биде Јужна Франција/Шпанија, јужен дел на Грција, или пак ќе фатам накај Азија.
Другарите мои најголем дел се отселени од таму, иста приказна, апсолутно никој нема намера да стапне пак назад.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.209
Поени од реакции
16.145
Дали со цел памет мислиш дека становите ќе рипнеа олку да не беше короната и целата криза?
Ете погледни ја статистиката што се случувало во минатото.

@kano е уште од таа група на луѓе кои сонуваат по Македонија (веројатно затоа што не живеел таму цело време), новите генерации имаат дигнато раце и со стап не ги враќаш назад.
Јас и кога ќе заминам од Австралија не се враќам таму, ако идам накај Европа ќе биде Јужна Франција/Шпанија, јужен дел на Грција, или пак ќе фатам накај Азија.
Другарите мои најголем дел се отселени од таму, иста приказна, апсолутно никој нема намера да стапне пак назад.
Небитно е кај ќе идеш ти или кано, или другарите твои. Како да ти кажам, цената не зависи од тебе. Друго ми беше муабетот со Кано.

Инаку да, становите рипнаа по драстично за време на короната, како и се останато. Меѓутоа раст имаа и пред тоа, а имаат и сега, кога сите други инвестиции тонат. Мислам скролни назад, темава е од 2010.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.228
Поени од реакции
16.984
Небитно е кај ќе идеш ти или кано, или другарите твои. Како да ти кажам, цената не зависи од тебе. Друго ми беше муабетот со Кано.

Инаку да, становите рипнаа по драстично за време на короната, како и се останато. Меѓутоа раст имаа и пред тоа, а имаат и сега, кога сите други инвестиции тонат. Мислам скролни назад, темава е од 2010.
Кога ќе почне да дише балонот со програмерчиња и гастербајтери, кој ќе биде на ред да го дува? Можеби програмерчиња и гастербајтери од Чаир и од Косово? Најбитен е кешот, нели?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.575
Поени од реакции
31.884
Небитно е кај ќе идеш ти или кано, или другарите твои. Како да ти кажам, цената не зависи од тебе. Друго ми беше муабетот со Кано.

Инаку да, становите рипнаа по драстично за време на короната, како и се останато. Меѓутоа раст имаа и пред тоа, а имаат и сега, кога сите други инвестиции тонат. Мислам скролни назад, темава е од 2010.
Ако користиме ваква логика тогаш и Заев е најдобриот премиер во нашата историја:
 1. НАТО ветување - исполнето
 2. 500 евра плата -исполнето
 3. Преговори за ЕУ -исполнето
 4. Ефективен судски систем-исполнето ( 200 години сургун за овие од 27ми, Гоца и Миле ќорка, осуден Мијалков)
 5. Македонците нема да се отселуваат -исполнето (се отселуваат северни Македонци и македонски бугари)
 6. Подобар здравствен систем - исполнето (ти наоѓаат чаре по брза постапка, или црна вреќа или ќе оздравиш, битно нема да се мачиш со години по болници).
 7. Решение на спорот со Грција -исполнето
 8. Решение на спорот со Бугарија -кај да е ќе биде
 9. Соживот-пола влада браќа, премиер шипо, никогаш немало поголема рамноправност ;
Да не набројувам, се е успех до успех.

Исто и становите, на инфлација од 30% рипнала цената за 30%, топ, да не беше короната оваа цена ќе ја чекавте во 2170та.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.209
Поени од реакции
16.145
Ајде, до заев стигнавме.
Човек на прва страна на темата, во далечната 2010, се дискутира дека 800 евра квадрат во аеродром е балон. Се прогнозира ПАД. Има константен раст од тогаш, цените дуплирани и више, и пак истите муабети муабети ги терате :D
Автоматски споено мислење:

Кога ќе почне да дише балонот со програмерчиња и гастербајтери, кој ќе биде на ред да го дува? Можеби програмерчиња и гастербајтери од Чаир и од Косово? Најбитен е кешот, нели?
Не знам од кај ви е помислата дека програмерите го држат пазарот за недвижини :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.228
Поени од реакции
16.984
Не знам од кај ви е помислата дека програмерите го држат пазарот за недвижини :D
Епа кој друг би ја плаќал таа цена? Или фирми кои плаќаат во компензација и купуваат по 20 стана, или некој што сака да заработи и да продаде поскапо или да заработи од рента, или некој што размислува у смисол нека има, нека стои, вака парите ќе ми ги изеде инфалцијата, пошто не знае у што попаметно да вложи и за деца и внуци ќе го чува на крај, и на крај остануваат програмерчиња и гастербајтери, а тие се најбројни.
Автоматски споено мислење:

Ако користиме ваква логика тогаш и Заев е најдобриот премиер во нашата историја:
 1. НАТО ветување - исполнето
 2. 500 евра плата -исполнето
 3. Преговори за ЕУ -исполнето
 4. Ефективен судски систем-исполнето ( 200 години сургун за овие од 27ми, Гоца и Миле ќорка, осуден Мијалков)
 5. Македонците нема да се отселуваат -исполнето (се отселуваат северни Македонци и македонски бугари)
 6. Подобар здравствен систем - исполнето (ти наоѓаат чаре по брза постапка, или црна вреќа или ќе оздравиш, битно нема да се мачиш со години по болници).
 7. Решение на спорот со Грција -исполнето
 8. Решение на спорот со Бугарија -кај да е ќе биде
 9. Соживот-пола влада браќа, премиер шипо, никогаш немало поголема рамноправност ;
Да не набројувам, се е успех до успех.

Исто и становите, на инфлација од 30% рипнала цената за 30%, топ, да не беше короната оваа цена ќе ја чекавте во 2170та.

Веќе се берат плодовите, да не испорикаат и банките сега, па после уште позанимливо ќе стане
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom