Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
20 јули 2016
Мислења
5.914
Поени од реакции
3.576
Кажете ми некоја фина и мирна зграда во Скопје. Може и периферија да е во ОК маало и да е мирно. За под кирија ми треба. Не купувам.
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
22
Поени од реакции
14
Ако може да ми кажеш каква звучна изолација стави и од каде ја набави и дали има ефект, дали се намали бучавата? И јас сум со ист проблем со никакви ѕидови, баш она шупливи, сакам да ставам звучна изолација, па ако може совет
Јас скоро имав сличен проблем, ставивме дијамант плоча од Кнауф која иде врз конструкција и тервол измеѓу. Кошташе околу 25,000 за 2 ѕида, ама неам слушнато никаков звук од тогаш. Најдобро потрошени пари евер.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.118
Поени од реакции
1.925
Pred nekoe vreme imase pismo od "zadovolen" stanar na Dzevahir. Mislam bese objaveno na off. net. mk, imase staveno kopija od smetka za stanot, greenje, ladenje I Topla voda..
8000 I kusur mesecno, jbt...
Фиксно е секој месец 8000? Види, ја у зима само за греење плаќам од 6 до 8 зависи кој месец. Ако за греење, ладење па и константно топла вода ми наплаќаат 8000, тоа е друже за мене прифатливо. Да не се лажеме, ама и климите у лето трошат, 2 ги имам. Не се 500 денари...
 
Член од
10 август 2015
Мислења
20
Поени од реакции
4
Јас скоро имав сличен проблем, ставивме дијамант плоча од Кнауф која иде врз конструкција и тервол измеѓу. Кошташе околу 25,000 за 2 ѕида, ама неам слушнато никаков звук од тогаш. Најдобро потрошени пари евер.
И ние изгледа ќе одиме со таа опција... А колку простор ти се скрати од собата?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.363
Поени од реакции
4.483
Со 1 дијамант плоча, 5цм тервол внатре и конструкција околу 5-7цм губиш.
Како се решава проблемот со преместување на штекерите, прекинувачите и лајсните или цоклето на таков ѕид?
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
7.592
Поени од реакции
6.905
Се вадат се протнува преку и пак се ставаат, не е никаков проблем.
Секако, пичкин дим е, ха!
Во пракса е сосема поинаку, ептен среќа треба да се има да се остаени каблите подолги ако не наставување не бега или одкопубање на каблите и поставање на штекерот повисоко плус нови дозни за гипс
Е сеа или ова ке оставите да го направи нестручно лице гипсарот или ке си викнете електричар или пак можеби самите


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 август 2018
Мислења
30
Поени од реакции
5
Коментар/совет за купување стан во Влае - малото карши Порта Влае, Иван Цанкар и Франце Прешрн улиците? Ми делува на мирна населба, куќи, бараки, мали згради и тука е кејот блиску, плус не се прескапи цените за квадрат 1100-1150 у споредба со другите мала низ Скопје, а да не се на 10км од центар.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.229
Поени од реакции
2.198
Карши Кино Карпош на аголот кај што имаше стара распандата куќа сега се гради зграда и цена на стан во изградба е 1700 евра м2. :eek:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.913
Поени од реакции
19.741
Карши Кино Карпош на аголот кај што имаше стара распандата куќа сега се гради зграда и цена на стан во изградба е 1700 евра м2. :eek:
Челикот е нагоре преку 80%, на таа финта се шлепаат и тие што имаа изградено уште пред 10 години. А тие што допрва ќе градат, навистина имаат повисоки трошоци (да не ги заборавиме и платите кои господинот IQ33 ги дигна без никакво покритие во производство).

Плус се врти и голем кеш, страв на сите од инфлација, па пикаат во недвижности, и вештачки се создава и слика за недостаток.

Стопати повторена лага на крај ќе стане вистина, и банките + градежната мафија ќе го дерат тој што навистина има потреба да купи за живеење.
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.932
Поени од реакции
7.331
Челикот е нагоре преку 80%, на таа финта се шлепаат и тие што имаа изградено уште пред 10 години. А тие што допрва ќе градат, навистина имаат повисоки трошоци (да не ги заборавиме и платите кои господинот IQ33 ги дигна без никакво покритие во производство).

Плус се врти и голем кеш, страв на сите од инфлација, па пикаат во недвижности, и вештачки се создава и слика за недостаток.

Стопати повторена лага на крај ќе стане вистина, и банките + градежната мафија ќе го дерат тој што навистина има потреба да купи за живеење.
Еве го челикот се врати на истата цена од лани ова време, железната руда дури и поефтина е сега ама не очекувам корекции како и за сите др работи
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.913
Поени од реакции
19.741
Еве го челикот се врати на истата цена од лани ова време, железната руда дури и поефтина е сега ама не очекувам корекции како и за сите др работи
Нема да има де, да имавме тело што ги регулира овие работи немаше да дигне цената на станови градени со земјотресот исто како на новите. Исто и новоградбите, тие што навистина користеа поскап челик сеуште не се пуштени во употреба.
Поентата ми беше дека инвеститорите се покриени со приказна зошто ги дигаат цените.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom