Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
29 март 2024
Мислења
230
Поени од реакции
366
Се читаш што пишуваш, или само лупаш колку да тепаш време?

Дали озбилно споредуваш 16 милионски град кој е еден од најбитните трговски и транспортни центри, со селото Скопје? На дневна основа низ Истанбул имаш повеќе туристи, отколку народ во цела Македонија. Озбилно те прашувам, и кога последно ја имаш земено терапијата?

Не знам само дали си свесен дека општината што ти ја ставил @Lurtz, по популација е поголема од Скопје, Тетово и Куманово заедно, да не правиме муабет што излегува на море, и е на неполн саат од 2 огромни аеродроми, од кои новиот е во топ 5 најголеми во светот и имаш летови кон буквално секоја земја од светот.
Абе море шупелко една искомплексирана од дијаспора што врска немаш од животот.
Кога последен пат си бил во Истанбул???

Споредувате ефтина населба одалечена на 35 км од центар со строг центар на Скопје.
500к +++ одат цените на становите во центарот на истанбул.

комотно можете село од Африка да споредите со Скопје ебате дебилите.
Автоматски споено мислење:

Реалноста е дека нема ни да му треба да оди во центар. Центарот во големи градови генерално е занимација за туристи. Од аспект на бизниси таму ги имаш дел од ИТ фирмите, дирекции на банките и осигурителните, и тек тук по некоја државна институција, сите овие не вработуваат ни 5% од работоспособната популација. Се друго ти е надвор од градот, дури и трговски неколку пати поголеми од Ист Гејт се поставени на периферија. Плус скоро од сите населби имаш возови кои за 30-50 минути се во центарот, возилата ти се бескорисни со тоа што нема доволно паркинг места и истите се ѓаол на трета (кај мене одат од 5 до 50 долари на саат низ центарските населби).

Еве јас не живеам во центар, напротив имам 35 мин од центарот на 2.5 милионски град и таму одам едвај 2 пати месечно. На 5 минути од дома имам цел комплекс каде има од игла до комплексна механизација, се од електроника, 3 маркети секој неколку пати поголем од Веро, бутици на се можно од брендови, продавници за мебел, работи за по дома, ресторани од сите можни кујни, државни институии за најголем дел од работите, банки и тн. На 10-15 минути од дома имам цели комплекси каде се изнајмуваат канцеларии, и тоа секакви можни комбинации, амбуланти на 500 метри, основно училиште на 2км, средно на 7км, факултети на 30км, болница на 10 минути поголема од 8ми Септември, еден куп приватни клиники, стоматолошки и тн.
Она што немам е стрес да се пикам во 50м2 и да возам 2км по 20минути, напротив може да си дозволам да изнајмувам куќа од 150м2 со двор и 2 паркинг места за помалку пари од еднособен стан во центарот.
Па знам дека не живееш во центар туку на страна дека ти е скапо и не заработуваш многу :pos:

Чалам само овде на некој што незнае може да му дигате и продавате пиперки зелени.

живеете под кирија во најефтините населби во странство и сте буквално никој и ништо и овде не просветлувате со вашето знаење од 5,000км надвор

Купи прво имот во убава населба и после тука збори. Наместо да киснеш на форумов земи поработи повеќе и стани човек.
Автоматски споено мислење:

According to police reports, Esenyurt is the leader in calls to law enforcement due to local street fights and hooliganism. Also, apparently, some drug dealers choose it too. From time to time, news show how police arrest a drug dealer living in this neighborhood.

:pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:


Не за џабе е ефтино
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Абе море шупелко една искомплексирана од дијаспора што врска немаш од животот.
Кога последен пат си бил во Истанбул???

Споредувате ефтина населба одалечена на 35 км од центар со строг центар на Скопје.
500к +++ одат цените на становите во центарот на истанбул.

комотно можете село од Африка да споредите со Скопје ебате дебилите.
Автоматски споено мислење:


Па знам дека не живееш во центар туку на страна дека ти е скапо и не заработуваш многу :pos:

Чалам само овде на некој што незнае може да му дигате и продавате пиперки зелени.

живеете под кирија во најефтините населби во странство и сте буквално никој и ништо и овде не просветлувате со вашето знаење од 5,000км надвор

Купи прво имот во убава населба и после тука збори. Наместо да киснеш на форумов земи поработи повеќе и стани човек.
Автоматски споено мислење:

According to police reports, Esenyurt is the leader in calls to law enforcement due to local street fights and hooliganism. Also, apparently, some drug dealers choose it too. From time to time, news show how police arrest a drug dealer living in this neighborhood.

:pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:


Не за џабе е ефтино
Пред 2 години сум бил Истанбул, за што е релевантен овој дел?

Иначе погоди дасибиш беснио, атер ради парите живеам тука, а и не заработувам ич. Ќе ми пуштиш некој денар за да живеам во центарот?
 
Член од
29 март 2024
Мислења
230
Поени од реакции
366
Пред 2 години сум бил Истанбул, за што е релевантен овој дел?

Иначе погоди дасибиш беснио, атер ради парите живеам тука, а и не заработувам ич. Ќе ми пуштиш некој денар за да живеам во центарот?
Само тоа имаш да кажеш на се што пишав?
Пред 2 недели бев таму, возев. Поубавите населби во Истанбул не се во тој крај.

Ајде да не те навредам терај.
Неможе секој втор пост од дијаспората да биде правдање како живеење во најсиромашните маала во странство е подобро од центарот на Скопје.

беснио не треба да бараш пари треба да ги заработиш. Оди на повисока функција или отвори свој бизнис. Тогаш нема да ги правдаш најбедните маала.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Само тоа имаш да кажеш на се што пишав?
Пред 2 недели бев таму, возев. Поубавите населби во Истанбул не се во тој крај.

Ајде да не те навредам терај.
Неможе секој втор пост од дијаспората да биде правдање како живеење во најсиромашните маала во странство е подобро од центарот на Скопје.

беснио не треба да бараш пари треба да ги заработиш. Оди на повисока функција или отвори свој бизнис. Тогаш нема да ги правдаш најбедните маала.
Не гледам зошто би трошел повеќе време од ова, дури и тоа ти е многу. Оди сега направи нов акаунт, и врати се пак да лупаш глупости.

За правење пари морам да научам од тебе, со каналиве копање толку, ај сподели некој совет за да спечалиме и ние ;)
 
Член од
29 март 2024
Мислења
230
Поени од реакции
366
Не гледам зошто би трошел повеќе време од ова, дури и тоа ти е многу. Оди сега направи нов акаунт, и врати се пак да лупаш глупости.

За правење пари морам да научам од тебе, со каналиве копање толку, ај сподели некој совет за да спечалиме и ние ;)
Немора да трошиш време.
Повеќе работи штеди и инвестирај.
И помалку чалам секако на Мк форум, учи од луѓето во твојата земја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom