Цени на горивата во Македонија (поскапување и поевтинување)

Член од
17 август 2009
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.018
Ова испаѓа ко мемето со спајдермен, да не го барам по нетов.
Приватен сектор е крив, ама па државно што лапаат... и обратно. И така во круг, дур има кого да дупат и тие и тие :)

Поентата ми беше, можеби ќе се намали бензинот ради падот на нафтата на берза, можеби ќе намалат и акциза државата. Ама дека цените на производите ќе се вратат на старо... тоа никогаш, па ни тогаш.

Еве од кога паметам, не се случило тоа. А особено нафтата кога иде агресивно нагоре обавезно цените на производите рипаат драстично. Па ќе се врати назад на старо бензинот, па ќе стагнираат цените, никако надоле. Се до следниот бран.
Дури не дојде леб 100 денари, зејтин 300 денари и кило месо 1000 денари.
А платите во МК бетон.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
14.809
Поени од реакции
14.720
Jas uste ko mu se krena cenata na krem banancinjata od 5 na 7 denari znaev deka gjaolot ja odnel segata . Od ko pamtam za sebe 5 denari bea. Sega kjibritcinjata neznam oddamna nemam zemeno ,dali uste se 2 denari ili i tie podlegnaa na pritosokot. Samo tie i krem banancinhata hrabro se borea so site svetski turbulencii, inflacii, vojni i sto li ne.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.606
Поени од реакции
5.638
Нафтата цели 5 дена е 110 долари а истите излегле со сопштение дека цените не се намалуват туку ќе си останат исти:tapp:
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
421
Поени од реакции
491
Па штом не сфати за продавницата во село и колку ќе е поскапо да отидеш до друга продавница и да ти нацртаат, џабе ќе е.
Едноставно некои работи не можеш да ги поврзеш и сфатиш, па затоа не сфаќаш поентата, ама бар добри намери имаш. Тоа што со таквите намери, еден пат е поплочен, небитно е :gjavol:Така е брату, треба да бидеме спасени од злиот капитализам, па еве со децении, на сите полиња, супер ни иде, само што не сме го направиле рајот на планетава. Да живее регулацијата. :oleee:

Тој со колонијалот е алчен што ги кренал цените за 20 денари (иако струја и гориво е покачено), ама жената на Бектеши што лапнала 600.000 евра е таман, заслужено.
se slagam be, ne se buni odma. ama ne mora na krem bananite sto si gi kupil pred 3 meseca sea da im opnes 3 denara plus :D :D :D

nego sea so inflacijava koga ke pocnat politicarive da kradat pogolemi sumi, koj ke ne krpi :D nema 600.000 evra, ke bide 1M naredno...
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
636
Поени од реакции
942
Нафтата цели 5 дена е 110 долари а истите излегле со сопштение дека цените не се намалуват туку ќе си останат исти:tapp:
ненормално дупење е ова, воа што го прави у моментов таче и компанија е чиста пљачка.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.018
ненормално дупење е ова, воа што го прави у моментов таче и компанија е чиста пљачка.
Дека не пљачкаат на суво не пљачкаат, и ќе не пљачкаат.
Туку, нафтата како ја вадат не ја ставаш ти директ во резервоар. Има процес на преработка. Од тие повеќе процеси имаш, бензин, керозин, дизел и остало.
Дизелот зашто рипа во светски рамки баш читав на некоја странска страна. Незнаев дека ете конкретно во ЕУ дизелот како дизел преработен преку 70% идел од Русија.
Значи може да падне нафтата сурова за една недела и на 80 долари на пример. Ама ако русот ти го шитка дизелот како краен преработен производ по таа цена од пред недела дена што била. Ти пак сакаш нејќеш ќе ја продаваш по бензински по иста цена.
Така да има и друга димензија во математиките на преработената цена на нафта и сирова нафта на берза.

Во секој случај. Државата може да прави пари единствено ако ја зголеми акцизата. За овие денови дури падна што викаш од 120 на 110$ на берза сировата нафта, незнам дали качиле акциза кај нас за да бидат во дополнителен ќар.

Така да пак доаѓам јас до муабетот дека приватњаците се воени профитери. Профитот зголемен го прават, Макпетрол, Окта, Гулф, Лукоил, Гаспром, Шел, Ексон...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
8.552
Поени од реакции
13.822
Дека не пљачкаат на суво не пљачкаат, и ќе не пљачкаат.
Туку, нафтата како ја вадат не ја ставаш ти директ во резервоар. Има процес на преработка. Од тие повеќе процеси имаш, бензин, керозин, дизел и остало.
Дизелот зашто рипа во светски рамки баш читав на некоја странска страна. Незнаев дека ете конкретно во ЕУ дизелот како дизел преработен преку 70% идел од Русија.
Значи може да падне нафтата сурова за една недела и на 80 долари на пример. Ама ако русот ти го шитка дизелот како краен преработен производ по таа цена од пред недела дена што била. Ти пак сакаш нејќеш ќе ја продаваш по бензински по иста цена.
Така да има и друга димензија во математиките на преработената цена на нафта и сирова нафта на берза.

Во секој случај. Државата може да прави пари единствено ако ја зголеми акцизата. За овие денови дури падна што викаш од 120 на 110$ на берза сировата нафта, незнам дали качиле акциза кај нас за да бидат во дополнителен ќар.

Така да пак доаѓам јас до муабетот дека приватњаците се воени профитери. Профитот зголемен го прават, Макпетрол, Окта, Гулф, Лукоил, Гаспром, Шел, Ексон...
samo sto rusinot go sitka do 20% popust momentalno a na 110 dolari ti plakas ko da e 130. ali ok pucko petrol mora da napravi pari pa da gi plati izborite na sds i dui.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
17.200
Поени од реакции
25.763
Па штом не сфати за продавницата во село и колку ќе е поскапо да отидеш до друга продавница и да ти нацртаат, џабе ќе е.
Едноставно некои работи не можеш да ги поврзеш и сфатиш, па затоа не сфаќаш поентата, ама бар добри намери имаш. Тоа што со таквите намери, еден пат е поплочен, небитно е :gjavol:Така е брату, треба да бидеме спасени од злиот капитализам, па еве со децении, на сите полиња, супер ни иде, само што не сме го направиле рајот на планетава. Да живее регулацијата. :oleee:

Тој со колонијалот е алчен што ги кренал цените за 20 денари (иако струја и гориво е покачено), ама жената на Бектеши што лапнала 600.000 евра е таман, заслужено.
бафра, и целата администрација да беше автоматизирана и никој да немаше таму напикано пак ти крем бананчињата ќе ги шиткаш 8 денари, ќе си речеш зошто да не, кој кур и онака се трујат со шеќер.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.019
Поени од реакции
4.742
Jas uste ko mu se krena cenata na krem banancinjata od 5 na 7 denari znaev deka gjaolot ja odnel segata . Od ko pamtam za sebe 5 denari bea. Sega kjibritcinjata neznam oddamna nemam zemeno ,dali uste se 2 denari ili i tie podlegnaa na pritosokot. Samo tie i krem banancinhata hrabro se borea so site svetski turbulencii, inflacii, vojni i sto li ne.
Штом чоко бисквит се 10 денари, се е под контрола. :D

slagam be, ne se buni odma. ama ne mora na krem bananite sto si gi kupil pred 3 meseca sea da im opnes 3 denara plus :D :D :D
Ама тоа си е личен избор на приватникот по која цена ќе продава, при што, и ризикот, и профитот си се негови. Ја би цената на водата да ја триплираат, бидејќи забегавме во проценките, што е неопходно, а што луксуз.

Плус ако дизелот е дупло поскап од претходно, тоа нели значи дека и транспортниот трошок е зголемен, па сигурно нема да работам за да сум на позитивна нула.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
636
Поени од реакции
942
Туку, нафтата како ја вадат не ја ставаш ти директ во резервоар. Има процес на преработка. Од тие повеќе процеси имаш, бензин, керозин, дизел и остало.
Дизелот зашто рипа во светски рамки баш читав на некоја странска страна. Незнаев дека ете конкретно во ЕУ дизелот како дизел преработен преку 70% идел од Русија.
Значи може да падне нафтата сурова за една недела и на 80 долари на пример. Ама ако русот ти го шитка дизелот како краен преработен производ по таа цена од пред недела дена што била. Ти пак сакаш нејќеш ќе ја продаваш по бензински по иста цена.
Така да има и друга димензија во математиките на преработената цена на нафта и сирова нафта на берза.
ne tresi zeleni koa se kacue na berza vednas ja kacuvaat maloprodaznata, preku nok
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
7.360
Поени од реакции
5.545
нема веќе ефтино, цената се држи затоа што некој одозгора нареди цената на горивата во европа да се изедначи насекаде, па кај сакате населете се ваше право
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
636
Поени од реакции
942
 

Kajgana Shop

На врв Bottom