Цени на горивата во Македонија (поскапување и поевтинување)

Член од
17 август 2009
Мислења
3.165
Поени од реакции
4.111
Naftata padna pod 110dolar ama :cenzura::toe:
Ќе падне и бензинот највероватно ако продолжи вака нафтата на светските берзи, ама дали и кога ќе се вратат старите цени на производите, што е многу поважно...
Исто и како за време на ковид кризата. Еден куп воени профитери се накотија во приватниот сектор во државава.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.255
Поени од реакции
5.186
Ќе падне и бензинот највероватно ако продолжи вака нафтата на светските берзи, ама дали и кога ќе се вратат старите цени на производите, што е многу поважно...
Исто и како за време на ковид кризата. Еден куп воени профитери се накотија во приватниот сектор во државава.
Тоа што државниот сектор со децении нечесно, незаслужено профитира, никому ништо, ама ако некој друг што не е од јавниот сектор, е тој на крст да биде распнат. :rolleyes:
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
648
Поени од реакции
956
Не дека и претходно не не` дупеле, ама ако и денес не ја симнат цената барем 6-7 денара значи не` дупат на велико.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.380
Тоа што државниот сектор со децении нечесно, незаслужено профитира, никому ништо, ама ако некој друг што не е од јавниот сектор, е тој на крст да биде распнат. :rolleyes:
Кажи му чичко Бафра на децава :icon_lol:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
17.960
Поени од реакции
27.456
Тоа што државниот сектор со децении нечесно, незаслужено профитира, никому ништо, ама ако некој друг што не е од јавниот сектор, е тој на крст да биде распнат. :rolleyes:
бафра, зошто увек браниш ратно профитерство? Тоа примеќам, некако све некој што критикува профитери ти ги браниш и одма удараш на овие што се на државна цицка. Као тие на државно што се да се криви што овие чесниве мора да го љуштат народот.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.380
бафра, зошто увек браниш ратно профитерство? Тоа примеќам, некако све некој што критикува профитери ти ги браниш и одма удараш на овие што се на државна цицка. Као тие на државно што се да се криви што овие чесниве мора да го љуштат народот.
Викаш немаат ич вина пијавиците на државно?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
17.960
Поени од реакции
27.456
Викаш немаат ич вина пијавиците на државно?
не викам дека немаат вина, него муабетот е што цениве не се од небо паднати. Без основа се покачени многу работи. Ти можеш да го цедиш народот али све има лимит. Не можеш да продаваш нешто 50% па и повеќе поскапо кога нема основа за тие покачувања.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.255
Поени од реакции
5.186
бафра, зошто увек браниш ратно профитерство? Тоа примеќам, некако све некој што критикува профитери ти ги браниш и одма удараш на овие што се на државна цицка. Као тие на државно што се да се криви што овие чесниве мора да го љуштат народот.
Тоа етикетата ратно профитерство не значи дека е вистина, а друго, причината и вината за хаосов е баш државниот сектор.
Еве ти пример:
Побарувачката за медицински ракавици беше баш државата, која ем намерно предизвика паника, ем не обезбеди ракавици, па нормално е цените да пораснат.

Горивото е скапо, бидејќи покрај ддв, имаш неколку други давачки/ акцизи кои државата ги има ставено.

Вие кога се работи за јавен сектор, никому ништо, мукла, но ако начекате некој кој не е од јавен сектор, тогаш спремни сте да го распнете на крст.
Сите политичари и првите ешалони од администрација, станаа милионери, ама влакно не им фали.
Автоматски споено мислење:

Не можеш да продаваш нешто 50% па и повеќе поскапо кога нема основа за тие покачувања.
Па ако нема основа, народ глуп ли е да купува 50% поскапо ако има некаде за поевтино?
Некој може сака дополнително 50% да ќари, ама има луѓе кои и со 10% ќе се задоволни, па нема да ги дигне цените
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
12.613
Поени од реакции
27.179
бафра, зошто увек браниш ратно профитерство? Тоа примеќам, некако све некој што критикува профитери ти ги браниш и одма удараш на овие што се на државна цицка. Као тие на државно што се да се криви што овие чесниве мора да го љуштат народот.
Епа 99% од ситуации тие од државна цицка работат со тие од приватна.
Пример кај земјоделието сите се свесни дека субвенциите се злоупотребуваат, ама на крај некој од тие на државно лапа од овие на приватно, или пак и самиот зема субвенции, и работата е ќути си-дупи си.
На земја со милиони потрошени во субвенции, со илјадници хектари државна земја дадена пошто-зошто на приватни концесионери, стигаме да сме гладни и да увезуваме храна :tapp:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
17.960
Поени од реакции
27.456
Тоа етикетата ратно профитерство не значи дека е вистина, а друго, причината и вината за хаосов е баш државниот сектор.
Еве ти пример:
Побарувачката за медицински ракавици беше баш државата, која ем намерно предизвика паника, ем не обезбеди ракавици, па нормално е цените да пораснат.

Горивото е скапо, бидејќи покрај ддв, имаш неколку други давачки/ акцизи кои државата ги има ставено.

Вие кога се работи за јавен сектор, никому ништо, мукла, но ако начекате некој кој не е од јавен сектор, тогаш спремни сте да го распнете на крст.
Сите политичари и првите ешалони од администрација, станаа милионери, ама влакно не им фали.
Автоматски споено мислење:Па ако нема основа, народ глуп ли е да купува 50% поскапо ако има некаде за поевтино?
Некој може сака дополнително 50% да ќари, ама има луѓе кои и со 10% ќе се задоволни, па нема да ги дигне цените
бафра не е народот глуп, но не може да бара место каде што некој поскапил за 10%. Можеби човекот живее на село, па единствено место му е селската продавничка. Што ако продавачот ги уценува луѓето со цени? Едноставно немаат луѓето кај да идат и сеа да бидат дерени од некој?

Еве у комшија имам еден таков. Сладоледите ги дигнал за 10 и 20 денари. Значи од 20 ги направил 30 и од 50 ги направил 70. За една третина и више цената повисока. Сеа ќе рече некој тоа не е ништо десет денари. Али на секој производ вака да ти прави, немаш рачун да идеш кај него па мораш кам или стокомак да бараш. Но како што реков, нема секој човек избор и е едноставно уценет да купува од тие места.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.255
Поени од реакции
5.186
бафра не е народот глуп, но не може да бара место каде што некој поскапил за 10%. Можеби човекот живее на село, па единствено место му е селската продавничка. Што ако продавачот ги уценува луѓето со цени? Едноставно немаат луѓето кај да идат и сеа да бидат дерени од некој?

Еве у комшија имам еден таков. Сладоледите ги дигнал за 10 и 20 денари. Значи од 20 ги направил 30 и од 50 ги направил 70. За една третина цената повисока. Сеа ќе рече некој тоа не е ништо десет денари. Али на секој производ вака да ти прави, немаш рачун да идеш кај него па мораш кам или стокомак да бараш. Но како што реков, нема секој човек избор.
Епа нека си отворат продавница и нека продаваат поевтино. Државата ако ми се меша, јас ќе ја затворам продавницата, па тој што велиш живеел на село, ќе мора да патува 10км до следната продавница.
Во Солун е 1 грош, а до Солун уште 3 гроша, правото на избор е твој.

Тој со сладоледот, сакаш одвај да врзе крај со крај, а ти од ај ти секторот ако имаш плата 1000+ евра... Дај и во ај ти секторот нека ве ограничат се што земате над 800еур да ви се одзема....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
17.960
Поени од реакции
27.456
Епа нека си отворат продавница и нека продаваат поевтино. Државата ако ми се меша, јас ќе ја затворам продавницата, па тој што велиш живеел на село, ќе мора да патува 10км до следната продавница.
Во Солун е 1 грош, а до Солун уште 3 гроша, правото на избор е твој.

Тој со сладоледот, сакаш одвај да врзе крај со крај, а ти од ај ти секторот ако имаш плата 1000+ евра... Дај и во ај ти секторот нека ве ограничат се што земате над 800еур да ви се одзема....
бафра немаш аргументи сеа и почнуваш некои глупи муабети да ми тераш :) тоа е реалноста, прифати го тоа.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
454
Поени од реакции
548
бафра, зошто увек браниш ратно профитерство? Тоа примеќам, некако све некој што критикува профитери ти ги браниш и одма удараш на овие што се на државна цицка. Као тие на државно што се да се криви што овие чесниве мора да го љуштат народот.
ima nekoj kolonijal, ne znam zasto inaku bi branel nesto neodbranlivo :)

iako se soglasuvam so nego deka treba da se napagja javniot sektor, se isturame davanje pari na potprosecni luzeri i kecaroshi od partii koi ne pravat nisto za podobruvanje na kvalitetot na zivot na site nas
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
14.679
Поени од реакции
17.324
Тој со сладоледот, сакаш одвај да врзе крај со крај, а ти од ај ти секторот ако имаш плата 1000+ евра... Дај и во ај ти секторот нека ве ограничат се што земате над 800еур да ви се одзема....
На тие со продавничките, бизнис планот им е да ги експлоатираат мрзливите (тие кои не им се иде од ланците супермаркети со најниски цение). Проблемот е кога ќе забегаат со маржите тогаш дури и мрзливите се мотивирани да идат до супермаркет... Така да пазарот е слободен барем од тој аспект, не разбирам на што се жалат и едните и другите (купувачите и продавачите).

Јас лично сум ептен мрзлив, пошто најлесно ми е 3-4 пати месечно да го наполнам фрижидерот до „крцање“ (другото во визба) едноставно помалку работа ми е 3-4 месечно да направам големо купување во супермаркет отколку секој ден да идам до „блиската“ продавничката во маало. На крај поблиску ми е еднаш до супермаркет отколку 10 пати до продавничка... Башка што во радиус од километар ги имам малтене сите ланци маркети (барем 7-8 супермакети).


Инаку (онтопик) проблемот со продажбата на горивате се арачот и давачките кон државата. Некои од трговците барем се обидуваат да бидат конкурентни, јас на Макоил точам - од лојалност повеќе, не дека ми вреди викенд попустот од 3ден./литар, сега на цена~2 евра за литар нафата.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.255
Поени од реакции
5.186
бафра немаш аргументи сеа и почнуваш некои глупи муабети да ми тераш :) тоа е реалноста, прифати го тоа.
Па штом не сфати за продавницата во село и колку ќе е поскапо да отидеш до друга продавница и да ти нацртаат, џабе ќе е.
Едноставно некои работи не можеш да ги поврзеш и сфатиш, па затоа не сфаќаш поентата, ама бар добри намери имаш. Тоа што со таквите намери, еден пат е поплочен, небитно е :gjavol:

ima nekoj kolonijal, ne znam zasto inaku bi branel nesto neodbranlivo :)

iako se soglasuvam so nego deka treba da se napagja javniot sektor, se isturame davanje pari na potprosecni luzeri i kecaroshi od partii koi ne pravat nisto za podobruvanje na kvalitetot na zivot na site nas
Така е брату, треба да бидеме спасени од злиот капитализам, па еве со децении, на сите полиња, супер ни иде, само што не сме го направиле рајот на планетава. Да живее регулацијата. :oleee:

Тој со колонијалот е алчен што ги кренал цените за 20 денари (иако струја и гориво е покачено), ама жената на Бектеши што лапнала 600.000 евра е таман, заслужено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom