Цени на горивата во Македонија (поскапување и поевтинување)

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Бензинот достигна цена од 70 денари, дизелот 60 денари - ново поскапување

Ослободи полициски час, ослободи граници... качи акциза и бензин, кефови.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
На 500 евра плата ние тука ќе дигаме галама за евро дизел, не се ни осејќа, ќе си купам велосипед.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
cl1_com.jpeg
Пазете се сега ќе биде многу турбулентно.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Дизелот на ниво на Бензин од пред некоја година.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Дизелот на ниво на Бензин од пред некоја година.
Дизелот и треба да биде поскап од бензинот. И данок треба да ви стаат бидејќи сте поголеми загадувачи.

Само со нормална цена, а не со овакви... ова е веќе преплатено преплатено...
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
Дизелот и треба да биде поскап од бензинот. И данок треба да ви стаат бидејќи сте поголеми загадувачи.

Само со нормална цена, а не со овакви... ова е веќе преплатено преплатено...
,,, ne e tochno , normalen dizel so katalizator ne e pogolem zagaduvach od benzinec , se e politika na profit , na vremeto ne bea dobri obichnite benzinci pa go vovedoa bezolovniot , sega ni toj ne e dobar pa aktuelni se ovie na baterii, shto ke izmislat posle niv samo Gospod znate , mokjnite si igraat ko mali deca ,,,
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Кај Бензинците е добро што можат да се комбинираат со струја во Хибридни варијации, го возиш малку на струја, малку на Бензин, не знам дали може да се комбинира така Дизелот. Ова е одлично за мали автомобили во градски густ сообраќај, со многу појди застани, за регенерација на струја.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Кај Бензинците е добро што можат да се комбинираат со струја во Хибридни варијации, го возиш малку на струја, малку на Бензин, не знам дали може да се комбинира така Дизелот. Ова е одлично за мали автомобили во градски густ сообраќај, со многу појди застани, за регенерација на струја.
Малце гугл и оп,ете го одговорот. Имаш дизел хибриди,имаш дизел со блумоушн технологија со 0 емисија на гасови,имаш све ама нашиов напатен сиромав народ тие може да ги гледа само на ТВ,барем 90% од народот. У земја кај што имаш возен парк со просек од 20 год старост,шо очекуеш? Сеа и еко такси ке воведуеле,а ниедна субвенција нема ни за хибрид ни за електро возила. Него ко шо ми кажа еднаш еден осигурителен работник на прашањето зашо зелениот картон не се намали.. Се буни некој? Протестира некој? дур си ќути народот тие ке се цените ако не и поскапи.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Малце гугл и оп,ете го одговорот. Имаш дизел хибриди,имаш дизел со блумоушн технологија со 0 емисија на гасови,имаш све ама нашиов напатен сиромав народ тие може да ги гледа само на ТВ,барем 90% од народот. У земја кај што имаш возен парк со просек од 20 год старост,шо очекуеш? Сеа и еко такси ке воведуеле,а ниедна субвенција нема ни за хибрид ни за електро возила. Него ко шо ми кажа еднаш еден осигурителен работник на прашањето зашо зелениот картон не се намали.. Се буни некој? Протестира некој? дур си ќути народот тие ке се цените ако не и поскапи.
Камо среќа да дадат некоја субвенција да купиш некоја кола од овие бензин/хибрид воопшто не би се мислил би инвестирал во нова кола и ќе ја заменам оваа што ја имам. Колко што сум запознаен сузуки свифт хибрид троши 3Л на 100км бензин што итекако се исплајќа али нема паричќи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Камо среќа да дадат некоја субвенција да купиш некоја кола од овие бензин/хибрид воопшто не би се мислил би инвестирал во нова кола и ќе ја заменам оваа што ја имам. Колко што сум запознаен сузуки свифт хибрид троши 3Л на 100км бензин што итекако се исплајќа али нема паричќи.
Лесно е да ја купиш, тешко е да ја одржуваш. За овие што се стари по 20 години немаш сервис под 10к денари (работна рака + делови), а замисли на новите. Немаш сензор под 200 евра, старт-стоп системи си бараат појаки акумулатори што се двојна цена (на возила со многу електроника имаш и втор акумулатор), батеријата за хибридот не е вечна кога ќе и дојде време за промена е ѓаол на трета (еве да видиш за тој сузуки од 2019та колку кошта половна, рачунај нова сигурно е 4 пати поскапо)...на овој стандард само запрежни коли :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Дизелот и треба да биде поскап од бензинот. И данок треба да ви стаат бидејќи сте поголеми загадувачи.

Само со нормална цена, а не со овакви... ова е веќе преплатено преплатено...
Se ubavo toa, samo edna rabota malce ja previde. Site artikli, oprema, dostavi, servisi, hrana, bukvalno skoro za se se upotrebuvaat dizel vozila( i toa so pricina). Neka poskapi dizelot pa kako so strujata koga ke dobies edna lancana reakcija na odenje na cenite na gore, neznam kolku ke sakas dizelot da ti bidi poskap od benzinot, ama ete vie si znaete.
Автоматски споено мислење:

Камо среќа да дадат некоја субвенција да купиш некоја кола од овие бензин/хибрид воопшто не би се мислил би инвестирал во нова кола и ќе ја заменам оваа што ја имам. Колко што сум запознаен сузуки свифт хибрид троши 3Л на 100км бензин што итекако се исплајќа али нема паричќи.
Prijatel moj ima hibrid. Toa trosi sprema kubikazata(mi kaza ama ne se sekjavam kolku pa da ne tresam) ko ludo. Inace nova od igla sto se veli. Redovniot servis go kosta kolku mojata generalno da ja napravam. Tek koga ke pocni da javuva defeci veselo ke bidi. Osven besplaten parking neznam dali imaat i nekoi drugi beneficii, sigurno imaat ama sto znam, ne se isplakja. Nemame takov standard, inaku nikoj nema da se zaebava so koli stari 10+ godini. Sekoj znae sto e ubavo, kolku toa moze sekoj da si go dozvoli e sosem drug muabet.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom