Цени на адвокатските услуги

Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Ајде драги колеги, да го размозгаме ценовникот на адвокатските услуги....
Кои се цените во Скопје, кои во помалите градови....
Која е цената за составување на тужба, жалба, договор, за регистрација на ДООЕЛ, ликвидација, стечај и се друго што ќе ви текне....
Како размислувате имат ли адвокатите фиксен ценовник или го адаптират согласно со можностите на странките...
Колку вреди адвокатската поштеност....
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
За адвокатските услуги адвокатите имаат адвокатски тарифник http://www.mba.org.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=28&Itemid=59.
Тие мора да се придружуваат до него при наплаќањето.
На странката, која по законот може да биде ослободена од плаќање на трошоци на постапката (сиромашно право), адвокатот е должен да и даде бесплатна правна помош.
За застапување и одбрана, наградата е како за состав на соодветниот поднесок и саатнина од 20% за секој започнат час.
Сепак, адвокатот и странката можат слободно да ја договорат наградата и трошоците како и начинот и средствата за плаќање, но не пониско од предвидените со тарифата.
Според тоа, адвокатите не би требало да бараат поинакви цени од наведените во тарифникот, оти можат да сносат санкции.
Сепак, знам дека има и такви адвокати кои земаат премалку пари, кои не се вреднуваат доволно, или пак немастијата ги направила такви какви сто се, и мораат да ги спуштаат цените.
Можеби во СКопје има адвокати кои зимаат и по 1000 евра од едно застапување, ама верувам дека тоа е ретко.
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Me interesira kolku se naplaca naprimer otvoranje na firma, likvidacija, stecaj vo razlicnite gradovi vo Mk. Ce vi bidam blagodarna za informacijata, a mislam deka ce bide interesno za sekoj, koj go posetuva forumot.
Sum slusnala, deka osnovanje DOOEL, promena na upravitel, sediste i slicno kosta: taksite (za osnovanje naprimer 5000 den.)+ 100evra za advokatot.
Sostavuvanje tuzba- 1500 - 3000 den.
Jalba-3000 den.
Bas me interesira komentarot na kolegite....
Vo celost se soglasuvam so D_Lady deka ima cenovnik, ali ne moze vo praksata se da ode po propis... mislam deka ce se soglasite so mene...
Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom