Цензура на интернетот - SOPA/PIPA/ACTA/PCIP (Генерална дискусија)

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Еве ви сликичиња:

и сега кој е во право?
јас во последно време се навикнав и без пиратерија
на компјутерот користам само хроме друго потполно нишо неам освен еден анти вирус шо ми е пиратски (не би ми менвало нешто на кој оперативен систем сум)
ама каква врска имаат законов со тоа дали користел некој легален или нелегален сотвер
како на пример виндоусот ако му се давало пари на некој отпоќе нека купва лиценци кога нема никаква разлика меѓу пиратско и оригинал....

Јас сум против цензурирањето...со таково нешто они би го контролирале целиот интернет без разлика која држава е .....и какви закони имаат другите држави
оти не донесат закон за еднакви плати во целиот свет туку за то ич кур не ги боли а?
па потоа да размислиме за вакви закони сите заедно
туку сакаат секогаш да бидат чекор напред...
дали некој нас не прашал у мк дека преку ден едвај можеме јутуб да отвориме со нашиов интернет а не за другото пример да гледме тв на интернет кое е сосема легално...
Замисли излегва некој Филм и кај нас во кината истото тоа стига по 1-2-3 год а можеби и никогаш.....
истото и за игрите во продавниците....
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Да речеме си станалпрограмер, си креирал и дизајнирал софтвер кој е масовно употребуван и значаен, но за да продолжиш со негово надградување ти требаат големи финансиски средства, а од друга страна твојот програм е масовни пиратизиран и ти добиваш само мала фракција од тоа што заслужуваш.
Дали и тогаш ќе бидеш за пиратерија?
Си размислил дека програмите кои ги симињаш бесплатно некој стотици часови работа вложил во нив?
Знам дека има големи корпорации како ЕА кои заработуваат и повеќе него штоз аслужуваат, но има и многу независни девелопери кои едвај успеваат да добијат нешто за возврат.
И јас пиратирам, но со мерка, и кога ќе видам дека на одреден програм се вложило многу труд и работа, јас или го купувам или донирам ако е freeware.
Дефиницијата за пиратерија и file-sharing многу се смени во последниве неколку години, сега се пиратира апсолутно без мерка, се и сешто, порано претежно се пиратираа работи до кои тешко можеше да се дојде преку интернет.
Значи нагласив јас ако работиш со тој софтвер и вадиш пари не можеш со пиратски да работиш, мораш оригинален, барем за microsoft ти викам, ако користиш visual studio, инаку за другиве можеш и со пиратски. Значи испдна закон сега кај нас нели дека сите правни лица што користат компјутер мораат лиценциран софтвер да користат. За тоа го поддржувам тој закон, ама дома мене некој дами дојде и да проверува што користам :) Мислам нормално е тие лиценциран да користат пари прават со тоа, а јас за шо лиценциран да користам ? За курташак за по дома ? Он топик ги поддржувам и "Анонимните" со нивниот протест изразен преку буткање на страните на FBI и Justice... Бидејќи интернетот е место каде што секој може да сподели што сака и никој не може да ни го оспорува тоа право :) Ќе се бунимеееее :) Сакаме нецензуриран интернеееет :):pos::pos::pos:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ало, имате посебна тема за пиратерија -_- Дај не ја расипувајте темата...



И еве слики колите што им ги зедоа: http://techcrunch.com/2012/01/20/downfall-photos-of-megaupload-founders-valuable-cars-getting-seized/
Убава колекција им земале. Но многу ме бендиса првиот кометар што стои под сликите:

„Funny, I don't recall seeing anybody towing away cars from the houses of the banksters that nearly DESTROYED the entire economy a while back. I'm sure I just missed the story, right?“

И ќе додадам. не речиси, туку навистина ја уништија светската економија. Тие десетина луѓе од Волстрит или каде и да се го уназадија напредокот на светската економија за 10 години, тие се причина меѓу другото и зошто еден обичен македонски селанец ќе добива покасно пензија, нема да земе субвенции или зошто македонија нема да има инвестиции и нова инфраструктура.

Ама нив не им фали ништо, напротив, кризата ги направи 3 пати побогати.

Ама ептен офтопик отидов.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Море зезајте се вие, ама ова станува премногу сериозно.

Го има и најголемиот варез форум на вести... 2:16 минута на видеово:


А спомнати се и RS, како и WUpload :)

Многу сајтови се исплашија, некој веќе се на продавање... како и изгасени. Пример:

 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Овие Анонимус се сензација бе! ако ништо друго внесоа свежина во оваа монотонија низ која поминува светот, здраво се смеам со нивните пораки особено оваа последната, а гледам цел свет ги подржува.(y) Се чувствувам како на холивудски филм, ма ова е подобро и од холивудски филм! :pos: Нема трте мрте :pos:
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Нешто интересно на што наидов на 9gag:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ako уште не е изгласан тогаш чему го затворија мегааплоад?
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Интересно и fileserve.com, исплашени да не ги снајде истото што и megaupload.com, првин ја тргнаа заработката, па голем број корисници почнаа да ги бришат сите свој фајлови во акаунтите и сега ги исклучија акаунтите на корисниците, но фајловите се живи, може да се симнуваат

 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Ako уште не е изгласан тогаш чему го затворија мегааплоад?
Megaupload беше затворен од страна на FBI. SOPA немаше врска со тоа. Затоа и газдите на Megaupload коишто се од Нов Зеланд беа уапсени, и плус серверите коишто им беа во Хонг-Конг им беа затворени. Пошто FBI ја има таа надлежност.

Да им ебам мајките американски :mad:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Megaupload беше затворен од страна на FBI. SOPA немаше врска со тоа. Затоа и газдите на Megaupload коишто се од Нов Зеланд беа уапсени, и плус серверите коишто им беа во Хонг-Конг им беа затворени. Пошто FBI ја има таа надлежност.

Да им ебам мајките американски :mad:
Федералното Биро за Истраги или ФБИ од САД има ингеренции, односно надлежности само на територија на САД, немаат никакви ингеренции на териториите надвор од САД како што се Хонг Конг и Нов Зеланд.

Megaupload успеаа да го затворат бидејќи сајтот имаше свои сервери и во Вирџинија, односно на територија на САД, а сопственикот на Megaupload и неговите блиски соработници се приведени во Нов Зеланд и додека не бидат екстрадирани во САД ќе останат во притвор во Нов Зеланд.

Значи ФБИ не ги уапси сопственикот на Megaupload и неговите блиски соработници во Нов Зеланд од наједноставна причина бидејќи ФБИ нема никакви ингеренции на територијата на Нов Зеланд, новозеландската полиција ги приведе сопственикот на Megaupload и неговите блиски соработници и новозеландската полиција е таа која ги држи истите тие луѓе во притвор додека новозеландската влада не одговори на барањето за екстрадиција на тие луѓе од страна на американската влада, а не ФБИ.

Но за Хонг Конг не ми е јасно, како успеале да ги затворат серверите на Megaupload кои се надвор од територијата на САД ?

Дали домеинот бил регистриран во САД па затоа успеале да го затворат веб сајтот или нешто друго, навистина не знам како успеале во тоа.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Овие Анонимус се сензација бе! ако ништо друго внесоа свежина во оваа монотонија низ која поминува светот, здраво се смеам со нивните пораки особено оваа последната, а гледам цел свет ги подржува.(y) Се чувствувам како на холивудски филм, ма ова е подобро и од холивудски филм! :pos: Нема трте мрте :pos:
Glad to be your source of sensation and laughter.
 
D

dystopian

Гостин
ACTA, или Anti-Counterfeiting Trade Agreement e договор за "заштита на авторски права" и "борба против пиратеријата" кој беше потпишан уште во Ноември 2011 од САД (изненадени?), Мексико, Јапонија, Нов Зеланд и дрн дрн дрн... уште еден куп земји. А истиот договор беше неодамна потпишан од ЕУ, иако за ова треба дополнително да се дебатира за Европскиот Парламент. Лобисти, сега ви е шансата.

Кратко кажано, ова е бетер и од СОПА и од ПИПА зошто го опфаќа целиот свет и подразбира глобална соработка во "борбата против пиратеријата". Исто како и одбиените СОПА/ПИПА, според овој закон речиси секоја активност на интернетот може да биде криминализирана и им дава моќ на ze government да затворат која било страна или уапсат кого било, ако одредена корпорација или политичка елита се побуни. Фактички, им се дава неограничена моќ... Можат да заќутат било кого.

Педери.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
О,боже,што им е на овие луѓе бе.
Само давид нека дојде на темава нека попува како он никогаш не бил пират.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom