Цена за полагање А категорија?

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од BackY, 6 март 2018.

 1. BackY

  BackY

  Член од:
  7 октомври 2010
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Здраво дечки,

  Би сакал да ве прашам колку би ми коштало комплетно полагање на возачка категорија А?
  За сега имам само Б, ако тоа има некоја улога.
   
 2. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.500
  Допаѓања:
  2.304
  Prvo moras da imas 24 godini za da zemes cela A kategorija, inace ke moras da zimas nekoja od podkategoriite. Jas polagav vo oktomvri za A kategorija i celo polaganje me fati nekade okolu 18000 denari. Mislam deka bese 15000 denari casovi + 1200 lekarsko + 2300 poligon i gradska
  Jas polagav vo Shkorpion i sum dosta zadovolen od pristapot nivni i obukata sto ja dobiv. Samo da znaes za polaganje na A kategorija moras da vozis i da polagas so motor nad 600 kubika
   
 3. Ron0n

  Ron0n The Mercedes Guy

  Член од:
  16 август 2009
  Мислења:
  318
  Допаѓања:
  159
  Ако ме држи добро сеќавање, некаде околу 320-330 евра излегува грубата математика. Тестови нема да полагаш, бидејќи веќе имаш Б категорија.

  А категорија можеш да полагаш со наполнети 18 години. Бидејќи веќе имаш Б - условот го исполнуваш. Во А категорија спаѓаат сите мотори над 125 кубика. Најчесто со 200 - 250 кубика ендуровци се полага по авто школите т.е некој по смирени мотори. Сигурно нема да ти дадат GSXR од 120 коња да возиш како почетник.

  Подкатегориите одат вака:
  • М поткатегорија - мотори до 50 кубика. Се зема на 14 години. Се полагаат само тестови. Ти издаваат валидна биометриска возачка дозвола, не некаква си потврда или некое безвредно ливче како што мислат многу од луѓето.
  • А1 поткатегорија - мотори до 125 кубика. Се зема на 16 години. Се полагаат тестови, полигон, градска
  • А категорија - мотори над 125 кибика. Се зема на 18 години. Се полага се комплет. Доколку возачот претходно полагал за А1 категорија, тогаш таа автоматски преминува во полна А категорија на 18 години и не е потребно никакво дополнително полагање.
   
  На Black Hok му/ѝ се допаѓа ова.
 4. BackY

  BackY

  Член од:
  7 октомври 2010
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Super. Fala vi info decki.
  Kolku od prilika trae se? Od skorpion mi kazaa deka okolku 8dena od nivna strana, ali ne znam kolku se cena za termin za gradsko polaganje?
   
 5. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.500
  Допаѓања:
  2.304
  Од минатата година има измени и како и во европските дрзави додадена е А2 категорија, така што сега се полага А1 до 125кубика, А2 до 500 кубика и А категорија над 600 кубика. Доколку сака да ја земе А категорија мора да вози часови и да полага со мотор над 600 кубика, во шкорпион ќе му дадат да вози некое сузуки 650 кубика не се секавам на моделот.
  Ако добро се секавам исто мораше да има и над 24 години ако сака да полага директно за А.
   
 6. Ron0n

  Ron0n The Mercedes Guy

  Член од:
  16 август 2009
  Мислења:
  318
  Допаѓања:
  159
  Пардон! Не сум добро упатен за измениве.
   
 7. BackY

  BackY

  Член од:
  7 октомври 2010
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Za godinite ne e prob. A dali ima golema razlika vozenje na nad 600, i pod? Znam malku e potesko, ali sto bi mozelo poveke detali i informacii, bi mi pomognale.
  Dali komisijata e striktna, i dali te pagaat za "gluposti"?
   
 8. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.500
  Допаѓања:
  2.304
  Па сеа за почетници има голема разлика (а јас прв пат се качив на мотор како возач во автошкола), немав големо претходно искуство ни како патник само.
  Кажи им во шкорпион дека си почетник и немаш гајле, прво 2-3 часа ќе возиш на 250кубика мотор што после тоа значително ќе ти олесни кога ќе земеш поголем.

  А комисијата е посебна прича што не треба да те засега во моментов. И да за мотор се возат 16 мото часа или 8 дена како сакаш.
   
 9. BackY

  BackY

  Член од:
  7 октомври 2010
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Super. Kontaktirav so niv, i oni istoto mi go kazaa. Da ti kazam pravo im se plasam na komisijata malku da ne me padnat za glupost bidejki momentalno ziveam u Germanija, i imam izbrojani denovi lol... Za B kategorija nemav nikakov problem, so 0 negativno pominav.. I vozenje motor imam iskustvo 4-5godini, no ne golemi. Kako i dae, veruvam deka ke se naviknam brzo i na pogolemite.
   

Сподели преку: