Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

Член од
26 септември 2007
Мислења
1.971
Поени од реакции
1.864
Што им ставаш ма петуниите да бидат волку рацветани, дали има некаков hint?
Како прво овие се сурфинии, хибридни петунии, не класични. Еднаш неделно им ставам храна од Плантела-сурфинија, и еднаш на 10 дена им ставам железо, исто од Плантела. Земјата треба да е со кисел ph фактор околу 5.5-6, и да е повеќе глинена, да не се згрутчува.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
7.515
Колку треба на лаванда вода да и се става? Имам на балкон во жардињера или како и да се вика тоа посадено. Јас секој ден им ставав цело шише вода некогаш да признаам и заборавам и едно време пепел станаа се исушија. Останаа уште неколку.
 
B

Boudicca

Гостин
Во класична големина на жардиниера, во однос на тоа колку голем корен имаш посадено, @MARCELLO, ништо преголемо. Залевање од око. Имај предвид дека лавандава на охридската клима, на пример, дава многу покрупни цветови, нашава очигледно не и`погодува толку.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.971
Поени од реакции
1.864
Ali Pasha Не сум видела црна досега, убаво изгледа :)
И јас не сум видел порано, прв пат ова година наидов во еден стакленик во Косово, па веднаш ги зедов. Како кадифени се.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Некој што се разбира да ми каже како се вика белиот цвет?

Cveke.jpg
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Некој што се разбира да ми каже како се вика белиот цвет?

Прегледај го приврзокот 346414
Анемона или анемон. На грчки значи "ќерка на ветрот". Е сега не знам кој вид е, ама многу сум сигурен дека е анемона.
Автоматски споено мислење:

EDIT: еве, побарав, најверојатно е некој хибрид на јапонска анемона со име ‘Honorine Jobert’. Кинеско цвеќе е, инаку, иако го викаат јапонска анемона. На англиски е познато и како windflower.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Preporacajte zemjodelska apoteka vo Skopje vo koja moze da se najde sredstva za ruzi protiv voshki, protiv Gabi(so fleki listovi), protiv polzavi(gi izedoa listovite od mini ruzichki), sredstvo za cvetanje?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Imash 2 na pazar na gjorche vo nadvoreshniot del do parkingot. Za drugive ne mozhe da recham deka imam iskustvo pozitivno, no imash i pozadi zelen pazar kaj garazhite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom