Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Пред некое време ми подарија Фикус Бонсаи и веќе извесен период секој ден му паѓаат по неколку лисја и почнува доста голо да изгледа :) Тотален лаик сум, па секој совет е добредојден :) Инаку го чувам дома, вода му ставам кога му е сува почвата. Дали може да е поради тоа што не воопшто не го фаќа сонце? Стои до прозор на светло, ама на северна страна гледам и нема сонце.

Инаку купено е од City Flowers, https://www.cityflowers.mk/mk/proizvod/fikus-bonsai. Како тоа на слика е:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Нов овдека. Собирам кактуси и сукуленти нешто 8 години. Полевај го фикусот помалце, и пресади го.
И глеј новата саксија да има бајги дупки одоздола. Не би требало да биде нешто специјално почвата, но би ти препорачал да биде по растресита. На лето, вади го надвор.
Во случај да ти треба сиви, ова е мое: 20190620_134606.jpg
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Пред некое време ми подарија Фикус Бонсаи и веќе извесен период секој ден му паѓаат по неколку лисја и почнува доста голо да изгледа :) Тотален лаик сум, па секој совет е добредојден :) Инаку го чувам дома, вода му ставам кога му е сува почвата. Дали може да е поради тоа што не воопшто не го фаќа сонце? Стои до прозор на светло, ама на северна страна гледам и нема сонце.

Инаку купено е од City Flowers, https://www.cityflowers.mk/mk/proizvod/fikus-bonsai. Како тоа на слика е:
Вода еднаш неделно и ова цвеќе си сака сонце, ама не прејако за да го изгориш.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
2
Здраво, порано мајка ми знам кога ќе пресечеше некое цвеќе и ќе го ставеше во вода да пушти жилички за да го размножи, внатре му ставаше пченица или јачмен (не сум сигурна што и зошто е тоа така)? Знае ли некој нешто околу ова?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Здраво, порано мајка ми знам кога ќе пресечеше некое цвеќе и ќе го ставеше во вода да пушти жилички за да го размножи, внатре му ставаше пченица или јачмен (не сум сигурна што и зошто е тоа така)? Знае ли некој нешто околу ова?
Лично искуство?
-растенија како кактуси и сукуленти не треба да ги ставаш никаде блиску до вода. остај раната да се исуши, брцни во земја, и не полевај
-растенија како традесканција, бегонија, драцена итн што бараат вода, се држат во вода додека не пуштат коренчиња, па потоа се садат
-луковици, и други растенија што се размножуваат со корен се садат на суво, т.е. директно..
Најверојатно е демек хормон за пуштање корења, ама тие работи ретко функционираат како што треба
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Некој тука искуство со дендробиум нобиле орхидеја? 20200314_134723.jpg
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Некој тука искуство со дендробиум нобиле орхидеја?Прегледај го приврзокот 239129
Ја имаме дома, има во моментов некои дузина цветови, многу благодарна е за одгледување и цветовите и' траат прилично долго време. Во Сити Мол видов и некоја темнорозева нијанса, планирам да ја земам. :)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Разбирам дека имаат чуден циклус на живеење..
Т.е. листопадни биле- на лето растат стебла со листови, зиме период на одмор(како кактус)
И цвеетаат на пролет...
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Разбирам дека имаат чуден циклус на живеење..
Т.е. листопадни биле- на лето растат стебла со листови, зиме период на одмор(како кактус)
И цвеетаат на пролет...
Ќе ја ја прашам мајка ми подетално, таа ги гледа орхидеите, но мислам дека е прилично лесна и "незахтевна" за чување. Да, подолго време од годината стагнираат и се без цветови. Вака нешто беше таа што ја сакам.

8b0221704ff236fca923.jpg
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Дома ја се грижам за орхидеите...и за се друго...
Мене мајка ми... не ја бива до толку за цвеќе...
Автоматски споено мислење:

20200223_075630.jpg
Еве фаленопсис
 
Последно уредено:

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Дома ја се грижам за орхидеите...и за се друго...
Мене мајка ми... не ја бива до толку за цвеќе...
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 239146
Еве фаленопсис
Течно ѓубриво и' става на секои две недели, кај нас е ориентирана кон југ и убаво тера последниве три години, откако е купена. Јас би ја препорачала.

Моите (и еден антуриум во позадината).

DSCN3916.JPG
 

Kajgana Shop

На врв Bottom