Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

Член од
10 февруари 2013
Мислења
30
Поени од реакции
8
Katerina1004 Пошто рече дека чуваш бамбус сакам да те прашам дали е во ред да се сади во земја и дали има некои работи што дополнително треба да му се прават на бамбус насаден во цреп ?
Оф. Незнам. Јас тука се обратив за помош. Не се разбирам. Цвеќарката беше нервозна и не ми објасни како да го одгледувам. На нет барав информации. Мојот е во вода. Добар е сега за сега.
 
M

Moon Child

Гостин
Jas rabotev vo cvekjara, i nikogas nemav slusnato bambusot da se sadi vo saksija.
Go cuvas vo voda, i ne mu ja menjavas, samo koga kje vidis deka se namaluva doturas nova. Bambusot saka necisto, zatoa sto e rastenie koe raste vo bari/mocurista.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
30
Поени од реакции
8
Летно време еднаш до два пати неделно, а зимно време еднаш неделно или еднаш во две недели. Барем мојава така ја наводнувам.
Ќе ја средиш, нели е жива, гајле немај! :)
Аии. Мојата и
Нема проблем.
Да, ќе си цвета постојано. Пишува на упатството количина и колку често треба да ја храниш.

Мојата е мајка. :pipi: На местото каде што излегуваат цветови, никнаа две нови орхидеи, плус си фрли пупки за да цвета. Мераци! :)
Аии,мојата имаше 5 цветчиња. Сиротка.:(
 
M

Moon Child

Гостин
Eve go moeto carstvo, prosireno. Vo belite zardinjeri imam zsadeno petunii, turski karanfili, ljubicici i neznam sto uste :D eve cekam da pocnat da cvetaat:cool:

inace stojat dignati na ogradata, samo gi simnav da gi slikam

eve vaka

ova go zasadiv pred nekoj den

ova vo malata portokalova saksija e Krin, cekam da rascveti

eve go
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
335
Поени од реакции
238
дечки а купувате готови цвекиња или ги растете од семе? оти јас мака мачам да ми се фатат од семе, во мал стакларник со секојдневно полевање после 2 месеци пркнаа само неколку и сеуште се многу мали околу 3/4 cm
 
M

Moon Child

Гостин
jas gi zasadiv od seme, tocno na 21 mart. eve kolku porasnaa od togas ovie vo belite zardinjeri.I krinot togas go zasadiv, bese samo kako ona kompir, go staviv vo humus, zatrupav i ete go od 21 mart kolku nikna, gotov e da cveti.
Fikusot togas go podreziv, eve go sprema 3 novi catalcinja, i hrizantemata zolta redovno ja potkastruvam i cistam od ovenatite cvetcinja.
da, mnogu vreme trosam na cvekje. I nokje koga znae da zaduva ko tornado,ovde vo CG, se budam i gi siminjam od ogradata da ne odletaat :свиркам:
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.415
Поени од реакции
4.394
Jas rabotev vo cvekjara, i nikogas nemav slusnato bambusot da se sadi vo saksija.
Go cuvas vo voda, i ne mu ja menjavas, samo koga kje vidis deka se namaluva doturas nova. Bambusot saka necisto, zatoa sto e rastenie koe raste vo bari/mocurista.
Фала ти на информација... Сме правеле грешка што му ја менуваме водата. Не често али моиве кога ке стане нечиста му ја менуваа. Гледам дека и по аквариуми го ставаат значи него нечиста вода дефинитивно му одговара... За садење во земја прочепкав слики низ гугл и има во саксија садени али штом му е поубаво во вода значи дека таму му е местото. Поздрав.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
30
Поени од реакции
8
Jas rabotev vo cvekjara, i nikogas nemav slusnato bambusot da se sadi vo saksija.
Go cuvas vo voda, i ne mu ja menjavas, samo koga kje vidis deka se namaluva doturas nova. Bambusot saka necisto, zatoa sto e rastenie koe raste vo bari/mocurista.
Јас прашав три цвеќарки и сите ми рекоа дека водата треба да му се менува на бамбусот. Сака чисто. Јас на претходниот не му ја менував и ми се исуши. Сега имам нов и убаво си тера. Има логика тоа што е мочурливо растение ама немора да значи дека не треба да му се менува водата. Само треба да е отстоена таа вода која што ќе се менува.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.415
Поени од реакции
4.394
Јас прашав три цвеќарки и сите ми рекоа дека водата треба да му се менува на бамбусот. Сака чисто. Јас на претходниот не му ја менував и ми се исуши. Сега имам нов и убаво си тера. Има логика тоа што е мочурливо растение ама немора да значи дека не треба да му се менува водата. Само треба да е отстоена таа вода која што ќе се менува.
Незнам што да речам некој ми викаат дека не смее да се менува водата некој ми викаат дека без менување убаво им тера од други имам слушнато дека мора да се менува... Ке експериментирам малку па ке видиме. :)
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
30
Поени од реакции
8
Мојата орхидеја умре. Неможевме да ја спасиме :(. Ептен е специфична за одгледување. Па сега сакам да знам дали негде се продава вештачка? фала.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.533
Мојата орхидеја умре. Неможевме да ја спасиме :(. Ептен е специфична за одгледување. Па сега сакам да знам дали негде се продава вештачка? фала.
A зошто сега бараш вештачка?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.070
Поени од реакции
7.348
Годинава и јас се подновив,а омилена тема ми се палмите (ги купувам повеќе од 10 години,да му пренесите на Грујо да се консултира со мене).

Но имам проблем со папагалот-све ми ги јаде растенијава. Изгледа ќе правам за брзо папагалска чорба:lolzz:

Уште еден ``цикас``, овој купен од Албанија;

``Вашингтонија``купена од цвеќара во Битола:


``Банана` дрво откорнато во еден канал во дворот на општината Ксамил:bravobe:Овие зелено-жолтите се ``агави`` откорнати без одобрение од некојси двор во Ксамил,а овие бордото се како лазачи и се фаќаат со само ставање на гранче во земја:Ова е некоја украсна грмушка која истот така се пресадува со ртење на гранче во вода(кој сака нека пиши ПП):

[DOUBLEPOST=1437160930][/DOUBLEPOST]и заборавив највредната што ја купив од нашите цвеќари -``phoenix roebelenii``

 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2013
Мислења
30
Поени од реакции
8
На врв Bottom