Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

Член од
26 септември 2007
Мислења
1.786
Поени од реакции
1.591
Што им ставаш ма петуниите да бидат волку рацветани, дали има некаков hint?
Како прво овие се сурфинии, хибридни петунии, не класични. Еднаш неделно им ставам храна од Плантела-сурфинија, и еднаш на 10 дена им ставам железо, исто од Плантела. Земјата треба да е со кисел ph фактор околу 5.5-6, и да е повеќе глинена, да не се згрутчува.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.122
Поени од реакции
5.868
Колку треба на лаванда вода да и се става? Имам на балкон во жардињера или како и да се вика тоа посадено. Јас секој ден им ставав цело шише вода некогаш да признаам и заборавам и едно време пепел станаа се исушија. Останаа уште неколку.
 
B

Boudicca

Гостин
Во класична големина на жардиниера, во однос на тоа колку голем корен имаш посадено, @MARCELLO, ништо преголемо. Залевање од око. Имај предвид дека лавандава на охридската клима, на пример, дава многу покрупни цветови, нашава очигледно не и`погодува толку.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.786
Поени од реакции
1.591
Ali Pasha Не сум видела црна досега, убаво изгледа :)
И јас не сум видел порано, прв пат ова година наидов во еден стакленик во Косово, па веднаш ги зедов. Како кадифени се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom