Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.363
Да ми препорачате какви растенија/цвеќиња по можност да се повеќе како зеленило можам да чувам дома и во спална соба за прочистување воздух и свежина
Благодарам.
Не очекувај некој магичен ефект за пречистување, тоа е мит.
Ако сакаш да ти се разубави домот, Dracaena(драцена)
1624808250768.png 1624808278790.png
Anthurium (антуриум)
1624808310041.png
Ficus(има повеќе видови)
1624808392985.png
У било кој случај овие 3 за почетници
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
24
Поени од реакции
124
Да ми препорачате какви растенија/цвеќиња по можност да се повеќе како зеленило можам да чувам дома и во спална соба за прочистување воздух и свежина
Благодарам.
720403-kupete-si-fikus-za-doma-nosi-sreka.jpg
И фикусот е добар исто така, јас имам еден дома, мада во последно време ми е некако тажен и не знам што му фали..
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.363
Кај нас ова цвеќе го викаат ,,свекрвин јазик,,...........стварно незнам зошто! :vozbud:
Куп растенија се свекрвино-нешто.
На пр. Свекрвина перница
1624821287019.png
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
9.641
I na internet taka se pišuva za toa cveke...i kaj nas i vo Srbija...

 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.363
Знам и дека го викаат индијанско перо.
Тоа врисеа(vrisea). Бромелијад.
1624849242981.png
Не знам зошто али се на се бромелииве не ми ги бидна.
Едино таа една пустинска сорта и другото чудо опстанаа.
 
Последно уредено:

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
10.340
Чаре? Личи на вошка, земав спреј го испрскав, во упатството пишуваше три недели да се прска, по еднаш неделно. Пред две недели завршив со последното прскање и нема подобрување.


1626338534367.png

1626338555475.png

1626338650327.png

1626338673875.png
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.884
Чаре? Личи на вошка, земав спреј го испрскав, во упатството пишуваше три недели да се прска, по еднаш неделно. Пред две недели завршив со последното прскање и нема подобрување.


Прегледај го приврзокот 301543

Прегледај го приврзокот 301544

Прегледај го приврзокот 301546

Прегледај го приврзокот 301547
Може и да не е вошка, туку некоја габична инфекција.
Имаш широкопојасни фунгициди, ама за да бидеш сигурна, скини лист и однеси го во земјоделска аптека! Во добар дел од случаите агрономите можат да утврдат барем тоа. Па ќе ти препорачаат и препарат.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
103
Поени од реакции
7
Не најдов тема за дрва па да прашам тука ако може
Во двор имам дрво брза, околу 7м високо
Ме интересира дали би се исушило ако го пресечам т.е да го скратам малку, премногу е високо ми смета
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.884
Не најдов тема за дрва па да прашам тука ако може
Во двор имам дрво брза, околу 7м високо
Ме интересира дали би се исушило ако го пресечам т.е да го скратам малку, премногу е високо ми смета
Прво зависи што подразбираш под:"ако го пресечам т.е да го скратам малку"?
Скоро секое дрво издржува "кроење", често и агресивно, каде се отстранува 30-40% од крошната. Ама се тоа зависи и од многу фактори!
Прво се крои на есен! (Бидејќи е листопадно, обавезно ова!), второ, треба и да знаеш ама и да можеш(не е зафрканција 7м дрво!).
Сам никако не би ти препорачал!
До сега сум имал искуство во неколку наврати: Баш како и во твојот случај имав липа која стана преголема! Среќа па татко ми има пријател кој работи како секач во шумското, па "професионално" ја среди!
Ова позитивно!
Ама втор случај, има(вме) чемпреси на улица кои пречеа на жиците. Дојдоа од ЕВН со тоа продолжените пили од 2000€ и ги искасапија на чисто! Не пркнаа и се исушија после тоа!
Затоа и ти го пишувам ова!
Треба човек да разбира.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.363
Не најдов тема за дрва па да прашам тука ако може
Во двор имам дрво брза, околу 7м високо
Ме интересира дали би се исушило ако го пресечам т.е да го скратам малку, премногу е високо ми смета
Зависи од дрвото(вид, род, дебелина, крошна итн). Ако кроиш елка или бор-практично го кастрираш. Ако кроиш топола-зависи од сортата. Ако кроиш багрем-ќе зарасне пак. Ако кроиш туја-толку и било пишано.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
103
Поени од реакции
7
За бреза прашувам, имам слушано дека се суше ако се сече
 

Kajgana Shop

На врв Bottom