Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

Член од
19 март 2011
Мислења
55
Поени од реакции
11
Бидејки не знаев каде да прашам ..пишувам овде ..
Има ли некој тука кој што се разбира од тополи за да ми помогне ..Благодарам однапред
 
M

Moon Child

Гостин
Eve go moeto carstvo, sega go slikav, se naednasСега чекам да фати убаво време, и во план сум, да купам семе за оние висечките петунии и по цела ограда од тарасата во жардињери да ги наредам. Има да биде бонбона. Кога ќе реализирам ќе напишам и ставам слики :pipi:
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
30
Поени од реакции
8
Здраво. Јас имам моментално две омилени цвеќиња. Орхидеја и Бамбус. Ме интересира нешто повеќе за одгледувањето. Бамбусот е многу висок и сакам да го скратам. Дали ако го исечам над коренот,ќе пушти нови ливчиња. Читав по сајтови и никаде неможев да ја надам таа информација. Многу е висок и едноставно неможам да најдам соодветна вазна за него. Иначе стои во вода со камчиња. А за орхидејата ме интересира дали ливчињата треба да и паднат еднаш годишно. На моето и паднаа пред еден месец и уште нема потерано. Дали е тоа нормално?? Сакам помош и совет. Ви благодарам.:toe:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.775
Поени од реакции
16.935
Здраво. Јас имам моментално две омилени цвеќиња. Орхидеја и Бамбус. Ме интересира нешто повеќе за одгледувањето. Бамбусот е многу висок и сакам да го скратам. Дали ако го исечам над коренот,ќе пушти нови ливчиња. Читав по сајтови и никаде неможев да ја надам таа информација. Многу е висок и едноставно неможам да најдам соодветна вазна за него. Иначе стои во вода со камчиња. А за орхидејата ме интересира дали ливчињата треба да и паднат еднаш годишно. На моето и паднаа пред еден месец и уште нема потерано. Дали е тоа нормално?? Сакам помош и совет. Ви благодарам.:toe:
На орхидејата мораш да ѝ ставаш храна. Знам само дека има специјална течност што ја храни, за алтернативи гуглај на интернет. Кои ливчиња паднаа? Имаш ли слика?
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
30
Поени од реакции
8
На орхидејата мораш да ѝ ставаш храна. Знам само дека има специјална течност што ја храни, за алтернативи гуглај на интернет. Кои ливчиња паднаа? Имаш ли слика?
20150516_142800.jpg 20150516_142809.jpg
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.810
Поени од реакции
11.721
Мислам дека и треба повеќе светлина. Само глеј апла на сонце да не ја изложуваш. И придржувај се до тоа да и ставаш флаширана вода, никако од чешма. Еднаш неделно ѓубриво за орхидеи што содржи потазиум, нитроген и фосфор. Имаш во Бриколаж течно ѓубриво, околу 300 денари шише ти е. Јас и ставам од ѓубривото еднаш неделно по едно капаче растворено во литарипол вода. Кога ја полевам ја ставам во кофа и и ставам од 1,5 л до 2 л вода и ја оставам едно 15 - 20 минути така.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.775
Поени од реакции
16.935
Како што мислев, не ти паѓаат ливчињата(ливчињата се оние доле), ти паѓа цветот. За да цвета мораш да го храниш со онаа течноста што ти кажав, специјална за орхидеи. Побарај по цвеќарите, ако не најдеш, разгледај на гугл за алтернатива. Битно мора да добива храна.
И да, летно време не ја изложувај многу на сонце, ама нека прима светлина цело време.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
30
Поени од реакции
8
Како што мислев, не ти паѓаат ливчињата(ливчињата се оние доле), ти паѓа цветот. За да цвета мораш да го храниш со онаа течноста што ти кажав, специјална за орхидеи. Побарај по цвеќарите, ако не најдеш, разгледај на гугл за алтернатива. Битно мора да добива храна.
И да, летно време не ја изложувај многу на сонце, ама нека прима светлина цело време.
Да. Јас лошо се изразив. Дали ќе и се врати цветот? Фала за советот.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.775
Поени од реакции
16.935
Да. Јас лошо се изразив. Дали ќе и се врати цветот? Фала за советот.
Нема проблем.
Да, ќе си цвета постојано. Пишува на упатството количина и колку често треба да ја храниш.

Мојата е мајка. :pipi: На местото каде што излегуваат цветови, никнаа две нови орхидеи, плус си фрли пупки за да цвета. Мераци! :)
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
30
Поени од реакции
8
Како што мислев, не ти паѓаат ливчињата(ливчињата се оние доле), ти паѓа цветот. За да цвета мораш да го храниш со онаа течноста што ти кажав, специјална за орхидеи. Побарај по цвеќарите, ако не најдеш, разгледај на гугл за алтернатива. Битно мора да добива храна.
И да, летно време не ја изложувај многу на сонце, ама нека прима светлина цело време.
Не ја ставам на директна светлина. Читав дека не вирее ако се преместува.Јас ја ставив на место кај што има доволно светлина. Ама ретко ја наводенував(читав дека треба еднаш на 2 недели) и храна ич и немам ставено. Значи 2 грешки. Фала ти. Ќе пробам да ја средам.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.419
Поени од реакции
4.396
Katerina1004 Пошто рече дека чуваш бамбус сакам да те прашам дали е во ред да се сади во земја и дали има некои работи што дополнително треба да му се прават на бамбус насаден во цреп ?
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
30
Поени од реакции
8
Мислам дека и треба повеќе светлина. Само глеј апла на сонце да не ја изложуваш. И придржувај се до тоа да и ставаш флаширана вода, никако од чешма. Еднаш неделно ѓубриво за орхидеи што содржи потазиум, нитроген и фосфор. Имаш во Бриколаж течно ѓубриво, околу 300 денари шише ти е. Јас и ставам од ѓубривото еднаш неделно по едно капаче растворено во литарипол вода. Кога ја полевам ја ставам во кофа и и ставам од 1,5 л до 2 л вода и ја оставам едно 15 - 20 минути така.
Фала. Баш ќе видам дали ќе се оправи.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.775
Поени од реакции
16.935
Не ја ставам на директна светлина. Читав дека не вирее ако се преместува.Јас ја ставив на место кај што има доволно светлина. Ама ретко ја наводенував(читав дека треба еднаш на 2 недели) и храна ич и немам ставено. Значи 2 грешки. Фала ти. Ќе пробам да ја средам.
Летно време еднаш до два пати неделно, а зимно време еднаш неделно или еднаш во две недели. Барем мојава така ја наводнувам.
Ќе ја средиш, нели е жива, гајле немај! :)
 
На врв Bottom