Царина од CH -MK

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Gyor, 5 октомври 2018.

 1. Gyor

  Gyor

  Член од:
  5 октомври 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  1
  Колку ќе кошта царина на Citroen C5 Berline 2.0 Hdi Exclusive automatic од Швајцарија на Македонски таблички?
   
 2. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  18.889
  Допаѓања:
  40.159
  До која децимала сакаш пресметано?
   
  На DonExo и KyleXY им се допаѓа ова.
 3. Gyor

  Gyor

  Член од:
  5 октомври 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  1
  На KyleXY му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TheMayor

  TheMayor

  Член од:
  6 декември 2011
  Мислења:
  1.985
  Допаѓања:
  3.285
  Сега колите одат по каталог, но оваа кола би било приближно 1300/1600 евра до таблици, царина и хомологација.
   
 5. ivanov90

  ivanov90

  Член од:
  27 август 2016
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  9
  од 1,200 ЕУР со Еуро сертификат
  до 1,400 ЕУР без Еуро сертификат
  ти се давачките.

  Додади 15% од цената на огласот и од таа цена израчунај:
  18% ДДВ
  1% до 1.5% Акциза
  1% до 5% Царина

  Додади уште 300 еур за не очекувани трошоци како бакшиш на цариникот, цол таблици, транспорт, хомологација итн...
   
  На Ron0n и gjoko-mkd им се допаѓа ова.
 6. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.099
  Допаѓања:
  3.651
  Јас сакав исто да купам кола од Швицарска....и малку иде поскапо. Прво царината е поскапа бидеќи Швајцарија не е во ЕУ. После тоа ако колата нема МФК(нешто како осигурање кај нас), треба да купуваш или месечно или полумесечно осигурање(поефтино е после 15-ти во месецот). на тоа плус доаѓа 50-100 франкови ,,гаража,, или техничка проверка на исправност. ЦОЛ табли се околу 250-300 франкови, плус патарини , мостарини и возење низ тунели што се наплаќа. Италија то иде околу 30 евра патарина

  А царината додека не се впиши бројот од шасијата....точно неможи да се знае. И сега од Јуни се наплаќа и клима и кожа и металик и ѓаол и враг
   

Сподели преку: