Царина на Џип од која година?

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Здраво Кајганѓи!

Моментално сум во странство и сакам да купам Jeep Grand Cherokee 2,5 TD 1997 Година
Е сега би сакал да знам точно дали можи да се царини Џипов?
Који работи треба да ги поседува?

Поздрав
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Зависи дали поседува Еуро 2 во издувните гасови... Ако поседува, можно е да се царини.
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
да поседува.
А дали знаеш како можам да земам ТИВ од Минхен за да видам дали ке можи сигурно да се царини кај нас така ми рекоја...
Знааеш некоја веб страна од минхен каде што може да се достави барање на такво нешто???

позздрав
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Тиф-от го поседува секоја кола, го даваат од фабрика во Германија. Незнам дали имаш намера да го купиш возилото од плац или од приватно лице... сеедно е, битно е да го добиеш на лист. Тиф-от е лифче во кое се наведени техничките податоци на возилото. Е сега, ако го купуваш од плац, сигурно нема да ти го дадат, со цел да заштедат на цена. Па таму треба да си го побараш. Ако го купуваш од човек, најчесто во папката со документацијата за возилото (сервисна книшка, книги за користење, дрн дрн) го има и него. Така да само треба да го побараш. Немора да одиш специјално до Минхен за да ти го пратат. Шо значи, и да нема тиф твоето возило, од такво исто на авто плац можиш да го купиш (пример велиме) и да си бркаш работа.
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Од приватно ке го купувам.
Мене ми рече една агенција кај нас у струга дека сум требел прво да сум поднесел барање за тив од минхен.
А на тоа Тифот што пишува тачно???

Поздрав и фала на одговорот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom