Царина за стар багаж?!

Член од
28 јули 2019
Мислења
29
Поени од реакции
31
Здраво луѓе.

Другар мој сака да прати книги и носена облека по авион од Дубаи за Скопје. Е сега, тој не иде со пратката а таа е на мое име, вкупна тежина околу 120КГ. Дали некој е запознаен со процедурата при влез на ваква пратка и дали има шанса да биде царинета?

Фала и поздрав.
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
792
Поени од реакции
838
Здраво луѓе.

Другар мој сака да прати книги и носена облека по авион од Дубаи за Скопје. Е сега, тој не иде со пратката а таа е на мое име, вкупна тежина околу 120КГ. Дали некој е запознаен со процедурата при влез на ваква пратка и дали има шанса да биде царинета?

Фала и поздрав.
imav vakov problem, teski gluposti se.

najdobro ako imas moznost otidi do makedonska posta, oddel za carinenje
(toa e do glavna avtobuska stanica), i prasaj gi okolu momentalni regulacii
za pratki i carinenje, posto so internet i apdejti slabo rabotat.

jas si gi prativ moi licni raboti od portugalija do makedonija (2 kuferi nekade 40-50kg)
i napraviv greska so toa sto na kompanijata koja go pravese transportot, napisav deka vrednosta e 2000e
ili povekje, za da imam osiguruvanje vo slucaj kompanijata da gi izgubi/osteti.

posto prvpat prakjav, ne znaev deka ustvari taa deklaracija za vrednost odi i vo carinata.
poradi toa gi zastanaa, i pratile pismo na domasna adresa deka treba da odam da gi carinat
poradi vrednosta. nekako bratuced moj se znaese od rabota so toj so im bese glaven tamu periodot,
i nekako pominav, uplativ nekoi 500-1000den ne pamtam tocno, i me pustia.

znae da bide zaebano, odi tamu rasprasaj se, ili baraj nekoj so raboti tamu da ti zavrsi rabota
takvo e moeto iskustvo.
 
Член од
28 јули 2019
Мислења
29
Поени од реакции
31
imav vakov problem, teski gluposti se.

najdobro ako imas moznost otidi do makedonska posta, oddel za carinenje
(toa e do glavna avtobuska stanica), i prasaj gi okolu momentalni regulacii
za pratki i carinenje, posto so internet i apdejti slabo rabotat.

jas si gi prativ moi licni raboti od portugalija do makedonija (2 kuferi nekade 40-50kg)
i napraviv greska so toa sto na kompanijata koja go pravese transportot, napisav deka vrednosta e 2000e
ili povekje, za da imam osiguruvanje vo slucaj kompanijata da gi izgubi/osteti.

posto prvpat prakjav, ne znaev deka ustvari taa deklaracija za vrednost odi i vo carinata.
poradi toa gi zastanaa, i pratile pismo na domasna adresa deka treba da odam da gi carinat
poradi vrednosta. nekako bratuced moj se znaese od rabota so toj so im bese glaven tamu periodot,
i nekako pominav, uplativ nekoi 500-1000den ne pamtam tocno, i me pustia.

znae da bide zaebano, odi tamu rasprasaj se, ili baraj nekoj so raboti tamu da ti zavrsi rabota
takvo e moeto iskustvo.
Знам дека администрацијата ни е катастрофа но после неколкуте обавени разговори имав можност да зборувам со:

- "Неам поима" луѓе.
- "Не сум надлежен за тоа" луѓе.
- "Јас тебе не те познавам" луѓе.
- Луѓе "А добро од каде ми го најде бројчево"

Најпосле една госпоѓа ми се јави и објасни што и како, па еве и за остали ако некој налета на проблем како мојов.

Лист хартија со сите наслови на книги и номинална вредност за секој наслов поединечно. Сума сумарум, се плаќа царина во висина од 30% од вкупната вредност на книгите.
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
792
Поени од реакции
838
Знам дека администрацијата ни е катастрофа но после неколкуте обавени разговори имав можност да зборувам со:

- "Неам поима" луѓе.
- "Не сум надлежен за тоа" луѓе.
- "Јас тебе не те познавам" луѓе.
- Луѓе "А добро од каде ми го најде бројчево"

Најпосле една госпоѓа ми се јави и објасни што и како, па еве и за остали ако некој налета на проблем како мојов.

Лист хартија со сите наслови на книги и номинална вредност за секој наслов поединечно. Сума сумарум, се плаќа царина во висина од 30% од вкупната вредност на книгите.
nominalna? mislis kupovna ili nekoa procena za momentalna vrednost?
mnogu e 30% na koristeni knigi
 
На врв Bottom