Царина Транспорт Шпедиција

Член од
31 август 2018
Мислења
10
Поени од реакции
35
Здраво
На сите на кои им е потребен совет и информации за цени , прописи ,ограничувања при увоз за сите добра . Прашањата може да ги поставите тука.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
320
Поени од реакции
35
Мене ми е потребно сево ова и имам многу прашања за многу разни производи ме интересира процедура и цени
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.706
Поени од реакции
45.714


Oва се Најк патики, со Мики Маус.

Ако јас ги увезувам директно од централата на Најк, не од лево десно, дали наша царина има право да ми побара примерок од договорот помеѓу Дизни и Најк, со кој е регулирано користењето на Мики Маус кај производите на Најк?
 
Член од
31 август 2018
Мислења
10
Поени од реакции
35
Како прво ти увезуваш патики со брендот Најк а не Дизни. Ако веке има застапник за Најк во МК тогаш може да се соочиш со тужба за кршење на дистрибутивни договори со таа компанија. Но тоа овде нема да ти се случи бидејќи за производи за широка потрошувачка како што се патиките нема да имаш проблеми. Иначе таков договор царина не ги интересира, битна им е цената да е реална. Давачки за патики се 25% царина и 18% ДДВ на тоа се додава и основицата од транспортот.
пример за патики од 100 еур и транспорт за нив 50еур ке платиш следно: 150x1.25x1.18=221.25-150= 71.25 eur
Па сега ти види дали ти одговара.
 
На врв Bottom