ЦИА објави илјадници документи за Македонија

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
боли, а? американците во 50тите се лажеле меѓу себе, прикаски :ROFLMAO:
Приказнава е иста ко да речеш дека во 2004 ЦИА праела план да го врати Кувајт на Ирак, 1 година после воената интервенција. 1949 година САД интервенира во Егејска Македонија и користи напалм против Македонците, а после им текнало да не обедини ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Приказнава е иста ко да речеш дека во 2004 ЦИА праела план да го врати Кувајт на Ирак, 1 година после воената интервенција. 1949 година САД интервенира во Егејска Македонија и користи напалм против Македонците, а после им текнало да не обедини ?
ех, и тебе ти пречат документиве. Каде прочита дека на САД им текнало да не обедини? Читам дека советите сакале да направат албанско македонска држава (прво големите територии, по теркот на фмро, а потоа соединување кон Албанија што индицира и нешто друго), за чистките во Пирин, за намерите на КПЈ со Пирин и Егеј, читам за активностите на бугарските и советските агенти против СФРЈ, за Меѓуречка, за депортацијата на македонските учители од Бугарија и палење македонски книги...ама ова ти што го пишуваш го немам прочитано. Дедер дај линк, подобјасни, не штеди на зборови.
Башка, не мислиш дека во суштина Сталин е оној кој ја откажува поддршката на Македонците од Егејот?
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.793
Поени од реакции
15.697
Приказнава е иста ко да речеш дека во 2004 ЦИА праела план да го врати Кувајт на Ирак, 1 година после воената интервенција. 1949 година САД интервенира во Егејска Македонија и користи напалм против Македонците, а после им текнало да не обедини ?
не само тоа, имаше меѓународен инцидент, мислам 50-51, грчка војска упадна на територија на ФНРЈ... се додека не отиде Тито на пријателска посета во Атина, мислам 55, не беа добри односите.
А ако сакале УСА и УК да ги обединат македонците под нивна капа, можеле во Јалта да дадат таква алтернатива, ќе се испазареле...всушност Тито нив ги зезна 2-3 пати, сам Черчил призна, на првите изборите меѓу Тито и Шубашиќ се гласаше на предлог на Тито со гумено топче кое се ставаше во една од кутиите ... арно ама на почетокот на гласањето, првите што го испуштија топчето во празна кутија на Шубашиќ беа препознаени бидејќи се слушаше кога паѓа топчето... тоа го реши гласањето. Другата работа беше околу Истра, таа беше поделена на две зони, ама 1954 Тито ја зема цела во ФНРЈ, за 1975 конечно и Италија да го потпише тоа....

eve kako grcite pišuvaat ya tie vremiwa
...u Grčkoj i na Zapadu vladalo duboko uvjerenje da je SSSR stajao iza prokomunističke Narodne vojske Grčke (Δημοκρατικός Στρατός Ελλάδας DSE), ipak
je nepobitna činjenica da je Staljin poštovao dogovor s Churchillom, koji su
u listopadu 1944. g. postigli u Moskvi. Grčka se našla pod britanskim utjecajem, a Staljin je pokazao da ju je voljan potpuno napustiti, uz uvjet da zavlada
ostatkom Balkana. Možda bi čak i to bilo dovoljno da komunistički ustanak u
Grčkoj bude osuđen na propast, no tome je pridonijela i Trumanova doktrina.
Antikomunistički „križarski napad“ koji je rezultirao planom pomoći Grčkoj i
Turskoj, ne samo da je pridonio ekonomskom i vojnom učvršćenju vojne vlasti, nego je“grčko pitanje“ doveo na scenu međunarodne politike, povezujući
ga s početkom hladnog rata.
Osim toga, u čitavoj toj atmosferi jugoslavenska se politika pokazala osobito opasnom za Grčku: na Mirovnoj konferenciji 1946. godine Jugoslaveni su
zatražili “ponovno ujedinjenje“ Makedonije podupirući bugarski zahtjev za zapadnom Trakijom. Danas je jasno da su pružili važnu pomoć Narodnoj vojsci
Grčke koja se, dakako, nije mogla niti u količini niti u kvaliteti mjeriti s pomoći
koju su snage tadašnje vlasti dobivale od SAD-a.

а еве и на српскохрватски од ехЈу извори..

Pokušaj stvaranja Balkanske Federacije

https://sh.wikipedia.org/wiki/Pokušaj_stvaranja_Balkanske_Federacije
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
ех wikipedia
другпат не ја земате за релевантен извор сега добра ви е wikipedia кога ви одговара

абе слушајте си ги вие ireal и останати они сета историја ја знаат стотици години уназад лично ја имаат доживеано
се што е пишано не е точно они наново сега ја пишуваат историјата
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
ех, и тебе ти пречат документиве. Каде прочита дека на САД им текнало да не обедини? Читам дека советите сакале да направат албанско македонска држава (прво големите територии, по теркот на фмро, а потоа соединување кон Албанија што индицира и нешто друго), за чистките во Пирин, за намерите на КПЈ со Пирин и Егеј, читам за активностите на бугарските и советските агенти против СФРЈ, за Меѓуречка, за депортацијата на македонските учители од Бугарија и палење македонски книги...ама ова ти што го пишуваш го немам прочитано. Дедер дај линк, подобјасни, не штеди на зборови.
Башка, не мислиш дека во суштина Сталин е оној кој ја откажува поддршката на Македонците од Егејот?
ОК таков впечаток добив од расправата што ја имаше тука, иначе воопшто не ги имам прочитано документите, кои се денеска ирелевантни. Ти се само ШББКББ сценарија од 50тите години.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.793
Поени од реакции
15.697
уште 1943 имало обид, краткотрајно е формирано големото војводство Македонија,
со главен град Касториа (Костур) ама гермаците бргу го задушиле...
ако сакале американците и британците можеле да го обноват, ама прогрчките фактори не дозволиле такво нешто ниту во рамките на Грција... е сега по 1991 измислуваат и политички функции во провинцијата Македонија, ама тоа се само формални маски...
Кога ќе им напишам на некој форум или било каде, дека Р.Македониа треба да го смени името со некој географски префикс, ама само тогаш ако грчката провинција Македонија добие било каква автономија, химна , знаме , спортски репрезентации... и веднаш ја прекинуваат дискусијата, очигледно е дека за грците Македонија е само термин за територија, нејќат да чујат дека на таа територија живееле луѓе во континуитет со милениуми
 

Kajgana Shop

На врв Bottom