Хунзи и Калаши

  • Креатор на темата anaveno
  • Време на започнување

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Кон борбата за Калашите чии се - се приклучија и русите.Тие настојуваат да ги прикажат како древни руси,кои ја зачувале верата,крвта,при сите тие услови за нивниот херојски подвик и кои се типично руски фаци и дека не би било лошо да им предложат да ги преселат во Русија во Хакасиј -кој е сончево и плодно тло.А тоа ќе било пример за другите,како они се однесуваат кон своите предци .
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Големи се ќе си кажат чии се и од каде се.

Не се ова умрени па ударај печат кој стигне.

Првпат кога ние стигнавме таму тие рекоа We are from Makedonija, we are from Alexandar the Great.

End of story.

Јас им се поклонувам и ќе ми биде голема чест што после 23 века ќе дојдат во својата таковина.
 

CafeLatte

Sieger
Член од
23 октомври 2007
Мислења
60
Поени од реакции
2
Super reportazha.. me raduva shto tamu nekade na krajot od svetot postoi narod koj sam sebe se narekuva Makedonci...fakt plus deka ne sme izmislena Nacija... slushnav deka grcite veke pochnale da gi ubeduvaat deka i kalashite i hunzite bile grci... najverojatno sega i bugarite ke se pushtat vo misija i ubeduvanje deka se bugari :kesa:a posle radi verata muslimanska.. i albancive ke gi prisvojat :pos:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
И за кога беше договорено да дојдат? о.0
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Прва половина на Јули. Трн?
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Убаво е да не има по цел свет.Но јас лично не верувам дека тоа навистина се Македонци.Навистина некои од нив имаат слични физиономии но има и некои типови што скроз личат на Индијци.Другото нешто што ме тера да се сомневам е тоа што по смрта на Александар македонските војници што биле во мешаните бракови ги растураат браковите и оправуваат накај нашата огреана од најубаво сонце МАКЕДОНИЈА.Тоа ми покажува(барем мене) дека не биле баш заинтересирани за останување на далекиот исток.Но сепак можеби имало групи на луѓе(Македонци)што од разни причини останале таму.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Убаво е да не има по цел свет.Но јас лично не верувам дека тоа навистина се Македонци.Навистина некои од нив имаат слични физиономии но има и некои типови што скроз личат на Индијци.Другото нешто што ме тера да се сомневам е тоа што по смрта на Александар македонските војници што биле во мешаните бракови ги растураат браковите и оправуваат накај нашата огреана од најубаво сонце МАКЕДОНИЈА.Тоа ми покажува(барем мене) дека не биле баш заинтересирани за останување на далекиот исток.Но сепак можеби имало групи на луѓе(Македонци)што од разни причини останале таму.
Како инаку го објаснуваш фактот што тие луѓе се декларираат за потомци на античките Македонци и од каде би слушнало некое изолирано племе за Александар па уште да го величаат толку?
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Не може да се објасни,можеби сепак се Македонци.Ама тој што збори на клипот на ју туб сигурно не е.А мислам дека има и други племиња и народи што се декларираат како потомци на Александар и го величат.Поздрав
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Дали добро слушнав 12 јули и дека одат на Галичка свадба.
Дали ќе имаме шанси и ние да се поздравиме со нашите браќа ?
Каква им е агендата ?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
На 13ти ќе присуствуваат на свадбената церемонија во Галичник, на 11ти пристигаат на аеродромот Александар Велики. Секој што е заинтересиран може да дојде на пречекувањето бидејќи ќе направиме церемонијален пречек.
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
На 13ти ќе присуствуваат на свадбената церемонија во Галичник, на 11ти пристигаат на аеродромот Александар Велики. Секој што е заинтересиран може да дојде на пречекувањето бидејќи ќе направиме церемонијален пречек.
Ова церемонијата мора да биди на ниво.Конактирај го Миленко и неговата невладина сигурно го интересира.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Како што кажав, заинтересираните граѓани можат да дојдат на аеродромот да присуствуваат на пречекот, сепак тоа се наши луѓе што ќе дојдат.

Веќе има невладина организација на чело со главниот иницијатор Марина Дојчиновска која е претседател. За тоа, и останатите детаљи ќе пишам наскоро целосна информација, вклучувајќи ја и НВО, и сето она кое ќе им го приредиме на нашите ценети гости, кралската фамилија од Хунза. На големо изненадување на сите, ќе биде величенствено. :smir:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Трн во Око да не известиш во колку саат ќе пристигнат и дали ќе има организиран превоз ?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Пристигаат во 16:30 на 11ти Јули. беше дискутирано дали да има организиран превоз па се одлучивме да нема, за жал, заинтересираните граѓани, можат самоиницијативно да се соберат, како што се собравме кога ги пречекувавме професорот Тентов и академик Бошевски кога се враќаа од Русија.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Пристигаат во 16:30 на 11ти Јули. беше дискутирано дали да има организиран превоз па се одлучивме да нема, за жал, заинтересираните граѓани, можат самоиницијативно да се соберат, како што се собравме кога ги пречекувавме професорот Тентов и академик Бошевски кога се враќаа од Русија.
Трн ке биде ли медиумско покриен настанот.?ако не да доаѓам на 11
 

Kajgana Shop

На врв Bottom