Хуман човек... или будала?

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
da ne se razbereme pogreshno., iako profesionalno sum orientiran da im pomagam na lugjevo sekidnevno ., no se baogjame vo edna apsurdna sostojba kade shto., se pomal broj na lugje., sakaat da si ja spodelat makata ., dushevna so drugite., ne deka ., na dobar del od niv ne im e potreben dobar zbor ili uteshitelen no golema e verojatnosta da se sluchi ., a shto mi se meshssh ti koga mene mi se plache., ...... se e polsedica na sluchuvanjata nanazad 20g., ... mnogu odamna koga za prv pat ., vo SAD., samo shto ., dojdoa po mene ., prvo neshto shto go slushnav beshe ., toa deka ., slushnale za na shite naviki da pomagame ba lugje., deka tamu kaj niv ako mu pomognesh na povreden mozhe i da te tuzhi za nesoodvetno pruzhena pomosh ., aj neise tamoshni naviki ., tuku sluchka kaj nas tuka ., prijatel moj naogja mashko kese so pogolema kolichina na pari i ja prijavuva vo policija cela rabota ., na negovo zaprepastuvanje dobiva tretman kako na kradec od podatoci do zimanje na otpechatoci ., i najtragichno koga sopstvenikot se pojavil i si gi zel parite na prijatelov mu se obrnal so zborovi., e budala nizaeden ., a znaesh deka mozhev da te teretam za pogolema suma., ...... znachi lugje moi ., se e relativno., ., malku preterav ama spodeliv nekoi isjustva so vas koi vi daden momen bi mozhele da vi bidat od korist ., pozdrav:coffee:
 
P

Peaceful Anger

Гостин
da ne se razbereme pogreshno., iako profesionalno sum orientiran da im pomagam na lugjevo sekidnevno ., no se baogjame vo edna apsurdna sostojba kade shto., se pomal broj na lugje., sakaat da si ja spodelat makata ., dushevna so drugite., ne deka ., na dobar del od niv ne im e potreben dobar zbor ili uteshitelen no golema e verojatnosta da se sluchi ., a shto mi se meshssh ti koga mene mi se plache., ...... se e polsedica na sluchuvanjata nanazad 20g., ... mnogu odamna koga za prv pat ., vo SAD., samo shto ., dojdoa po mene ., prvo neshto shto go slushnav beshe ., toa deka ., slushnale za na shite naviki da pomagame ba lugje., deka tamu kaj niv ako mu pomognesh na povreden mozhe i da te tuzhi za nesoodvetno pruzhena pomosh ., aj neise tamoshni naviki ., tuku sluchka kaj nas tuka ., prijatel moj naogja mashko kese so pogolema kolichina na pari i ja prijavuva vo policija cela rabota ., na negovo zaprepastuvanje dobiva tretman kako na kradec od podatoci do zimanje na otpechatoci ., i najtragichno koga sopstvenikot se pojavil i si gi zel parite na prijatelov mu se obrnal so zborovi., e budala nizaeden ., a znaesh deka mozhev da te teretam za pogolema suma., ...... znachi lugje moi ., se e relativno., ., malku preterav ama spodeliv nekoi isjustva so vas koi vi daden momen bi mozhele da vi bidat od korist ., pozdrav:coffee:
Моето мислење е вака нешто слично (y)

Значи јас сум за помагање човек кога му е тешко или кога можам да помогнам затоа што убаво е да се помогне, ама некогаш во некои ситуации со непознати незнаеш на кого нудиш помош, сеа секако дека бабичката во автобус не е опасна и тоа е одлично да ја прашаш да си се искаже ама треба да се биде помалку претпазлив . А тоа излегување будала е слаб аргумент, не држи вода.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Да разграничиме неколку работи , секогаш е посебеисполнувачки да пружиш помош отколку да примиш !!!! Зошто ? Затоа што пружањето помош ( наречете го и хуманост ) не остава никакво обврзувачко чувство , напротив . Можноста да пружиш помош те издига над примачот на таа помош , а ке признаете , малку се оние кои сакаат некој да им се мота над нивното ЕГО , макар и од хумани причини . Ајде и еден пример : на човек му требаат 2000 евра да плати долг од кој му зависи многу што во животот , имаш пари , го познаваш , жал ти е и му даваш да се извади од безизлезот , погоди сега кога ке посака пак да те сретне , а? Е сега ако веке имаш неизлечива деформација да бидеш хуман , само напред , помагај и не врти се назад да видиш што произлегло од твојот хуман гест !!!
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Будала или Херој?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Луѓе, фала за поддршката. Него, у контекст на темата, глејте поише да одговарате у смисла, што мислите, дали е подобро да се помогне на некој во таква ситуација, или да се остане на страна за да не испаднеш будала... И под помагање, секако не се подразбира само мојот 'метод', да се праша некој дали е добар, него и нешто повеќе, било што. Дали би ја однеле таа бабичката што ја спомнав, збунетата на автобуска, до дома? Или, не мора да се ограничуваме само на овие два примери, еве и трет, ако видите некој да ограбуваат или нападнат на улица, дали ќе се вклучите да му помогнете или ќе стоите од страна како и повеќето и ќе направите 'ринг' за учесниците? Ме интересира дали размислувате како мене, или во случајов, како моите - сметате дека со помагање се изложувате на ризик од исмевање?
кое исмевање,само идиоти што немаат живот можат да вложат енергија во такво нешто
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Кога прв пат слушнав дека во Америка ако на некого му се слоши на улица и падне во несвест жив човек не застанува за помош страшно се зачудив и сметав дека е крајно себично и нехумано, сметаш ли дека и кај нас треба така да дојде?
Ова не е случај само во Америка, ова се случува секаде во светот...
Bystander effect. Правени се експерименти од социјалната психологија кога некој на улица е ограбен, му е лошо, ќе му падне нешто, му треба помош...
Докажано е дека колку групата на луѓе што се наоколу е поголема, толку е помала шансата некој од нив да помогне.
Секој очекува дека некој друг ќе помогне, ова е еднато објаснување за оваа појава. Дргото е дека секој го емитира одесувањето на пошироката маса, а тоа е правење ништо.

Личен пример од Скопје. На моја колешка и се слошува и паѓа кај судска палата. Жив човек не и помага. Случајно јас и колега поминуваме покрај неа (откако сама си станала и си седнала на клупа и ја забележав дека плаче) па ми раскажа што и се случило. И помогнавме да се избрише и среди, и купивме влажни марамчиња и вода, исконтактиравме со дечко и и он дојде да ја собере, па ја испраќавме до кола.

Различно е кога учиш или читаш литература за ова, се ти изгледа логично со објаснувањето на психолозите, ама многу е нервозно кога во пракса го доживуваш тоа.

Што се однесува до прашањето на Fallen - секогаш е добро да помагаш, и по цена да те отераат у пм. Ако од 100 души, 99 те отераат у пм а еден ја прифати твојата помош, и тоа е супер. Знаеш дека на некој си му го променил животот, си му се нашол кога му било потребно да некој му се најде. Вреди.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ова не е случај само во Америка, ова се случува секаде во светот...
Bystander effect. Правени се експерименти од социјалната психологија кога некој на улица е ограбен, му е лошо, ќе му падне нешто, му треба помош...
Докажано е дека колку групата на луѓе што се наоколу е поголема, толку е помала шансата некој од нив да помогне.
Секој очекува дека некој друг ќе помогне, ова е еднато објаснување за оваа појава. Дргото е дека секој го емитира одесувањето на пошироката маса, а тоа е правење ништо.

Личен пример од Скопје. На моја колешка и се слошува и паѓа кај судска палата. Жив човек не и помага. Случајно јас и колега поминуваме покрај неа (откако сама си станала и си седнала на клупа и ја забележав дека плаче) па ми раскажа што и се случило. И помогнавме да се избрише и среди, и купивме влажни марамчиња и вода, исконтактиравме со дечко и и он дојде да ја собере, па ја испраќавме до кола.

Различно е кога учиш или читаш литература за ова, се ти изгледа логично со објаснувањето на психолозите, ама многу е нервозно кога во пракса го доживуваш тоа.

Што се однесува до прашањето на Fallen - секогаш е добро да помагаш, и по цена да те отераат у пм. Ако од 100 души, 99 те отераат у пм а еден ја прифати твојата помош, и тоа е супер. Знаеш дека на некој си му го променил животот, си му се нашол кога му било потребно да некој му се најде. Вреди.
Имаше едно објаснување дека е тоа заради стравот од адвокатска тужба ако на помогнатиот му се „слоши“ при помошта но чим и кај нас станало исто таа теорија отпаѓа што значи секој си гледа прво за себе и нѐ фатила општа американизација.

Имав сличен настан пред некој месец но се надевав дека е само изолиран случај но сега гледам дека не бил.

Инаку многу е интересно тоа за толпата и посебно болдот и јасно е ако си во село и паднеш дека поголеми шанси се да ти помогнат отколку во град каде луѓето се тренирани да гледаат праволиниски и да не се замараат многу со туѓи проблеми.
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Имаше едно објаснување дека е тоа заради стравот од адвокатска тужба ако на помогнатиот му се „слоши“ при помошта но чим и кај нас станало исто таа теорија отпаѓа што значи секој си гледа прво за себе и нѐ фатила општа американизација.

Имав сличен настан пред некој месец но се надевав дека е само изолиран случај но сега гледам дека не бил.

Инаку многу е интересно тоа за толпата и посебно болдот и јасно е ако си во село и паднеш дека поголеми шанси се да ти помогнат отколку во град каде луѓето се тренирани да гледаат праволиниски и да не се замараат многу со туѓи проблеми.
Што сакаш ти од луѓе што освен со бетон со ништо друго не се во контакт?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Што сакаш ти од луѓе што освен со бетон со ништо друго не се во контакт?
Не мислам е само бетонот во прашање, мора да има и други фактори што стануваат луѓето бездушни а секако има влијание и тоа од Магде напишано.
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Не мислам е само бетонот во прашање, мора да има и други фактори што стануваат луѓето бездушни а секако има влијание и тоа од Магде напишано.
Сочуството е состојба која се јавува како последица на свесност(будност).
Што би рекол Буда ултимативно цветање на свеста.
Коренот треба да се бара во "степенот" на свесноста.
Непречен ток на кундалини енергијата е предуслов, ако не друго барем да се дојде до срцето.
За се ова мора да си фино подесен со природата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom