Хрчаци

Член од
18 мај 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Се изначитав мислења и решив-ќе си купам хрчак. Од овие малите раси. После велигденските празници одам во Пет шоп. Планирам да си купам се комплет. Кафез,пелевина и тие работи. Само сакам да знам дали може да го пуштам низ дома да шета бидејки ми е страв така да не се загуби па да неможам да го најдам? :unsure:
ako nemas uste kupeno pobrzaj, premnogu se slatki i mili a za niz doma moze da go pustas ama vo edna soba i posle nekoe vreme koga ke mu se prijade samo si vleguva vo kafezot samo ostavigo otvoren
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.073
Поени од реакции
4.943
Дечки едно прашање. Имам 2 хрчачиња машко и женско. До пред недела дена беа одделени бидејќи женската беше трудна, израсна 6 малечки и ги раздадов па ај викам нека си праат "друштво" ќе ги спојам пак, машково го ставив кај женското, и едно време беа мирни си играа ама таа игра беше 2 - 3 дена, после тоа не ми изгледаше за игра. Машково почна да ја гризе, и тоа асално, и вчера гледам ја одрал на грбот и тоа убаво, при што веќе имаше и крв од грбчето на женската. Прашањето ми е и следново, што да се прави, има ли некој вакво (или слично) искуство? Eве од вчера навака ниту се гризат нит ништо ама често се дешава машково да земе да ја лиже кај раната, и појма неам зошто го прави тоа.
 
B

BrunoFresh

Гостин
Дечки едно прашање. Имам 2 хрчачиња машко и женско. До пред недела дена беа одделени бидејќи женската беше трудна, израсна 6 малечки и ги раздадов па ај викам нека си праат "друштво" ќе ги спојам пак, машково го ставив кај женското, и едно време беа мирни си играа ама таа игра беше 2 - 3 дена, после тоа не ми изгледаше за игра. Машково почна да ја гризе, и тоа асално, и вчера гледам ја одрал на грбот и тоа убаво, при што веќе имаше и крв од грбчето на женската. Прашањето ми е и следново, што да се прави, има ли некој вакво (или слично) искуство? Eве од вчера навака ниту се гризат нит ништо ама често се дешава машково да земе да ја лиже кај раната, и појма неам зошто го прави тоа.
Животните се исти како и луѓето. И тие караат и тепаат ради одредени причини, а потоа се сакате и гушкаат итн. АКо тие претходно биле запознаени и не се тепале, тоа не значи дека никогаш нема да се степаат понатаму. Можеби да е ради малите, може да е поради се. Погледај ги 1-2 недели како ќе се одвива нивната дружба дали ќе се врати на нормала или повеќе ќе се тепаат. Па пиши тука.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.073
Поени од реакции
4.943
Животните се исти како и луѓето. И тие караат и тепаат ради одредени причини, а потоа се сакате и гушкаат итн. АКо тие претходно биле запознаени и не се тепале, тоа не значи дека никогаш нема да се степаат понатаму. Можеби да е ради малите, може да е поради се. Погледај ги 1-2 недели како ќе се одвива нивната дружба дали ќе се врати на нормала или повеќе ќе се тепаат. Па пиши тука.
Па сега засега се мирни, ќе видам за недела две што викаш и тоа, како ќе биде ситуацијата. Мене ми беше највеќе за раната на женското, да не се инфицира или слично, оти моментално сум во Штип и незнам каде има тука ветеринар да го погледне :( Фала за советот.
 
B

BrunoFresh

Гостин
Па сега засега се мирни, ќе видам за недела две што викаш и тоа, како ќе биде ситуацијата. Мене ми беше највеќе за раната на женското, да не се инфицира или слично, оти моментално сум во Штип и незнам каде има тука ветеринар да го погледне :( Фала за советот.
Па незнам види разгледај но тоа е обична раничка ќе и заздрави..алхохол да и ставиш е многу опасно. Мало суштешство е ќе здиви. На мојот хрчак окото му беше потечено можда 1 месец и секој ден го носев на боцкање..а уствари тоа да ти било од пилевината. Ја сменив пилевината и му се инфицира окцето. Затоа гледај да ставаш иста пилевина цело време за да нема инфекции раната и често да му ја чистит таа постоечката. Затоа што колку повалкано, толку повеќе шансата да се инфицира. Ама да немаш галје, најдобро е да се консултираш со било каков ветеринар..можеш и преку телефон да му ја опишеш раната и да го прашаш што да и ставиш. Мислам дека имаш една маст, ќе си ја купиш ефтина е ќе ти кажи ветеринарот. Немај галје ништо страшно, ќе биди се во ред. :)
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
73
Normal no visa da muWord$haker, post: 2581275, member: 1309"]Да му давам ли вода бе?
На еден форум наидов на толку контрадикторни мислења дали да му се дава вода, па не знам ич што да правам :toe:

[/quote]
Normalno voda obavezno da mu davas osven ako nejkes da ti umre[DOUBLEPOST=1406065394][/DOUBLEPOST]8"]
znae nekoj od koja rasa e ovaj bel vlaknest hrcak ? :D[/quote]
Persiski[DOUBLEPOST=1406066741][/DOUBLEPOST]Ponekogas hrcacite znaat da hiberniraat to a e koga spijat cvrsto a brkovite I'm se ispruzeni koga brkovite I'm se doblizeni do muceto a to a e znak deka se mrtvi hrcacite hiberniraat kako meckite
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2012
Мислења
119
Поени од реакции
67
jadev pred malku meso i si velam ajde da poigram so hrcacevo ama racete mi mirisaa na meso i me fati za prst dali e nesto seriozno ili nema potreba od lekar ... mislam deka ja iscistiv krvta ako nekoj imal slicno iskustvo ke molam za little help??/
 

davidko

VR|46
Член од
9 декември 2009
Мислења
106
Поени од реакции
20
Подарувам 2 хрчаци стари 1 мецец едно е црно другото е златно кафеаво. Скопје Центар контакт број : 071323311 Vladimir
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ги читам коментарите и не знам дали да се смејам или да плачам . Како може животно да не пие вода и да умре од вода . Поголеми глупости неам слушнато . Нормално е дека ако го избањаш ке се разболи и ќе ти умре , ама мора да пие вода иначе без вода ќе дехидрира , а само со давање на овошје ќе го мачиш и ќе трпи без вода кратко време а има и големи шанси да ја развие болеста " wet tail " и тоа грозен процес на умирање на хрчаците кој трае една недела . Значи да ги побијам сите шпекулации дека хрчаците не пијат вода , тоа не е точно . Заклучокот е дека мора да пијат вода . Јас иначе сум одгледувач на Сириски и Сибирски џуџести хрчаци и сите си имаат тањирче во кавезот .
 
Член од
9 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
21
Ми треба хелп дечки, моето хрчаче вчера беше се супер си трчаше во кафезот, беше нормално весело. Сабајлево се будам и одам да го земам да видам шо праи, он се стуткал и едвај покажува знаци на живот. Невообичаено беше што коа станувам одма му ги чистам гомцата обично околу 5-6 има, ама сеа имаше само 1 што нема шанси значи другите си ги изел.. Што да му дадам за да му помогнам?? Иначе уште така млитаво лежи и сака да стане, ке проба ама неможе нема сила..... :(
 
Член од
5 август 2016
Мислења
299
Поени од реакции
212
Шо е размилката меѓу хрчак и морско прасе ?
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
19
Поени од реакции
28
Џери, стар е скоро 2 години. Ужива во огромен кафез од ферапласт (не е тој од сликата) сам, пошто цимерите не му се погодија. Инаку питом е, шета по дома некогаш и без топка. 
Член од
18 јануари 2019
Мислења
44
Поени од реакции
120
Дали некој знае каде можам да најдам Dwarf хрчаци како на сликата?

Dwarf-Hamster.jpg
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.335
Поени од реакции
3.828

Kajgana Shop

На врв Bottom