Хрчаци

Член од
1 мај 2013
Мислења
14
Поени од реакции
14
Се изначитав мислења и решив-ќе си купам хрчак. Од овие малите раси. После велигденските празници одам во Пет шоп. Планирам да си купам се комплет. Кафез,пелевина и тие работи. Само сакам да знам дали може да го пуштам низ дома да шета бидејки ми е страв така да не се загуби па да неможам да го најдам? :unsure:
 
Член од
13 април 2013
Мислења
156
Поени од реакции
30
Се изначитав мислења и решив-ќе си купам хрчак. Од овие малите раси. После велигденските празници одам во Пет шоп. Планирам да си купам се комплет. Кафез,пелевина и тие работи. Само сакам да знам дали може да го пуштам низ дома да шета бидејки ми е страв така да не се загуби па да неможам да го најдам? :unsure:
ke mu zemes i topka pa vnatre ke go pustas da seta bez strav deka ke se zagubi :)
 
B

BrunoFresh

Гостин
Се изначитав мислења и решив-ќе си купам хрчак. Од овие малите раси. После велигденските празници одам во Пет шоп. Планирам да си купам се комплет. Кафез,пелевина и тие работи. Само сакам да знам дали може да го пуштам низ дома да шета бидејки ми е страв така да не се загуби па да неможам да го најдам? :unsure:
Не го пуштај дома, освен ако немаш некој заграден простор каде што нема шанси да се пикни. Оти , брзи се ептен, ако решат да се пикнат некаде (а тоа и работа му е), ќе се пикнат )
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Се изначитав мислења и решив-ќе си купам хрчак. Од овие малите раси. После велигденските празници одам во Пет шоп. Планирам да си купам се комплет. Кафез,пелевина и тие работи. Само сакам да знам дали може да го пуштам низ дома да шета бидејки ми е страв така да не се загуби па да неможам да го најдам? :unsure:
Земи си од оние топкине во кои се става хрчакот и пушти го нека се тршала низ куќа.Ако го пуштиш вака,или ќе заврши во кревет или ќе изглода маса или ќе најде дупка па ќе ти кружи низ зидови :D
 
Член од
26 мај 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo jas sum nov ovde mojte hrcaci samo so se porodija no majkata ne saka da gi pogledne se trga na strana i ne im dava da cicaat ve nolam kazete mi si so da pravam kje umrat
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
73
zdravo jas sum nov ovde mojte hrcaci samo so se porodija no majkata ne saka da gi pogledne se trga na strana i ne im dava da cicaat ve nolam kazete mi si so da pravam kje umrat
И мене ми се има случено десетина пати,мајката да ги изеде или пак да не ги дои.Колку што имам читано литература за нив или не им е сезона или пак мајката нема млеко,а некои едноставно немозат да бидат мајки поради 2 причини,едната е поради дебелината,а другата едноставно не ја знам,веројатно некој гени или сл.
Мозеби ќе има полемики како тоа хрчаците како глодари кои се познати како зивотни кои брзо се размнозуваат менаат млеко.Хрчакот мозе да се пари секои 2 месеци,но кога ќе се спари првиот пат мозе да се спари и за помалку од 4 недели(зборам за зенка),ако се спари во мегувреме мозе да не си ги дои децата.Имам 6 години искуство со овие зивотни,се надевам дека ќе ги чувам уште толку време.
Не им препорачувам да ги чуваат лица кои се еморивно послаби затоа што зивеат 2-3 години за зал.
 

vavio

Дипломиран Идиот
Член од
23 февруари 2008
Мислења
71
Поени од реакции
6
дали можи да се инфицира нешто ако си каснат од хрчак?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
504
Поени од реакции
64
дали можи да се инфицира нешто ако си каснат од хрчак?
Зависи дали хрчакот има мекое заболување ама да ја исчистиш раната не би требало да биди проблем али по правило треба многу пазење затоа што пренесуваат многу болести
 
Член од
26 октомври 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да купам хрчак дали некој продава,пишете поздрав!
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
24.231
Поени од реакции
71.362
Дечки ај кажете одприлика колку пари ќе треба да потрошам да купам хрчак + сите потребни курци-палци за живеење...?
И кажете одприлика колку години живеат
 
Член од
30 април 2013
Мислења
673
Поени од реакции
1.294
Дечки ај кажете одприлика колку пари ќе треба да потрошам да купам хрчак + сите потребни курци-палци за живеење...?
И кажете одприлика колку години живеат
ц ц ц..Ти па одма да ги умреш....
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Дечки, ај мал хелп :)

Сестра ми има хрчак, два месеци стар и почна да му паѓа крзното во пределот на главчето кај ушињата.
Го однесе на ветеринар, и рекоа имал габична инфекција и и дадоа некоја крема за мачкање. Арно ама ај што не проаѓа него почна да се шири падот на крзното.

А во принцип е весел, нема промена во расположение, освен што кога е сам, гледаме дека ептен се чеша по тој предел со рачињата :/

Ако имал некој ваква ситуација и ја решил успешно, плис хелп ус :)
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
75
Поени од реакции
35
Дечки, ај мал хелп :)

Сестра ми има хрчак, два месеци стар и почна да му паѓа крзното во пределот на главчето кај ушињата.
Го однесе на ветеринар, и рекоа имал габична инфекција и и дадоа некоја крема за мачкање. Арно ама ај што не проаѓа него почна да се шири падот на крзното.

А во принцип е весел, нема промена во расположение, освен што кога е сам, гледаме дека ептен се чеша по тој предел со рачињата :/

Ако имал некој ваква ситуација и ја решил успешно, плис хелп ус :)
Прво и основно,

кафез/аквариум итн под жешка вода со некој јак детергент убаво и детално измивање, потоа убаво плакнење, потоа кревање на хигиената малку на повисоко ниво и редово чистење на пилевината/струготината. И користење на соодветна големина на струг како онаа од продавниците а не онаа која што многу луѓе ја користат т.е "нормална и мала" струготина од сечење на дрва за греење. Таа им смета на кожа/крзно видејќи е мала и иритирачка за нивното тело.


Доколку е навистина габична инфекција, ќе си отидеш во аптека и ќе си купиш "Канестен/Кансен" или било кое друго генерично име од овие, ќе им ги кажеш на аптекарите ќе ти дадат оние, има 2% најслаб и појак, би ти препорачал од појакиот да земеш, некаде околу 250денари е.

Потоа следи мачкање еднаш/два пати дневно на сите делови каде што има реакција, и кај габичните инфекции мора да се има упорност и конзистентност но се тотално излечливи.

Инаку овие инфекции се 90% од слаба хигиена и несоодветно чување на хрчакот.

Земи што ти кажав и би требало за брзо време да го куртулиш, доколку е навистина габична ифекција како што констатирал ветеринарот.

Поздрав
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Прво и основно,

кафез/аквариум итн под жешка вода со некој јак детергент убаво и детално измивање, потоа убаво плакнење, потоа кревање на хигиената малку на повисоко ниво и редово чистење на пилевината/струготината. И користење на соодветна големина на струг како онаа од продавниците а не онаа која што многу луѓе ја користат т.е "нормална и мала" струготина од сечење на дрва за греење. Таа им смета на кожа/крзно видејќи е мала и иритирачка за нивното тело.


Доколку е навистина габична инфекција, ќе си отидеш во аптека и ќе си купиш "Канестен/Кансен" или било кое друго генерично име од овие, ќе им ги кажеш на аптекарите ќе ти дадат оние, има 2% најслаб и појак, би ти препорачал од појакиот да земеш, некаде околу 250денари е.

Потоа следи мачкање еднаш/два пати дневно на сите делови каде што има реакција, и кај габичните инфекции мора да се има упорност и конзистентност но се тотално излечливи.

Инаку овие инфекции се 90% од слаба хигиена и несоодветно чување на хрчакот.

Земи што ти кажав и би требало за брзо време да го куртулиш, доколку е навистина габична ифекција како што констатирал ветеринарот.

Поздрав


Фала ти многу.

Го однесоа денес моите пак, и констатираа дека чим се шири, а и малово се чеша многу дека е шуга. Тоа за чистење одма рекоа,исто ко што наведе и ти тука и дале некоја ампула, два пати недело, за четири недели ќе му поминело.

Фала уште еднаш :)
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
75
Поени од реакции
35
Ако е шуга ќе си оптидеш во ветеринарно и ќе побараш течност за бањање на кучиња исто за шуга е и други паразити. Не ми текнува како се викаше но мириса лошо и се пени и ја бои водата бело. Ќе им текне нив одма што бараш ја користат истата и за овци. 1 Кубик се раствора во 2л вода. Ќе си го избањаш и му поминува за брзо. Испробано и делува и тоа за многу брзо 4-5 бањања.

Мислам дека 20кубуци беа 100ден


Поздрав.Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 

Kajgana Shop

На врв Bottom