Хрватско државјанство

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.742
Поени од реакции
9.231
То шо дедо ми имат служено војска во Загреб се рачунат :icon_mrgr:
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
981
Поени од реакции
1.113
То шо дедо ми имат служено војска во Загреб се рачунат :icon_mrgr:

Хехех. Мене татко ми има служено ЈНА во Загреб и во Карловац, ама тешко дека тоа ќе се вреднува.
Автоматски споено мислење:

Prijatel mi zavrsi rabota vo hr

Убаво земи и објасни на луѓето на форумот.
Има кои се заинтересирани за ова, ако знаеш посредници кои посредуваат сподели контакти од посредниците.

Вака како си напишал и отворил тема, се ти е ова од ракав зборување.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.742
Поени од реакции
9.231
Хехех. Мене татко ми има служено ЈНА во Загреб и во Карловац, ама тешко дека тоа ќе се вреднува.
Пошо нели за бугарско беше дедо да има во бугарска војска служено бе па полесно одеше вака ми ја скина надежта :( Еј а татко ми кај имат служено војска 78 год ако глеам ке скапав овде:pos:
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
272
Nema takva rabota. Procitaj ubavo da vidis po koj osnov treba da se otkazis od predhodnoto drzavljanstvo.
Каков документ ,од која институција?
Кај нас се работи за полнолетно лице 18 год.чија баба,татко имаат хрватско државјанство,но за неа бараат изјаснување.
Во документи или училиште кај нас нема националност.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.050
Поени од реакции
3.891
Каков документ ,од која институција?
Кај нас се работи за полнолетно лице 18 год.чија баба,татко имаат хрватско државјанство,но за неа бараат изјаснување.
Во документи или училиште кај нас нема националност.
Џабе го прашуваш, гледаш дека појма нема и само се прави паметен „со новиот закон може да извадиш хрватско државјанство, треба само да ти работи кликерот“ а кога го прашуваш каков документ и кај може да извади човек документ за такво нешто, појма нема и само кажува “треба да ти работи кликерот, мене веќе ми средија некои познаници, мноту е лесно“. У пм колку не просветли со информацииве и колку било лесно, ти требало само документ но не знаел да каже каков и од каде, и сеа благодарение на советов што ни го кажа сите ќе извадиме хрватски пасоши.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.817
Поени од реакции
6.332
Имал предок хрват или самиот е деклариран така или да е женет за хрватица. Друго нема.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
981
Поени од реакции
1.113
Пошо нели за бугарско беше дедо да има во бугарска војска служено бе па полесно одеше вака ми ја скина надежта :( Еј а татко ми кај имат служено војска 78 год ако глеам ке скапав овде:pos:

Хрватите не вреднуваат ЈНА војска, напротив ја мразат ЈНА и се што има врска со Југославија и тој период.
Имаат анимозитет кон се од тие времиња, не е препорачливо на територија на денешна Хрватска и ако се оди како турист на море да се зборува на локалните мештани дека наши претци служеле војска во денешна Хрватска.

Ликот кој ја отворил темата е трол, го нема неколку денови да објасни каде да се извадат и какви документи се потребни, ниту да сподели контакт од посредници кои ги знае.
Автоматски споено мислење:

Da so zakonot od 01.01.2020 sto stapi vo sila vo hrvatska mozes da se steknes so hrvatsko drzavljanstvo dokolku malku ti raboti klikerot i si malku snaodliv. No i toa ne e potrebno bidejki sega hrvatite imaat nekoja taktika neznam zosto no masovno se davaat drzavljanstva kako edno vreme bugarite. I da ne si tolku pameten ima eden kup lugje sto momentalno posreduvaat za hr drzavljanstvo. Samo sto kaj hrvatite e pobrza procedurata i nemas potreba od setanje okolu.

Ајде за болдираното сподели контакти од тие куп луѓе - што посредувале за ХР државјанство.
Си напишал дека имало луѓе кои посредувале за Хр државјанство, биди љубезен и сподели информации за тие луѓе, како да ги контактираме.
Автоматски споено мислење:

Prijatel mi zavrsi rabota vo hr

Сподели информации за тој пријател кој ти завршил работа.
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2020
Мислења
151
Поени од реакции
180
Mafnete go be se iznatrapara gluposti ovde, aku izval pasos sozdravje da go sluzit i neka ne gi zamamvit lugevo ovde izbrisete ja temava.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
981
Поени од реакции
1.113
Mafnete go be se iznatrapara gluposti ovde, aku izval pasos sozdravje da go sluzit i neka ne gi zamamvit lugevo ovde izbrisete ja temava.

Ако извадил Хрватско државјанство и пасош, тоа го извадил на фора некој од родителите да му е роден и живеел во СР Хрватска до 1991, или преку брак со Хрватска државјанка но и за брак треба минимум 3 години да живее во Хрватска во брак со Хрватски државјанин.

Напишал дека било ептен лесно, но тоа е всушност недофатливо за 99,99999 % од народот кај нас.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.437
Поени од реакции
6.131
Јас сум роден во Хрватска и живеев таму од 86та до 91ва (имам и оригинален rodni list). Родители Македонци. Кои се шансите за државјанство?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
981
Поени од реакции
1.113
Јас сум роден во Хрватска и живеев таму од 86та до 91ва (имам и оригинален rodni list). Родители Македонци. Кои се шансите за државјанство?

Za ova najdobro prasaj si vo ambasadata na Hrvatska vo Skopje, ili obrati se do ministerstvata na Hrvatska za nadvoresni raboti i za vnatresni raboti. Ubavo napisi im i objasni im za tvojata situacija.
Pobaraj na nivnite internet stranici na ministerstvata, tie imaat mejlovi i kontaktiraj gi. Ili obrati se kaj nekoj advokat vo Zagreb ako odis vo Zagreb, ama vnimavaj da ne naletas na nekoj advokat koj saka samo da ti izvlece pari.

Hrvatska generalno nema politika da saka da dava drzavjanstva na lugje koi ziveele pred 1991 na nivna teritorija, ednostavno ne sakaat nisto so periodot na SFRJ da imaat, ama probaj si ti.
Автоматски споено мислење:

Zdravo. Dali moze kontaktsakam i jas da izvadam hrvatski dokumenti
Da bese lesno vadenje na Hrvatski dokumenti dosega iljadnici Makedonci ke imaa Hrvatski dokumenti.
Ako i postoi nekoja sema za vadenje Hrvatski dokumenti, toa e za lugje i kriminalci so mnogu pari i dlaboki dzebovi koi mozat da si dozvolat da platat desetici i desetici iljadi evra.
Imase edna tv serija kade se zboruvase deka kriminalci od Srbija dale mnogu pari za Hrvatski dokumenti, ama tie nasle svoi kriminalci prijateli i linii od Hrvatska preku uspeale da dobijat Hrvatski dokumenti.

No seto toa e samo za VIP licnosti koi mozat da platat ekstremno mnogu za takvi raboti, toa e nedostapno za obicnite smrtnici.
 
Последно уредено:

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.817
Поени од реакции
6.332
Јас сум роден во Хрватска и живеев таму од 86та до 91ва (имам и оригинален rodni list). Родители Македонци. Кои се шансите за државјанство?
Најверојатно не. Можеби ако си бил малолетник или од старт пишан тогаш како хрватски државјанин. Сега тешко, не сум сигурен дали има можност воопшто. Сепак најдобро прашај си во амбасадата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom