Хрватска подготвува закон за истополни бракови

Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Хрватската влада покренала инцијатива за подготовка на нова законска рамка за истополните заедници околу кои очекува дијалог со претставници на сексуалните малцинства, како и експерти и јавноста, најавил премиерот Зоран Милановиќ.
Според новиот закон хомосексуалните двојки наводно ќе може да се венчаат, но нема да може да посвојуваат деца. Не се знае што ќе се случи ако еден партнер има дете, односно дали другиот партнер ќе сака да го посвои тоа дете.Според зборовите на Милановиќ, Хрватска треба да очи чекор напред, по пример на најнапредните држави во светот.

http://tocka.com.mk/1/66323/hrvatska-podgotvuva-zakon-za-istopolni-brakovi
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
добро Boom Boom Ciao.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.114
Поени од реакции
1.023
и хрватите почнаа Gay is okey?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Тотална дезинфорнмација!
Во Хрватска, за жал, хомофобијата е многу голема.

Секоја гај парада е обезбедувана од кордони полицајци, а влијанието на римо-католичката црква е многу поголемо од на пример, влијанието на православната црква во Македонија.
Во Хрватска не е дозволено вештачко оплодување, а не геј брак.

Не се работи за брак, туку за регистрирање партнерство, со што се зголемуваат цивилните права на партнерите. Останува отворено прашањето дали едниот партнерот ќе може да го посвои биолошкото дете на другиот партнер.

Но за тоа за сега само се разговара.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Nema da im pomine ova kaj narodot. Garantiram kako cistokrvna Hrvatica!
--- надополнето: 11 мај 2012 во 20:51 ---
Во Хрватска не е дозволено вештачко оплодување, а не геј брак.

.
Se ostanato sto ste napisale e tocno, no ne i ova. Dozvoleno e ;)
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.010
Поени од реакции
14.900
луѓе, па тоа е нормално. Одат во ЕУ, таму е дозволено
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.010
Поени од реакции
14.900
Не е нормално....
Нормални се бракови меѓу маж и жена.
Ова се само помодни глупости.
има земји членки кои го сметаат тоа за нормално. Ние не. пред некое време, се пожалиле од ЕУ дека не сме ги почитувале нивните права.
тоа ти е болна работа
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Нека склучат брак или договор за партнерство :) ,но во ниеден случај да не им се одобри да чуваат дете...на едно дете за да се развие правилно,потребни му се и татко и мајка...не за џабе прироно си е да детето се раѓа од маж и жена...
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Нека склучат брак или договор за партнерство :) ,но во ниеден случај да не им се одобри да чуваат дете...на едно дете за да се развие правилно,потребни му се и татко и мајка...не за џабе прироно си е да детето се раѓа од маж и жена...
Haha of lele:D
Deteto se raga samo od zena;)
Inaku da, vo potpolnost se soglasuvam so tvojot stav, ne deka nema semejstva so samo eden roditel i deka samo tatkoto ili samo majkata ne mozat da go odgledaat pravilno,no toa e veke druga tema. Pa dve zeni uste i nekako, ama dvaja mazi....:eek:
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Haha of lele:D
Deteto se raga samo od zena;)
Inaku da, vo potpolnost se soglasuvam so tvojot stav, ne deka nema semejstva so samo eden roditel i deka samo tatkoto ili samo majkata ne mozat da go odgledaat pravilno,no toa e veke druga tema. Pa dve zeni uste i nekako, ama dvaja mazi....:eek:
ех да беее од жена се раѓааа:pos:Значи во мојов коментар, зборот раѓа не е за буквалисти:)Инаку доколку од други причини детето расте со еден родител,тоа да веќе е друга тема:)А зошто повеќе го оправдуваш чувањето на детето од страна на две жени???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom