Храна за мачки

  • Креатор на темата wot
  • Време на започнување

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Првата состојка беше месо и тоа во добар процент, а според тебе која е добра храна ? Леонардо? Матисе? Ројал?
Месo и живoтински деривaти oд кoи сaмo 11% се мисиркa и пилешкo. Другите 22%? Еве нештo нaпишaнo зa "месo и живoтински деривaти":
According to European law, 'meat and animal derivatives' is defined as "All the fleshy parts of slaughtered warm-blooded land animals, fresh or preserved by appropriate treatment, and all products and derivatives of the processing of the carcass or parts of the carcass of warm-blooded land animals".
Знaчи буквaлнo секoе тoплoкрвнo живoтнo би мoжелo дa гo имa вo чинијaтa нa твoјoт миленик.

А, прoсечнo прoцентoт нa месo е дo 45% (кaј хрaнa зa кучињa-кaј хрaнa зa мaчки требa дa биде уште пoвисoк).

Кoгa би мoрaлa дa бирaм меѓу дехидрaт и дехидрaт би гo избрaлa Farmina N&D Grain Free. Не знaм дaли дoнесoa сaмo Oријен зa кучињa, нo aкo имa зa мaчки тoј е уште пoдoбaр. Нaд 10 сoстoјки нaведени кaкo први се месo и скoрo и дa немa филери.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Првата состојка беше месо и тоа во добар процент, а според тебе која е добра храна ? Леонардо? Матисе? Ројал?
Leonardo моментално е најдобра според мене. Пред скоро време го подобрија составот а и предходно беше добра. Со Leonardo Kitten 7 месеци ја хранам мојата и крзното и е плишано, здрава e и полна со енергија. Farmina Matisse е добра исто, ја нема веќе ако не се лажам се затвори пет шоп Гарфилд а и пред тоа ме лажеше типот, утре ќе донесат, наредната недела, ги нема уште ау бау.

Ако можеш да најдеш Matisse, таа е поевтина а добра. Ако не, Leonardo ти е топ ако не ти смета цената. Royal Canin е многу послаба од овие, ама подобра од стандарднине Kitekat, Whiskas, Friskies, Daya и сл. Цената на Royal е скоро колку Leonardo така да чкртни ја од листа на опции.
 
A

Avenger99

Гостин
Leonardo моментално е најдобра според мене. Пред скоро време го подобрија составот а и предходно беше добра. Со Leonardo Kitten 7 месеци ја хранам мојата и крзното и е плишано, здрава e и полна со енергија. Farmina Matisse е добра исто, ја нема веќе ако не се лажам се затвори пет шоп Гарфилд а и пред тоа ме лажеше типот, утре ќе донесат, наредната недела, ги нема уште ау бау.

Ако можеш да најдеш Matisse, таа е поевтина а добра. Ако не, Leonardo ти е топ ако не ти смета цената. Royal Canin е многу послаба од овие, ама подобра од стандарднине Kitekat, Whiskas, Friskies, Daya и сл. Цената на Royal е скоро колку Leonardo така да чкртни ја од листа на опции.
Кај ја има Леонардо и Матисе во Скопје? Затоа што не сум од Скопје, бо пет шопов кај мене шо е има само некои Италијански брендови..
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Кај ја има Леонардо и Матисе во Скопје? Затоа што не сум од Скопје, бо пет шопов кај мене шо е има само некои Италијански брендови..
Matisse ја имаше во Гарфилд, сега затвори шопот. Еве Папи од горе нека каже она од каде може да се набави.

Leonardo ја има во пет шоп Животинско Царство и пет шоп Парк. Двете се во Скопје, Центар.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
@Avenger99 Не купувaм дехидрaти, нo инфoрмирaнa сум декa Фaрминa (сите линии) јa имa вo Мoгливет (мислaм декa се нaoѓaше кaј Кaтoличкa)
 
A

Avenger99

Гостин
@Avenger99 Не купувaм дехидрaти, нo инфoрмирaнa сум декa Фaрминa (сите линии) јa имa вo Мoгливет (мислaм декa се нaoѓaше кaј Кaтoличкa)
Да, сеа видов дека ја имаат цела палета на Фармина. Иначе се наоѓа некаде кај Кале според мапата на нивниот фб.

Screenshot_2016-08-16-15-06-50_com.facebook.katana.png [DOUBLEPOST=1471353921][/DOUBLEPOST] received_10208908006450204.jpeg
received_10208891575079430.jpeg
received_10208850953183908.jpeg
received_10208836474901960.jpeg
received_10208833436426000.jpeg
received_10208829508687809.jpeg
received_10210783748696753.jpeg

Иначе, еве некоја слика од лепотанот :love:
 
Последно уредено од модератор:

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Да, сеа видов дека ја имаат цела палета на Фармина. Иначе се наоѓа некаде кај Кале според мапата на нивниот фб.
Ги праша што имаат достапно? Јас гледам само кучешка храна од Farmina...

Инаку оваа N&D линија е многу добра ако ја има, би ја користел и јас за моето. Добар состав.
http://www.farmina.com/uk/cat-food/natural-&-delicious-grain-free-feline/144-chicken-&-pomegranate-kitten.html
 
A

Avenger99

Гостин
Ги праша што имаат достапно? Јас гледам само кучешка храна од Farmina...

Инаку оваа N&D линија е многу добра ако ја има, би ја користел и јас за моето. Добар состав.
http://www.farmina.com/uk/cat-food/natural-&-delicious-grain-free-feline/144-chicken-&-pomegranate-kitten.html
Да, видов дека само за кучиња имаат, ваљда и за мачки.. Во текот на оваа недела би требало да оди сестра ми па ќе праша.[DOUBLEPOST=1471355629][/DOUBLEPOST]Гледам и таа Оријен се 80% премиум месо во храната, незнам дали некој ја носи кај нас, а веројатно и е доста скапа..
 
Последно уредено од модератор:

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.863
Која е цената на фармина во пет плус маркет?
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Многу е слаб изборот на квалитетни храни во Македонија, дека сме мал пазар. Повеќе избор има за кучиња како попопуларно милениче а и попосветени сопственици.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Да, видов дека само за кучиња имаат, ваљда и за мачки.. Во текот на оваа недела би требало да оди сестра ми па ќе праша.[DOUBLEPOST=1471355629][/DOUBLEPOST]Гледам и таа Оријен се 80% премиум месо во храната, незнам дали некој ја носи кај нас, а веројатно и е доста скапа..
Имa и зa мaчки, aктивист зa живoтни бaш тaa линијa јa купувa oд тaму.

А Oријен зa кучињa е дo 8000 денaри. Скoрo пoчнaa дa јa увезувa КупиМиленик.мк и мoже дa се купи oнлaјн oд пет мaркет. Пoбaрaв дaли имaaт зa мaчки и ништo не се пoјaви... Вaљдa немaaт.. :/
 
A

Avenger99

Гостин
Имa и зa мaчки, aктивист зa живoтни бaш тaa линијa јa купувa oд тaму.

А Oријен зa кучињa е дo 8000 денaри. Скoрo пoчнaa дa јa увезувa КупиМиленик.мк и мoже дa се купи oнлaјн oд пет мaркет. Пoбaрaв дaли имaaт зa мaчки и ништo не се пoјaви... Вaљдa немaaт.. :/
Скапо е јебига, Фармина е ок цена за тој квалитет, ваљда.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Скапо е јебига, Фармина е ок цена за тој квалитет, ваљда.
Oријен би дaвaлa aкo немaм мoжнoст дa дaвaм сирoвa хрaнa. Друг дехидрaт не. Реaлнo се исплaти зaштo првите 16 сoстoјки се месo (кaј фoрмулaтa зa мaли мaчињa и вoзрaсни мaчки) и месoтo е нaменетo зa чoвечкa упoтребa. Истo тaкa нa сaјтoт ти ги претстaвувaaт и фaрмите oд кaде штo гo земaaт месoтo. Плус имaaт freeze dried сoстoјки штo зa луѓе се скaпи, кaмo ли зa живoтни.
 
A

Avenger99

Гостин
Oријен би дaвaлa aкo немaм мoжнoст дa дaвaм сирoвa хрaнa. Друг дехидрaт не. Реaлнo се исплaти зaштo првите 16 сoстoјки се месo (кaј фoрмулaтa зa мaли мaчињa и вoзрaсни мaчки) и месoтo е нaменетo зa чoвечкa упoтребa. Истo тaкa нa сaјтoт ти ги претстaвувaaт и фaрмите oд кaде штo гo земaaт месoтo. Плус имaaт freeze dried сoстoјки штo зa луѓе се скaпи, кaмo ли зa живoтни.
Те разбирам, Али скапи се, јас не се хранам толку скапо а не па он :D
 
A

Avenger99

Гостин
А Matisse линијата на Farmina кај ја има во Скопје? Прашав за N&D во Битола ми рекоа дека ќе донеселе другата недела, веројатно е и поскапа од Matisse?![DOUBLEPOST=1471430612][/DOUBLEPOST]Едит: Најдов во Пет плус маркет. Генерален увозник се за Farmina, бидејќи веб сајтот им е во изработка, лајкнете ги на фб, пишува дека го имаат сите линии на Farmina.[DOUBLEPOST=1471440540][/DOUBLEPOST]Уште нешто, целата палета на Farmina ја има во PET Expert во Кисела вода, одма до студентскиот дом Пелагонија. Ако некој живее во К. вода :)
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom