Храна за кучиња

Член од
3 декември 2007
Мислења
53
Поени од реакции
2
Прва храна на мојата кучка беше Монге , ја користев месец , два , после се префрлив на Оријен и Акана , меѓувреме експериментирав со Алева и готвени варијатни за на крај да бидам на Фитмин.
Фитмин мислам дека е супер , во однос на кешот и квалитетот .. Сега за сега мене ми одговара , иако и додавам плус готвена храна , пошто се работи за спортско куче.
За да се запознаеш со сите овие срања треба да експериментираш и да видиш кучето како ќе реагира и развива на различни варијатни ..
Пријателе ќе можеш ли да споделиш од каде купуваш Фитмин ? (продавница, локација, итн...)

Барав доста на нет, речиси нема ништо за Фитмин во нашиве продавници...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Освен во пет шоп Луна, каде на друго место во Скопје може да се најде Acana?
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
Имам шарпланинче старо 4 месеци се мислам која храна да му ја давам за почеток? :)
 
Член од
12 март 2012
Мислења
191
Поени од реакции
146
Имам шарпланинче старо 4 месеци се мислам која храна да му ја давам за почеток? :)
Јас имам германски овчар 4 месеци, почнав пред месец и пол да му ја давам ND храната и има голем видлив напредок изглед на крзно,раст,уши.. Измет скоро и да нема. Буквално како друго куче. Претходно му давав некоја турска Рефлекс или слично и никаков напредок а за измет не ми се ни коментира.
Така да ја препорачувам на секој. Скапа е да,но има и зошто. Уствари и кога пресметаш колку малку се дозира па и не е нешто страшно.

 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Добра ли е Amigo храната црвена од Кам што се продава во 15kg вреќа за домашна раса куче?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Добра ли е Amigo храната црвена од Кам што се продава во 15kg вреќа за домашна раса куче?
Краток одговор е Не

ама со оглед што прашуваш за буџет храна која веројатно излегува околу 100 денари на кило и немаш некој голем избор

ако е мало куче ќе треба да даваш и додатоци во форма на витамини и слично за да нема проблеми со раст коски и слично
 
Член од
14 март 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дечки, здраво.
Дали ќе може некој да ми каже каде да најдам Оријен и по која цена оди?
Фала
 
Член од
14 март 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дечко, здраво, пак јас!
Мака мачам да најдам антиалергенска храна, која што не е греин фри или е лоу граин, но која што не содржи ни живина..Пробав да најдам низ форумов, но не успеав.. Помош ?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Дечко, здраво, пак јас!
Мака мачам да најдам антиалергенска храна, која што не е греин фри или е лоу граин, но која што не содржи ни живина..Пробав да најдам низ форумов, но не успеав.. Помош ?
Hrana na baza na riba? Pileskoto e pricina za alegijata? Pro plan ima nesto sensitive linija. Royal isto imase nekoja, ama ne znam sto osnova e
 
Член од
14 март 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Hrana na baza na riba? Pileskoto e pricina za alegijata? Pro plan ima nesto sensitive linija. Royal isto imase nekoja, ama ne znam sto osnova e
Извини на касниот реплај, не ми даваше да го отворам форумов, не знам зошто.
Инаку, моментално исхраната и е базирана на некаков вид на оат, најчесто ориз зошто скоро сите имаат глутен, а глутен и скратив. Овошје ( свежо ) зеленчук ( свеж и готвен, зависи што е ) и риба, на секои 4 до 5 дена го менувам протеинот, давам јунешко или свинско чисто, мерилото ми е 30%/30%30% со +/- за останатите 10. Плус, пробиотски јогурт и поретко млечен производ. Двопек чат пат, го сака. И, за масти најчесто и давам рибино масло, плус од протеинот. Наместо кучешки бисквити јаде и ја наградуваме со свежа краставица или морков. Ги обожава
Доби алергија некаква пост оперативно ( пјометра ) но кога скратив пилешко, секаков вид на живина, глутен, вештачки шеќери, се подобри, но испадна дека има и стафилокока. Воедно и прекумерна тежина, затоа ја почнавме исхранава, за стаф. и пост оп., ваква беше потребна па само продолжив без размислување. Диетата е скоро исполнета, кучето е одлично, здраво, крзното сјае, активна е, дише како што треба, ставот и е вратен, сега скоро ќе одиме на конт. за стаф., но сигурно се ќе биде чисто, но, овој начин на исхрана е невозможен, па сакам да комбинирам полека со барем 30% сува храна. Секаде каде што знаев пребарав за таква комбинација кај нас но исто и тоа без успех. :(
П.С. Додека да сфатиме што е, она беше на Пурина атлетик, и само влоши.
Не најдов производ кој што им е без живина. Исто и Ројал, барем линиите што се достапни кај нас..
Вет. сите што ми ги препорача, од типот на лосос, еленско, телешко, јагнешко и сл., сите имаа некаков процент живина..
 
Член од
5 февруари 2019
Мислења
68
Поени од реакции
160
Mislenje za italijanska hrana “TOP”, mi ja preporacaa ali prema cenata muabetot mi bese too good to be true, ako ima nekoj iskustvo so nea neka spodeli vi blagodaram odnapred.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Blue buffalo некаде во Македонија има ли ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom