Храна за кучиња

Член од
10 март 2018
Мислења
16
Поени од реакции
4
Здраво, предлок од која храна да купувам за лабрадор стар скоро 3 месеци?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Може предлог за добра храна на база на риба? Мислам дека кучето ми е алергично на пилешко (или некоја друга состојка која ја има во храната) бидејќи постојано се нафрла со алергиска реакција. Имам сменето повќе видови на храни (Еукануба, Наксос, Ројал) но пробемот е ист со сите храни. Почнав да му давам варен ослиќ со морков, ориз, компир и како да почнува да се смирува алергијата. Ако некој знае добар дехидратат на база на риба нека помага... или некој од медицинските дехидратати...
Skoro sekoj od brendovive ima i hrana na baza na riba Royal, Eukanuba, purina, ama moze da e i nekoja od hemikaliite sto gi koristat vo proizvodstvo. @SaltNPepa daj nekoj sovet. Inace moze da probas so veterinarna, da malku e poskapa od obicna ama ete od zort jas veke 2 i nesto godini go ranam kuceto so veterinarna hrana i imam pozitivno mislenje za niv iako neli sostavot koga ke go analiziraat tuka nekoi clenovi ke iskoci dno poloso od izmet da mu davam.
Здраво, предлок од која храна да купувам за лабрадор стар скоро 3 месеци?
Ako e masko klikni tuka, ako e zensko klikni tuka.
 
M

mandingo66

Гостин
Може ли на среден шнауцер да му се даваат мешани гранули Траинер и Оријен. Прашувам за да не му биде прејака Оријен пошто не е нешто претерано активен а и финансискиот аспект треба да се земе па барам некој сооднос ако би му одговарало. Ако не тогаш некако на Акана да пробаме. Некој совет ако може.
П.С. Продавачите на храна ќе речат дека не може ама ме интересира како е во пракса.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Може ли на среден шнауцер да му се даваат мешани гранули Траинер и Оријен. Прашувам за да не му биде прејака Оријен пошто не е нешто претерано активен а и финансискиот аспект треба да се земе па барам некој сооднос ако би му одговарало. Ако не тогаш некако на Акана да пробаме. Некој совет ако може.
П.С. Продавачите на храна ќе речат дека не може ама ме интересира како е во пракса.
Dobro be koja e potrebata od kupuvanje na Orijen ili Acana? Pomodarstvo teras i da se falis niz naselba park deka go ranis so tie ili sto e? Pa nikoj ne ti doaga doma be da mu se snevidi hranata da mu ja gleda. Ako trainer ti dava dobri rezultati koja e logikata da go menuvas a i sam spomnuvas deka finansisko opteretuvanje e Orijenot ili Acanata.
Iskreno ne mi e jasno sto mislis deka hranata ke napravi? Mislis deka samo poradi toa tvoeto kuce ke bide neznam sto, izvini vaka ama moram NE NEMA DA BIDE NISTO POSEBNO, ni ke bide poubavo ne pa ke mu dade nekoja super mok. Ako ima nekoj nedostatok sto sakas da go popravis veruvaj so hranata nema da go napravis. Ne bidi opsednat so hranata gledaj da ti e milenikot zdrav, prav i sreken.
Veruvaj po prijatelski od ova nemozev da ti kazam.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Skoro sekoj od brendovive ima i hrana na baza na riba Royal, Eukanuba, purina, ama moze da e i nekoja od hemikaliite sto gi koristat vo proizvodstvo. @SaltNPepa daj nekoj sovet. Inace moze da probas so veterinarna, da malku e poskapa od obicna ama ete od zort jas veke 2 i nesto godini go ranam kuceto so veterinarna hrana i imam pozitivno mislenje za niv iako neli sostavot koga ke go analiziraat tuka nekoi clenovi ke iskoci dno poloso od izmet da mu davam.

Ako e masko klikni tuka, ako e zensko klikni tuka.
Royalot ima medicinski hrani. Vo momentov znam deka se dve. Bidejki se raboti za veterinarno medicinski preparat i ne moze da se najde vo pet shop treba da razgovaras so tvojot veterinar za nabavka na istiot.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Ме интересира како им ги давате пилешкиве грбови на кучињата ? Живи или варени ?
 
M

mandingo66

Гостин
Dobro be koja e potrebata od kupuvanje na Orijen ili Acana? Pomodarstvo teras i da se falis niz naselba park deka go ranis so tie ili sto e? Pa nikoj ne ti doaga doma be da mu se snevidi hranata da mu ja gleda. Ako trainer ti dava dobri rezultati koja e logikata da go menuvas a i sam spomnuvas deka finansisko opteretuvanje e Orijenot ili Acanata.
Iskreno ne mi e jasno sto mislis deka hranata ke napravi? Mislis deka samo poradi toa tvoeto kuce ke bide neznam sto, izvini vaka ama moram NE NEMA DA BIDE NISTO POSEBNO, ni ke bide poubavo ne pa ke mu dade nekoja super mok. Ako ima nekoj nedostatok sto sakas da go popravis veruvaj so hranata nema da go napravis. Ne bidi opsednat so hranata gledaj da ti e milenikot zdrav, prav i sreken.
Veruvaj po prijatelski od ova nemozev da ti kazam.
Како неискусен човек кој прв пат чува куче (неполни 2 месеци) прашувам некои работи што се на место и некои веројатно што за вас искусните делува како глупост ама тоа е. Бев со намера колку можам да му приуштам подобро на моето куче. Некое прашање е логично, некое не е-затоа поставувам прашања на форумот. Не знам од кај ти заклучок дека терам помодарство а не ме познаваш како човек. Како и да е фала ти на одговорот. Не Ве замарам повеќе. Поздрав
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Како неискусен човек кој прв пат чува куче (неполни 2 месеци) прашувам некои работи што се на место и некои веројатно што за вас искусните делува како глупост ама тоа е. Бев со намера колку можам да му приуштам подобро на моето куче. Некое прашање е логично, некое не е-затоа поставувам прашања на форумот. Не знам од кај ти заклучок дека терам помодарство а не ме познаваш како човек. Како и да е фала ти на одговорот. Не Ве замарам повеќе. Поздрав
Знаеш што е проблемот? Што ова прашање е мал милион пати одговорено. Темата има 70 страни. Само 10тина страни наназад ќе го прочиташ одговорот. Не е до тебе, такво време дојде, сите станавме долебани и сакаме се на готово. Нема љутиш.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Obari gim stavi voda da zovrie i propusti gi na desetina min.
 
M

mandingo66

Гостин
Знаеш што е проблемот? Што ова прашање е мал милион пати одговорено. Темата има 70 страни. Само 10тина страни наназад ќе го прочиташ одговорот. Не е до тебе, такво време дојде, сите станавме долебани и сакаме се на готово. Нема љутиш.
Не мора да е на готово. Доволно беше да се каже дека е одговарано по ова прашање и ќе листав наназад. Се гледа од мојот профил дека имам само десетина постови и треба да бидете малку потолерантни кон неискусните членови. Малку стрпливост и толерантност не е на одмет. Ама како што рече, такво време дојде. Нема везе, тераме даље. Ќе мора да внимавам во иднина пред да поставам прашање.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Vo idnina samo razlistaj. Forumot postoi mnogu godini, mal broj na temi iprasanja ne se vekje odgovoreni. Srekjno!
 

S10

Член од
18 август 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам 6 месечен бишон и го хранев со Farmina N&D од grain free палетата. До пред 2 недели јадеше супер. Цела доза за 1 мин.
Потоа забележав дека му се менуваат забите. Почнаа да паѓаат млечните и во исто време престана да ја јаде сувата храна.
Пробав со друг вкус на Фармина, пробав со Royal C. но не сака да ја јаде.
Пробав да го оставам гладен до следниот ручек (му ја тргав чинијата после 15мин) но нема ефект. Не јаде. Ако му остане чинијата цела ноќ до него ќе ја изеде и тоа само ако му ја намокрам храната. Го однесов на ветеринар, и по сите анализи се покажа дека е здрав. И вака игра цел ден скока, жив е и среќен.
Никогаш не јадел ништо освен сува храна. Бидејќи е во развој не сакам да се храни слабо, па му сварив месо и го јаде како луд.
Јогурт исто така сака да пие а гледам дека јаде и конзервирана (wet food) но сува храна не сака.

Сакав да ве прашам дали сте имале вакво искуство, постои ли некоја храна што би ја јадел и дали се уште ова е поврзано со забите бидејќи веќе нема ни еден од млечните.

Дали е здраво да го хранам со храна за кичиња од конзерва?

Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom