Храна за кучиња

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Јас сум задоволна, го подигнав леглото,а мажјакот уште јаде, @AleksandarC. сподели искуство.

Нема, тема,али почекај некој ден, ќе направам,секако бев во план, и честитки за приновата. Во меѓувреме можеш да се пофалиш овде
Ајде ќе почекам тамам да направам некоја слика и клип :)
 
Член од
27 август 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите.

Веќе некое време ја читам темава и морам да признаам дека научив многу од сите вас овде. Особено од Лу:bravobe:

Сакам да прашам дали некој знае кој е увозник за Натурал Треинер и дали можете да споделите контакт информации. Ако не може вака јавно, барем по порака.

Јас купив една вреќа од Фауна и мојот 6 месечен Златен Ретривер многу ја сака и му прија. Затоа сакав да се придржувам до истата, но нели, ако можам да ја најдам поефтино.
 
Член од
16 декември 2005
Мислења
38
Поени од реакции
4
Ќе зимам Акита сега за недела дена и во опции ми се два типа на храни кои ми беа понудени по прифатлива цена. Едната е Brit Puppy, другата е Profine Puppy. Цената за Brit e 2400 денари за 15кг, а Profine e 2500 денари за 15 кг. Знам дека Brit e квалитетна меѓутоа Profine e поскапа, па знаете она ако незнаеш што е добро прашај што е скапо, меѓутоа сакам консултација од ваша страна. Секако и други опции се прифаќаат, не е дека стрикно само на овие две ми е ограничен изборот.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Ќе зимам Акита сега за недела дена и во опции ми се два типа на храни кои ми беа понудени по прифатлива цена. Едната е Brit Puppy, другата е Profine Puppy. Цената за Brit e 2400 денари за 15кг, а Profine e 2500 денари за 15 кг. Знам дека Brit e квалитетна меѓутоа Profine e поскапа, па знаете она ако незнаеш што е добро прашај што е скапо, меѓутоа сакам консултација од ваша страна. Секако и други опции се прифаќаат, не е дека стрикно само на овие две ми е ограничен изборот.
Од кај ќе го земеш акитата(јапонско или американско)?
Брит puppy има три линии најдобра е Carnilove само што почнаа да ја продаваат во мк, после оди Брит Care и на крај како најслаба од овие линии е Премиум, но и оваа е далеку од слабите дехидрати во државава.
Која и да ја избереш од овие си направил добар избор. Со среќа со акитата ќе ти треба:), ненормално тврдоглави и своеглави суштества се, но многу се мили:angel: .
п.с . за профине незнам многу информации , знам дека некои луѓе на форумов пред некое време прашуваа за истата , јас лично ја немам истражувано , не го ни знам ни составотo_O Викаат дека и таа е една од подобрите .
 
Член од
16 декември 2005
Мислења
38
Поени од реакции
4
Од кај ќе го земеш акитата(јапонско или американско)?
Брит puppy има три линии најдобра е Carnilove само што почнаа да ја продаваат во мк, после оди Брит Care и на крај како најслаба од овие линии е Премиум, но и оваа е далеку од слабите дехидрати во државава.
Која и да ја избереш од овие си направил добар избор. Со среќа со акитата ќе ти треба:), ненормално тврдоглави и своеглави суштества се, но многу се мили:angel: .
п.с . за профине незнам многу информации , знам дека некои луѓе на форумов пред некое време прашуваа за истата , јас лично ја немам истражувано , не го ни знам ни составотo_O Викаат дека и таа е една од подобрите .
Јапонско да :) Од на девојка ми другарка дрн дрн, македонска работа, али со педигре се тоа регуларно. Знам дека се малце табиет, али не ми е прво искуство со табиетни кучиња, хаски имам долго време, меѓутоа на домашна храна беше повеќе и немам некое искуство со сувите па да се консултирам. Во секој случај знам дека се меѓу "потешките раси", али целосна посветеност ќе му се даде. Фала ти за информацијата ќе видам што ќе речат другите. Инаку и Brit Care Puppy ми беше понудена исто така како малку поскапа варијанта од другиве, и исто така ќе заборавев Trainer влага во опција, само знам дека со квалитетот Brit е подобра варијанта. Еве го гомцето на слика инаку :) 53a0a15cb993be77f1bc7aee9fb76fa95a170c5782af7fdff213ecc09bbb6d2b.jpg
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
@SnowDOG Кога искочија новите формули на Карнилав?
Моментално ги има само следниве Лосос, Мисирка и бела риба, Пиле и Јагнешко со дива свиња, другите во декември ќе ги има. Незнам во кој пет шопови ги има може да ги има во пет саплајс, најдобро јави му се на увезувачот.:) Сакаш на карнилове да ја префрлиш Беки, не ти се покажа ли добра Хусе???:confused:
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Моментално ги има само следниве Лосос, Мисирка и бела риба, Пиле и Јагнешко со дива свиња, другите во декември ќе ги има. Незнам во кој пет шопови ги има може да ги има во пет саплајс, најдобро јави му се на увезувачот.:) Сакаш на карнилове да ја префрлиш Беки, не ти се покажа ли добра Хусе???:confused:
Не, само ме интересираше. Хусе супер се покажа, исто како и Брит, а најдобри резултати имаме од raw. Ослабна малце и се врати во форма, а и престана да се чеша нон стоп, па ѝ порасна крзно таму каде што немаше (имавме проблеми со аналните жлезди).
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Колку пари е чкембето? И каде има свежо, а по прифатлива цена?
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Ќе зимам Акита сега за недела дена и во опции ми се два типа на храни кои ми беа понудени по прифатлива цена. Едната е Brit Puppy, другата е Profine Puppy. Цената за Brit e 2400 денари за 15кг, а Profine e 2500 денари за 15 кг. Знам дека Brit e квалитетна меѓутоа Profine e поскапа, па знаете она ако незнаеш што е добро прашај што е скапо, меѓутоа сакам консултација од ваша страна. Секако и други опции се прифаќаат, не е дека стрикно само на овие две ми е ограничен изборот.
Јас ги користев и двете, односно Brit premium а потоа Profine. Profine има повеќе месо и зеленчук. Кучето ми ги јаде и двете супер. Со Profine приметив дека влакното му стана помеко и можеби изметот малку посветол за разлика од premium-от. Сум споредувал доста состави и со други прозиводители но Brit е дефинитивно "best buy" избор.
Care e многу добра за парите, нема воопшто житарици на повеќето. Ако можеш да си дозволиш плус некој денар за храна, тогаш Care или Carnilove како што ти кажа SnowDOG.
Има наназад на темава пишувано за хранава, разлистај малку.
 
Член од
3 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
3
Husse Valp или Premil Junior-Super premium? Ајде ве молам споредба од поискусните. http://www.scotland.husse.co.uk/dog-food-products/dry-food-for-dogs/puppy-super-premium/?product=94
http://www.premil.rs/sr/proizvodi/junior
Колку што разбрав, хранава Премил е српска и иако не треба да се има предрасуди, треба да се тргне попретпазливо со анализа знаејќи дека Србија и генерално земјите на овие простори не се познати по квалитетна храна за кучиња.

Може да се најдат неколку забелешки за хранава.

Sastav

Meso i mesne prerađevine (dehidrirano pileće meso + pačetina + hidrolizovani pileći protein) 32%, kukuruz, pirinač, ulja i masti, repin rezanac, kvasac, listići lucerke (odličan prirodni izvor vitamina D), laneno seme, rogač, lecitin (prirodno reguliše kvalitet krvnih sudova), natrijum hlorid.


http://www.sparkyfashion.com/analiza-hrane-premil-junior.html

Еве добра анализа на храната.
Се чини дека храната е во голем процент базирана на житарици а не на месо.

Zaključak

Premil Junior je hrana bazirana na žitaricama sa malim procentom mesa. Nedovoljno precizno navedenog sastava.

Izostavljen je bitan podatak o korišćenom konzervansu. Nismo dobili odgovor na to pitanje od proizvodjača.

Takodje je izostavljen podatak o korišćenju veštačkih boja.

Zbog svega gore navedenog smatramo Premil Hranu za pse ispod prosečnog kvaliteta.

Мислам дека нема ни потреба да правам споредба со познатиот шведски бренд Хусе. Ако треба да бираш Хусе или Премил би ти рекол Хусе, уште пред да споредам состојќи.

Sent from my 6045Y using Tapatalk
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Husse Valp или Premil Junior-Super premium? Ајде ве молам споредба од поискусните. http://www.scotland.husse.co.uk/dog-food-products/dry-food-for-dogs/puppy-super-premium/?product=94
http://www.premil.rs/sr/proizvodi/junior
Мене и Хусе Валпот добро ми се покажа. а сега и Премил Специјал. Така да пробај си од двете по некое кг и види која подобри резултати ќе ти даде со неа терај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom