Храна за кучиња

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.088
Поени од реакции
3.623
Некои викаат Ројал Канин се добри, некои викаат лоши се...сега на кој да веруваш.
 
Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
Moето кога му дадов Ројал како месо да му дадив...бритот кога ке му ја покажев бегаше...:)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.088
Поени од реакции
3.623
Абе и мене пица кога ќе ми дадат ко на седмо небо да сум се качил.
Мене ме интересира која храна е најздрава. Моето Бритот не ја јаде.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.921
Поени од реакции
2.506
Некои викаат Ројал Канин се добри, некои викаат лоши се...сега на кој да веруваш.
Ќе му веруваш на своето куче. Овде ние можеме да ти препорачаме храна на база на составот и на база на наши искуства. Значи ако храната кај нас се покажала добра, по default не значи дека и кај тебе ќе се покаже. Сам ќе си одредиш што најмногу му одговара на твоето, почнувајќи од тоа дали ја јаде, потоа длака, кожа, столица... Ако мене ме прашуваш, нема ништо подобро од природна RAW храна за кучето.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.088
Поени од реакции
3.623
Ќе му веруваш на своето куче. Овде ние можеме да ти препорачаме храна на база на составот и на база на наши искуства. Значи ако храната кај нас се покажала добра, по default не значи дека и кај тебе ќе се покаже. Сам ќе си одредиш што најмногу му одговара на твоето, почнувајќи од тоа дали ја јаде, потоа длака, кожа, столица... Ако мене ме прашуваш, нема ништо подобро од природна RAW храна за кучето.
Каква е таа RAW храна?
Демек храната што е со состојки од месо била квалитетна, а другава со житарици итн не била. Точно е тоа?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.921
Поени од реакции
2.506
Таа храна е всушност природната храна-месо, зеленчук, овошје. Дали ќе биде обарено или не зависи од каде го земаш. Ако имаш некој месар на кого му веруваш, месото немораш ни да го вариш, во спротивно само во врела вода пропушти го 10на мин. и слободно дај го заедно со некој прилог. Има теми со рецепти, прочепкај малку кај форумот за кучиња.

Хаха... :D Тоа е само добар маркетиншки трик :D Дека дехидратот како дехидрат без разлика на марка е квалитетeн е квалитетен(значи зборувам за супер премиум, а има и премиум кои се доста добри), но не е подобар од вистинското месо. А дека житарките не се потребни во организмот на кучето е грешка, што компаниите за производство на дехидрати ја користат, бидејќи малку луѓе го знаат тоа, од причина што не се заинтересирале малку да прочитаат. Е сега, лош дехидрат може да биде само оној кој содржи премногу % на житарици, бидејќи не е житарката основната состојка во исхраната на карниворите. А кога сме кај протеините, нели месото условно кажано, и тоа е дискутабилно. Тој протеин не може да биде толку добар како природниот бидејќи никој од нас не видел на кој начин тоа е екстрахиран од месото. Но и на најдобриот можен начин да е добиен, сепак тоа е хемиска екстракција, на високи температури итн. @Uluru уште поубаво може да го објасни тоа од мене.
 

Tomasino

Semper etiam ubique superiores
Член од
19 март 2009
Мислења
9.157
Поени од реакции
18.285
Подобро од ГОТВЕНА ХРАНА НЕМА...(испробано)...(под готвена не мислам остатоци од манџи,и други остатоци од ручек)...
Значи чисто варено месо,+ориз,палента,овошје(јаболко,банана),зеленчук(морков)и слично.....
Тука ти се сите протеини,витамини,минерали и се останато..._одвреме навреме да се додаваат калциум(додека е мало кучето,и витимани,пред се за сјај на крзното).....
Нормално треба да се знае како да се дозира сето ова....
Далеку поевтина,и пред се подобра варијанта,барем знаеш шо даваш и колку даваш....:гик:и дека храната не е од вреќа која којзнае колку долго дремела во некои магацини низ Европа додека го најде патот за нашата чудесна земја...:pos:
Од кај знаеме Ројал Канин,Брит итн...шо прават,шо ставаат во храната,,а уште повеќе дали тие вреќи кои доаѓаат на наш пазар се 2,3,4 та класа по квалитет(како со колите шо прават селекција на пазарите)...
Можеби се брендови,не ги напаѓам,штом се одржуваат толку време на пазарот мора да е така,но лично јас,не верувам во имиња,а богами набилдале солени цени,поскапо е дури и од кило свинско...:D....
Е сега со домашната храна,има варење,миење тенџериња,дремење пред шпорет,мешање на ориз:pos:,ама мислам на крај се исплати,и кучето задоволно и ти задоволен,а богами и џепот подебел:X3:...
Се е индивидуално,сум ги испобал сите храни,буквално сите(од поквалитетните мислам,Ројал,Про План,Еуканаба,Брит)...,и барам во мојот случај домашното се покажало најдобро...
Сепак,кај сите кучиња не е исто,секое куче е приказна за себе...
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
508
Поени од реакции
687
Имам лабрадор 2пол години стар, си конзумира храна од секаков вид како готвена , дехидрат, овошје , зеленчук итн, е сега има еден период му зачестив коски (од месарница) т.е еднаш дневно му давам , некогаш 2пати еднаш од сабајле и еднаш приквечер, е сега почесто си врши нужда. :)
Муабетот ми е дали се препорачува толку често конзумирање на коски?? По некоја логика тука е калциумот :)
поздрав
 

Tomasino

Semper etiam ubique superiores
Член од
19 март 2009
Мислења
9.157
Поени од реакции
18.285
Имам лабрадор 2пол години стар, си конзумира храна од секаков вид како готвена , дехидрат, овошје , зеленчук итн, е сега има еден период му зачестив коски (од месарница) т.е еднаш дневно му давам , некогаш 2пати еднаш од сабајле и еднаш приквечер, е сега почесто си врши нужда. :)
Муабетот ми е дали се препорачува толку често конзумирање на коски?? По некоја логика тука е калциумот :)
поздрав
Од коските оди почесто по нужда,нема ништо хранливо во коските....
Намали му од коските,веќе има 2.5 години кучето,нема толку потреба од калциум,веќе е оформено кучето...
Давај му одвреме на време коски(еднаш неделно),колку да ги чисти забите...
Нема потреба да му даваш секој ден,џабе е,само некоја беља можи да се напрај...
 
Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
Давај му само чисто месо јагнешко, телешко или од ној така кучето ке биде топ... :)


Sent from my iPad Air
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
452
Eve me i mene :). Prvo ke recam deka nikogas ne pisuvam so namera da falam ili kritikuvam nekoja hrana ili distributerite vo Makedonija, mnogumina mnogu dobro gi poznavam. Mojot licen stav e da ne se kolnam slepo vo nekoja hrana (brend) tuku da procenuvam individualno za sekoe kuce i da go koristam toa sto e provereno dobro za moeto kuce.
Ima mnogu marketinski trikovi koi gi koristat proizvoditelite na hrani i tocno e toa sto mnogu luge go velat - deka neznaes na kogo da veruvas. Zatoa najdobro e da mu veruvas na tvoeto kuce. Sekoe e individualno pa zatoa edna ista hrana ne e dobra za site kucinja. Mesoto kako prva sostojka e eden od najstarite trikovi i ne treba slepo da mu se veruva. Vo sostavot na hranata sostojkite se navedeni spored kolicinskata zaastapenost, taka da prvite 5-6 sostojki treba da se najveke zastapeni i obicno se navedeni vo procenti. Koga go citate sostavot a nema navedeno procent, standard na proizvoditelite e toa da e minimum 3%. E saga, da se vratam na kolicinata - koga citate za mesoto, dobro e da se obrati vnimanie dali e navedeno vo koja forma e mesoto - svezo ili dehidrirano. Ova e zatoa sto vo procesot na proizvodstvo na hranata, site sostojki se dehidriraat i so toa gubat na tezina.Za da bide dolgotrajno i da ne se rasipuva, mesoto treba da se dehidrira do sodrzina od 10-15% vlaga sto vsusnost mu ja namaluva tezinata do okolu 20% od originalnata tezina. Vo grub prevod, na vrekjata vo sostavo pisuva na primer pilesko meso, minimum 30%, kako prva sostojka NO ne kazuva dali e dehidrirano ili ne ( proizvditelite ne mora toa da go navedat). Za standardna vrekja od 15 kg toa e grubo 5kg zastapenost na meso. Odlicno. No ako ne e zemena vo obzir dehidriranata tezina na mesto, so obsir na gubitok vo tezina, toa moze da znaci deka za taa procentualna zastapenost vsusnost ima 1 kg meso a ne 5. Zatoa e bitno da znaeme za koja forma se odnesuva procentualnata zastapenost. Sto se odnesuva do hranlivosta, taa moze celosno da se zadrzi AKO dehidriranjeto e bavno, sto vo produkcijata na hrana za kucinja ne e slucaj.
Grainfree hrana - ne znaci deka kuceto vi jade povekje meso. Ednostavno edni jaglehidrati se zameneti so drugi. Garinfree ne znaci Carbfree. Sto ne e strasno, iako na kucinjata ne im se potrebni jaglehidrati za da funkcioniraat, tie mozat da gi iskoristat i da napreduvaat sto i go pravat :) Ima red bolesti na digestivniot trakt koi ne se povrzani so zitarkite vo hranata, duri e i indicirana upotreba na zitarki za da se regulira rabotata na digesivniot sistem. Se se vrti okolu procesot na proizvodstvo na hranata i kolicinskata zastapenost na sostojkite.
Edna prosta matematika e da soberete kolku ima zivotinski hranlivi materii i kolku rastitelni spored % i mozete da dobiete donekade jasna slika sto ima povekje vo hranata. Drugo e da vidite spored kuceto, ako saka da ja jade hranata, ne e gladno, vlaknoto, muskulnata masa, energijata se OK, nema proliv,gasovi los zdiv, drugi problemi (alergii itn...) i ne treba da sobirate :гомце: so lopata i kolicka posle sekoj obrok, hranata ne e losa. Pozelno e da ima poveke zivotinski od rastitelni sostojki vo sostavot no ne zaboravajte deka i jaglehidratite imaat visoka kaloriska vrednost.
http://www.whole-dog-journal.com/issues/13_10/features/Carbohydrate-Intake-For-Dogs_20103-1.html
http://www.petmd.com/blogs/thedailyvet/ktudor/2012/august/is_grain_free_really_the_answer-26668
Prethodno staviv linkovi za mesoto, ovie se za zitarkite, da ne se povtoruvam.
Ne se nameneti za da kritikuvaat odredeni hrani, poentata e da dobiete poveke informacii za sostojkite vo suvata hrana za kucinja i industriskiot proces na proizvodstvo i marketing.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
Имам 6 нови кучиња, два дена стари. Мајката не им се замара многу, па ме интересира дали е добро да им давам кравјо/козјо млеко? Имам сретнато комбинација со јајца и мед?
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.356
За 2,3 дена ке земам стафорд стара е 4 месеци, женско е.. ке може да ми кажите со каква храна да го хранам колку пари е и која е најсоодветна храна за стафорд, и ако има некоја страна за кучина да ми кажите линк, дека планирам и витамини нешто да му земам фала..
 

Tomasino

Semper etiam ubique superiores
Член од
19 март 2009
Мислења
9.157
Поени од реакции
18.285
За 2,3 дена ке земам стафорд стара е 4 месеци, женско е.. ке може да ми кажите со каква храна да го хранам колку пари е и која е најсоодветна храна за стафорд, и ако има некоја страна за кучина да ми кажите линк, дека планирам и витамини нешто да му земам фала..
http://forum.kajgana.com/threads/Храна-за-кучиња.56876/
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
За 2,3 дена ке земам стафорд стара е 4 месеци, женско е.. ке може да ми кажите со каква храна да го хранам колку пари е и која е најсоодветна храна за стафорд, и ако има некоја страна за кучина да ми кажите линк, дека планирам и витамини нешто да му земам фала..
Најздрава и најефтина е домашно готвената храна. Јас ја хранам мојата Ерделка со варено пилешко. Додавам и ориз и морков. Ставам многу малку сол колку да се даде вкусот. Многу подобра е од кога ја храниме со домашна храна. Знам дека треба да се дава калциум, 3 денари парче е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom