Храна за кучиња

Член од
7 март 2017
Мислења
99
Поени од реакции
112
Umren e forumov ocigledno ama neka si stoi ovde zapis. BRIT-ot ne se pogodi, ne ja saka mnogu i ima "polu proliv" posle izedena pola vrekja. narachav denes TOP PREMIUM ENERGY (onaa pod reden broj 4) pa da vidime kako kje se pokaze. ako i od nea nema fajde kje go probam ushte PREMIL-ot i ako od toa ne bide nishto se vrakjam na onaa ARATON DOG ADULT SALMON i na Exclusion Mediterraneo Adult Medium Breed Manzo
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.265
Поени од реакции
4.665
Umren e forumov ocigledno ama neka si stoi ovde zapis. BRIT-ot ne se pogodi, ne ja saka mnogu i ima "polu proliv" posle izedena pola vrekja. narachav denes TOP PREMIUM ENERGY (onaa pod reden broj 4) pa da vidime kako kje se pokaze. ako i od nea nema fajde kje go probam ushte PREMIL-ot i ako od toa ne bide nishto se vrakjam na onaa ARATON DOG ADULT SALMON i na Exclusion Mediterraneo Adult Medium Breed Manzo
ne kupuvaj vreki, da poeftina e nego na kilo ama dodeka baras soodvetna e podobro po 2-3kg za proba

i obavezno da mesas vo tranzicioniot period a ne nagla promena
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.467
Поени од реакции
4.622
Umren e forumov ocigledno ama neka si stoi ovde zapis. BRIT-ot ne se pogodi, ne ja saka mnogu i ima "polu proliv" posle izedena pola vrekja. narachav denes TOP PREMIUM ENERGY (onaa pod reden broj 4) pa da vidime kako kje se pokaze. ako i od nea nema fajde kje go probam ushte PREMIL-ot i ako od toa ne bide nishto se vrakjam na onaa ARATON DOG ADULT SALMON i na Exclusion Mediterraneo Adult Medium Breed Manzo
Pri promena na hrana za da nema proliv i stv da znaes dali mu odgovara hrana treba postepeno da se menuva formulata, 2 nedeli e preporacano, nagla promena sekogas rezultira so meka stolica. Ti otidi vo Tokyo sega jadi nivna hrana nema da mozes od solja da stanes.

Sega jas ti garantiram deka i top premium energy ke bide ista prikazna, isto i so Premil ako tranzicijata ti e nagla.

Jas bi ti preporacal da zemes sega 3,4 kila Eukanuba medicinska hrana dodeka da mu se sredi stolicata, posle ke menuvas so mesanje na hranata pocnuvajki 10% nova 90% stara i ke zgolemuvas procent okolu 2 nedeli.

A toa so ne saka kuceto da ja jade verojatno e problem do tebe. Ako odbiva hrana nema da jade nisto osven toa, i nikogas nema da ima hrana on koga ke posaka.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
99
Поени од реакции
112
fala i na dvajcata za odgovorite @Usher$ i @wiksa. Ne i se pojavi "prolivot" naglo so promena na hranata tuku poslednive 2-3 dena posle 2 nedeli jadenje od istata hrana. na pochetok ja lapashe kako luda (shto i beshe normalno kolku beshe pregladneta i slaba). poslednive 2-3 dena pochna pomeka stolica da ima i onaka da ja jade cela ama ne taka lakomo tuku kasni kasni .. pa podremi pola minut.. pa pak kasni .. pa podremi 2-3 minutki. vo sekoj sluchaj za 10 min e prazno kancheto iako ne e so toj entuzijazam kako prethodno. ama i drug faktor ima .. togash beshe 32kila sega e 39 :) nema po cel den dostap do hrana..nautro okolu 7:30 dobiva okolu 250-300 grama i popladne okolu 6 ista kolichina. dnevno uspeva da potamani 550-600 grama hrana bez problem. ochekuvav deka kje bide okolu 40kg koga kje se popravi ama ochigledno kje bide povekje bidejkji seushte e slaba so ovie 39kg (pretpostavuvam deka kje bide nekade megju 45 i 50 kg spored visinata i gradbata)

eve edna slika od pred 2 nedeli koga beshe 36kila. sega na 1vi ja merev vekje e stanata 39 a vizuelno ne e zdebelena vo onos na onie 36.

 
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
Decki zdravo mozebi ne e za tuka ama da prasam nekoj slucajno da ne ima visok kukicka za malo kutre ulicno za zimava da ja projde ? Ili ete i da kupam za simbolicna cena
 
Член од
7 март 2017
Мислења
99
Поени од реакции
112
da si se "pofalam" deka TOP PREMIUM ENERGY i se pogodi na Luna moja go jade go mele (da chuknam vo drvo da ne ja podrecham). BRITot ne go sakashe, sega za sega TOP PREMIUM ENERGY i Exclusion MEDITERRANEO MONOPROTEICO Noble Grain Adult Manzo gi jade bash so apetit so toa shto ovaa so podolgovo ime e povekje od dvojno poskapa 2600denari 20kg vrekja vs 3300denari 12kg vrekja, a barem na hartija nemaat nekoja razlika. dodeka ja saka ovaa kje terame vaka. e sega prashanje zdravje za na leto. koja po-posna hrana da i ja zemam oti do sega cel mi beshe da ja pougojam za da ja spremam za zimoto i studot. fala bogu se napravi 40+kg (ne sum ja merel sega skoro no posledno beshe 41.5kg). vaka ako prodolzi letno vreme kje se zasali epten pa valjda kje treba na nekoja polesna hrana da bide.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.737
Поени од реакции
1.163
Дали знае некој зошто ја нема повеќе Аполо паштетата за кучиња во КАМ?
Моево сува не јаде, ја јадеше таа и кесички педигрипал.
 

Schmetterling ʚїɞ

Ein Leben ohne dich ist wie eine Reise ohne Ziel.
Член од
14 февруари 2024
Мислења
58
Поени од реакции
120
Дечки, не знам дали е активна темава, но ме интересира дали во Македонија ја има храната Platinum? Лани не успеав да најдам, малку ми е без врска да влечам поголема количина во сред лето, па ако имате сознание каде би можело да има, ќе ми завршите голема работа :love:


20240214_203028.jpg
 
Член од
7 март 2017
Мислења
99
Поени од реакции
112
Дечки, не знам дали е активна темава, но ме интересира дали во Македонија ја има храната Platinum? Лани не успеав да најдам, малку ми е без врска да влечам поголема количина во сред лето, па ако имате сознание каде би можело да има, ќе ми завршите голема работа :love:


Прегледај го приврзокот 406876
teshka rabota kaj nas volku skapa hrana. ja najdov na eden srpski sajt vika 5kg vrekja okolu 4500dinari nivni ili nashi 2500denari. nema pazar kaj nas za volku skapi hrani pa ne veruvam i da uvezuva nekoj. ne znam shto rasa na kuche imash, ama ako e pogolemko nekoe i jade 20kg hrana kje te bankrotira :)
 

Schmetterling ʚїɞ

Ein Leben ohne dich ist wie eine Reise ohne Ziel.
Член од
14 февруари 2024
Мислења
58
Поени од реакции
120
teshka rabota kaj nas volku skapa hrana. ja najdov na eden srpski sajt vika 5kg vrekja okolu 4500dinari nivni ili nashi 2500denari. nema pazar kaj nas za volku skapi hrani pa ne veruvam i da uvezuva nekoj. ne znam shto rasa na kuche imash, ama ako e pogolemko nekoe i jade 20kg hrana kje te bankrotira :)
Француски Булдог :) Ништо, Србија ми е секако попатна станица, ако најдам таму, супер, ако не како и до сега, ќе си носам и храна. Фала во секој случај :)
 
Член од
7 март 2017
Мислења
99
Поени од реакции
112
Француски Булдог :) Ништо, Србија ми е секако попатна станица, ако најдам таму, супер, ако не како и до сега, ќе си носам и храна. Фала во секој случај :)
e tie ne jadat mnogu :)

jas na azijatkava moja i davam TOP ENERGY

Breeder: https://www.hranazamilenici.mk/hrana-za-kuchinja/hrana-za-posebni-potrebi/energetska-hrana/top-breeder-20-kg

Energy: https://www.hranazamilenici.mk/hrana-za-kuchinja/hrana-za-posebni-potrebi/energetska-hrana/top-energy-20-kg

I zadovolen sum. Super si e i vlakno i ja saka, krka baagi (dnevno po 700-900 grama) nema prolivi chuda.

ako sakash poskapa/pokvalitetna probaj ja i ALTHEA https://www.hranazamilenici.mk/dagel-mangimi/althea-light-adult-mini-2-kg
 

Schmetterling ʚїɞ

Ein Leben ohne dich ist wie eine Reise ohne Ziel.
Член од
14 февруари 2024
Мислења
58
Поени од реакции
120
e tie ne jadat mnogu :)

jas na azijatkava moja i davam TOP ENERGY

Breeder: https://www.hranazamilenici.mk/hrana-za-kuchinja/hrana-za-posebni-potrebi/energetska-hrana/top-breeder-20-kg

Energy: https://www.hranazamilenici.mk/hrana-za-kuchinja/hrana-za-posebni-potrebi/energetska-hrana/top-energy-20-kg

I zadovolen sum. Super si e i vlakno i ja saka, krka baagi (dnevno po 700-900 grama) nema prolivi chuda.

ako sakash poskapa/pokvalitetna probaj ja i ALTHEA https://www.hranazamilenici.mk/dagel-mangimi/althea-light-adult-mini-2-kg
Французите се малку специфични во поглед на исхраната, мојот е алергичен на пилешко, па спасот го најдов во Platinum - Lamb. Две години скоро тера со таа храна и не планирам да му менувам, освен ако мора. Во Мк сум и онака на месец дена, ќе си носам храна, нема друго чаре. Него, патот ми е долг, лето, топло, па си реков ако можам да купам таму, супер.
Фала за препораката, Althea и други ја препорачуваат ама во мојов случај, не ми врши работа :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom