Храната како лек

Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
За тебе е лага за мене не е... јас верувам дека храната е најдобриот лек, зошто практикувам и знам каква моќ има свежата храна врз телото...ние сме тоа што јадеме и дишаме.
И нормално, не се само јатките...треба да има се, физичка активност, чист воздух(кој е многу важен) и цела исхрана да биде многу малку термички обработена, медитација...
Ништо неможе да ме убеди дека грешам, зошто искуството што го имам е непроценливо...кај нас повеќе ќе те разболат со клукање пилули, отколку да ти помогнат нашиве стручни доктори...
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
4.848
Поени од реакции
6.009
Сѐ ОК тоа, правилната исхрана и здравата храна е добра превентива , како што е и умерената физичка активност и чистиот воздух, нешта кои нормален човек нема да ги оспорува, само што јас не коментирав на тој дел.

Мојот коментар беше специфично насочен кон одреден дел. Не се лажете со некакви магични/супер состојки. На пазарот има секакви надрилекари и самопрогласени нуриционисти кои радо би ви препорачале да земате препарати кои содржат алусиликати, тешки метали, цијаниди и кој ти знае какви состојки кои во најдобар случај се неиспитани и имаат непознати негативни последици врз здравјето.
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
Ако има правилна исхрана, физичка активност, чист воздух( тоа малку потешко, особено во градска средина), медитација....болести нема да има.
Фармацевтската индустрија ако крахира, се ќе пропадне...луѓето се тренирани да купуваат лекови и дури незнам човек постар од 50 години, што не купува редовно барем три лекарства..сировојатците не боледуваат и изгледаат многу помладо, тоа на своја кожа го имам осетено, но јас правам многу рецепти за кои малку се знае кај нас...никулците, на пример си ги р/там во домашни услови и си правам сокови....тие се еликсир, јатките исто...
Погледни како изгледа еден доктор кај нас, со спуштен стомак, самиот тој боледува од низа болести од кои незнае да се излечи...погледни како изгледа еден сир5овојадец и се ќе ти биде јасно...а кај сировојатците се е исхрана, т.е исхраната е лек.
Поентата не ми е воопшто да убедувам некој што е добро а што не...I will do my thing, no matter what :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.833
Поени од реакции
14.613
Просо
за сите што имаат проблем со песок и камен во бубрезите и за чистење ма каналите.
ја има рецептата на повеќе форуми за здравје, по неа значи за 7 дена ги немате повеќе овие проблеми.
Јас купив ПРОСО но се уште не сум ја направил и пробал,ако некој го употребил овој лек и храна нека каже-напише.
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
384
Поени од реакции
402
Многу добра тема.Овие едвај 2 напишани страни се уште еден доказ колку малку човекот се интересира за здравјето и воопшто за вистинските работи во животот. Храната ја имам истражувано повеќе време на на интернет ,на тв,во книги од познати нутриционисти и почнав од пред една година да јадам сирова храна.Верувајте луѓе,тоа е тоа. Имав проблеми со здравјето како и секој човек кој нездраво живее и од кога почнав да ја јадам сирова храна...Повеќе енергија,повеќе свежина на лицето,подобрување на здравјето,многу помалку трошоци... Не ми е секој оброк со сирова храна.Понекогаш условите не ми дозволуваат.Ама гледам колку што е можно повеќе да јадам сирово. Научно е докажано дека сировото е најдобро.Знам дека овошјето од пазар и од маркетите не е многу здраво.Ама во природа( на рид,на планина)ќе најдете плодови што не се прскани и можете да ги искористите. Истотака житарици секои може да најде по многу евтина цена. Треба да се одвојува малку повеќе на вакви работи.Се додека дремеме со саати пред компјутер не си помагаме.Да не се чудиме зошто ракот е толку многу застапен на денешницава.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
ne veruvaj vo emisijata
Оваа емисија на радио сигурно е редовна,но ако некој знае точно во кое време
е нека каже,мислам дека беше во ноќната програма но дали на Ск 1 или 2 незнам.
А на телевизија некоја си баба Рада,кажувала некој исто така совети за храна-лек.
Еве едно БЛАГОДАРАМ,за убавото објаснување за темното чоколадо.
Јас сега купив од Европа 75% се таму кокоа, и ги има со повеќе вкусови и додатоци.
baba rada zosto tamu imaat mnogu lagi. primer: imase eden sto kazuvase za luspata od jajceto. demek bilo mnogu zdravo da se jade. toa se gluposti.poz.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom