Хорор филмови

G

garthok

Гостин
Го гледав The hole, просечен. Не е за во 3д, нема потреба толку да се форсира тој формат.
--- надополнето: 9 јануари 2013 во 08:58 ---
Комедија - Хорор, не ми е омилен поджарн. Се мислев на 3/4 пати да ги гледам.....имаше препораки, ама кога видов комедија во опис, се откажав.
И ја друже не го сакам тој микс, некако хорор и комедија не ми се жанрови за мешање. Но добро има и исклучоци ко на пример Zombieland и Tucker and dale vs. evil, тие се ок.
--- надополнето: 9 јануари 2013 во 09:00 ---
Оцениве ми се врвот,највеќе на тоа се смеам.

Како некои голубар да ги редел.

:D
--- надополнето: 2 јануари 2013 во 05:04 ---
Cloverfield го има некој изгледано?

Правев некои анализи по листиве за најдобар хорор и секаде високо котира.

:)
Да, добар е Cloverfield. Нешто измеѓу The blair witch project и Godzilla.
 
Член од
10 ноември 2012
Мислења
29
Поени од реакции
18
hoho, vcera go gledav cabin in the woods, jako, se iznasmeav. ic ne e strasen filmot, ama ima interesni SF momenti vo sebe, za ete, malku poinakov film, mi pomina vecerta. pred desetina dena, the phone korejskiot, not bad. samo sto...ne e mnogu strasen ni toj za mene :(
 
G

garthok

Гостин
Мене The cabin in the woods ми е најдобар филм за 2012. Ретко толку оригинално нешто да се види у поново време. Глава си сечам ако некој го има погодено крајот (а и воедно причата зошо тоа све уствари се дешава). А и Sinister ми е тука некаде на врвот.
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Зашто воопшто Cloverfield се смета за хорор филм ?
Што е она во филмот кое што треба да биде причина да ме пролазат морници? Ретардираното мутирано чудовиште? :)
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Cloverfield е ремек дело во секој поглед и е вистинско доживување да се гледа во HD. Тој е еден од првите филмови кои ги гледав во таков формат и мислам дека оргазам доживеав.
Многу потценет филм е Кловерфилд. Заедно со The Blair Witch Project се алфа и омега, а многу други филмови почнаа да го копираат тој формат.

А сега дали е хорор или не, да се фатиме за делење по жанр секој индивидуално ќе ти го смести негде. Атмосферата е и те како напната, па и чудовиштето е морничаво. Ако тебе не те "чепнал" филмот, тогаш си хардкор, шо да ти речам... не е до филмот, до тебе е :D
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
И јас стојам на мислењето дека е потценет филмот.
Инаку, да, атмосферата е напната, но повеќе ми мава на survival, но сепак како и да е би бил survival horror, така да сакале неќеле би го сместиле во хорор жанрот.
А да, не се сметам за хардкор од чиста причина што поретко гледам хорори. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Како можеш да кажеш дека не треба да се смести во хорор? сцената на крајот? сцената во тунелот? сцената кога се кријат во продавницата? Cloverfield е типичен SF-хорор-трилер, неможе да се смести во еден жарн.

Како и да е филмот е ремек дело.
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Na scenata vo tunelot skroz zaboraviv. :)
Kako i da e, kako sto rekov pogore ne mi ostavi takov vpecatok na klasicen horror film...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Да де, не е класичен хорор, микс е....ама секако има хорор елемтни, така да може да се смести во тој жарн....ехе какви класични триелри ставаат во хорор жарн па не овој :D
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Дај предложете ми нешто со канибали во стилот на Wrong Turn и The hills have eyes.

Фала однапред ;)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
Дечки ај предлог филмови со опседнатост, егзорцизам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom