Хорор филмови

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.087
Поени од реакции
49.930
Малце подетално за тоа што се дешавало во The Twilight Zone - The Movie кадешто на сетот при снимање загинуваат главниот актер и две малолетни деца.

 

вован1

http://1917.gq/jy/jyindex.htm
Член од
10 декември 2017
Мислења
11
Поени од реакции
2
краток филм. Трилер. За Терминатор близу крајот на филмот)
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.087
Поени од реакции
49.930
На yify излезе In Search Of Darkness, документарен филм од времетраење од над 4 часа каде што се дава осврт на една од најпопуларните декади за хорор филмовите, 80те години од минатиот век кадешто практичните ефекти го достигнуваат својот врв (The Thing, Re-animator, Day Of The Dead, Nightmare On Elm Street, The Fly итн...). Интервјуа на режисерите и актерите кои биле дел од таа декада на правење филмови.
Спремам пуканки луѓе :kafence:

 
Член од
6 септември 2007
Мислења
5.965
Поени од реакции
3.723
Само јас пишувам на темава ебаве тоа хорорџиите :place:

Прегледај го приврзокот 231162

Се надевам дека нема да го усерат како тој во 2011...

ок, знам дека ќе го усерат
Еве мене лично одличен ми беше тој од 2011 можеби м ие гледан 2-3 пати и никогаш не ми бил досаден.
Ти си имаш некоја мана со ова римејковиве :D
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.087
Поени од реакции
49.930
Еве мене лично одличен ми беше тој од 2011 можеби м ие гледан 2-3 пати и никогаш не ми бил досаден.
Ти си имаш некоја мана со ова римејковиве :D
- Приказната ОК солидна
- Самиот крај со хеликоптерот и кучето - одлично
- Ефектите = :гомце::гомце::гомце::tapp::facepalm::facepalm::facepalm:

А знаеме зошто The Thing од 1982 е сметан за култен филм... ради ефектите, е тоа во новиов од 2011 тотално го усраа
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
5.965
Поени од реакции
3.723
- Приказната ОК солидна
- Самиот крај со хеликоптерот и кучето - одлично
- Ефектите = :гомце::гомце::гомце::tapp::facepalm::facepalm::facepalm:

А знаеме зошто The Thing од 1982 е сметан за култен филм... ради ефектите, е тоа во новиов од 2011 тотално го усраа
не ме ду.и за ефектите, сега го гледам овој од 1982, хаската коа ке влезе во кафезот, кој е ефект е тоа кога ке почне да ја прска хаскава мислиш у автоперална се наога, тоа ти е исто да ми кажеш телевизорите од од 82 се подобри од денешните тв и ред други работи
Сега гледам дека има од 1951 година ист филм хмм
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.493
Поени од реакции
27.422
Pa da de, ustvari thing 82 e najdobriot remake film so e nekad napraen. :D

Mora so scirea tuka da se soglasam, prakticnite efekti vo svojot vrv nasproti los cgi od 2000te... Nema sporedba.

Inace go gledavte doctor sleep?

Kolku nepotreben film... Ama dobar bese.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
5.965
Поени од реакции
3.723
Pa da de, ustvari thing 82 e najdobriot remake film so e nekad napraen. :D

Mora so scirea tuka da se soglasam, prakticnite efekti vo svojot vrv nasproti los cgi od 2000te... Nema sporedba.

Inace go gledavte doctor sleep?

Kolku nepotreben film... Ama dobar bese.
Не може ефекти од 1982 да бидат подобри од 2011 вие си знаете :D
Да Доктор Слееп како ми легна, не очекував да биде одличен.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.087
Поени од реакции
49.930
Не може ефекти од 1982 да бидат подобри од 2011 вие си знаете :D
Неможе да бидат во акциони филмови, во Сај Фај филмови, али во Хорор филмови можат постарите ефекти да бидат подобри од поновите. Чист пример ти се The Thing филмовиве што ги дискутираме. Еве ти како фан на верзијата од 2011 дали знаеш дека филмот го планирале да го прават со практнични ефекти со мала доза на CGI? :) Сите подготовки биле спремни и дел снимени, кога добиле наредба од Универзал да одат на "посигурната" варијанта со full CGI ефекти, што на крај се покажа како најголем минус на тој филм.

Изгледај ги Day of the Dead, Re-Animator, From Beyond, The Fly... тоа се филмови со неверојатни практични ефекти кадешто компјутерското CGI нема шанси да постигне таков ефект :)
 
На врв Bottom