Хорор филмови

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
E jbg aj pokasno ke napravam edna lista izbegavam stari posto dosta tuka ne bi gi gledale
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Само стари хорори му е мајката за да се осети страв, со овие новиве ништо, колење тепање крв насекаде, повеќе се гадни отколку страшни. Исто како што пишаа веќе, музиката е за никаде, за разлика од постарите. Па видете само Omen, јас како што не сакам хорори не можев да ја заборавам таа језива музика навечер. Тука може да се спомне и Halloween исто со језива музика која долго ме прогонуваше.
The Thing на Карпентер исто солиден хорор. Па ги има и Poltergeist, Exorcist со ненормална музика. Има повеќе кои вреди да се погледнат.
Секако може и некој азијски да се погледнат, лудаци се азијците кога се работи за хорор.
 
E

Epsilon

Гостин
Психолошка драма би рекол. Интересно филмче, но ништо посебно.
Јас многу повеќе бев хајпнат за Split, ама до самиот крај ми беше онака. А овој ме бендиса.

Инаку ако има нешто ново, а интересно, препорачај?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.927
Јас многу повеќе бев хајпнат за Split, ама до самиот крај ми беше онака. А овој ме бендиса.

Инаку ако има нешто ново, а интересно, препорачај?
Мене па Сплит ептен мерак ми напраи, ма да и него не би го сврстал на листа на хорор филмови, туку поише ми е психо. Не сум гледал нешто многу хорори у последно, последен онака ок гледан ми е Lights out - мислам дека вреди да се изгледа ма да не е нешто сензационално, го почнав Satanic и го баталив после 15 мин, што ептен ретко ми се дешава. Нешто слично од тој жанр, што се води како хорор ама не е баш класичен хорор туку е повеќе психо, ептен добар е I saw the devil, од 2010. година, корејски, па ако не си го глеал обавезно да го изгледаш. Ѕирни го и The eyes of my mother, нешто различно е и го дефинираат како нов правец во хоророт, па ако за ништо друго, ќе видиш нешто ново барем.

Евентуално, да ти препорачам онака добра хорор серија, The Exorcist, иако темата не е за тоа.

За жал ептен е во стагнација хорор-жанрот и нема ама баш ништо асално да се изгледа.
 
E

Epsilon

Гостин
Мене па Сплит ептен мерак ми напраи, ма да и него не би го сврстал на листа на хорор филмови, туку поише ми е психо. Не сум гледал нешто многу хорори у последно, последен онака ок гледан ми е Lights out - мислам дека вреди да се изгледа ма да не е нешто сензационално, го почнав Satanic и го баталив после 15 мин, што ептен ретко ми се дешава. Нешто слично од тој жанр, што се води како хорор ама не е баш класичен хорор туку е повеќе психо, ептен добар е I saw the devil, од 2010. година, корејски, па ако не си го глеал обавезно да го изгледаш. Ѕирни го и The eyes of my mother, нешто различно е и го дефинираат како нов правец во хоророт, па ако за ништо друго, ќе видиш нешто ново барем.

Евентуално, да ти препорачам онака добра хорор серија, The Exorcist, иако темата не е за тоа.

За жал ептен е во стагнација хорор-жанрот и нема ама баш ништо асално да се изгледа.
Единствено ова серијава не ми е глеана. :D

Фала сепак.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Иако закаснето ќе пишам дека Get Out е одлично жанровско освежување. Конечно напнат филм со елементи на хорор/мистерија со интересна идеја. Преку такво од филмчиња со зомбиња и пукачки рс рс.
 
T

the.equalizer

Гостин
Може да ми препорачате неколку филмови?
Последен го гледав the amityville horror 2005 а сега ќе го симнам 1408.
Ако може да ми кажете повеќе филмови да ги симнам за да не прашувам тука после секој гледан филм.
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
23
Поени од реакции
20
Може да ми препорачате неколку филмови?
Последен го гледав the amityville horror 2005 а сега ќе го симнам 1408.
Ако може да ми кажете повеќе филмови да ги симнам за да не прашувам тука после секој гледан филм.
Cabin in the woods 2012
Night of the demons 1988 или римејкот 2009 ама овој стариот е многу многу поубав.
Drag me to hell 2009
Evil dead 1981 или римејкот 2013 добри се двата.
Pumpkinhead 1988
Trick 'r Treat 2007
The Hills Run Red 2009
Piranha 3D 2010
Hatchet 2007 имаш уште два дела Hatchet II 2010 и Hatchet III 2013
Green inferno 2013
Clown 2014
See no evil 2006 и вториот See bo evil 2 2014
The Funhouse Massacre 2015 изгледај ги овие нема да згрешиш доста ти се сега за сега ;)
 
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
Kazhete eden horor sho stvarno ke te naezhi onaka jako,The Conjuring 2 me ima naterano da ne odam do WC,ima nekoj sho ke me natera da ne izlezam od pod kebe?
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
261
Kazhete eden horor sho stvarno ke te naezhi onaka jako,The Conjuring 2 me ima naterano da ne odam do WC,ima nekoj sho ke me natera da ne izlezam od pod kebe?
Ако сакаш нешто во тој стил, најдобро гледај го Anabelle, нели поврзани се приказните сигурно знаеш. Друг добар филм со демони и опседнатост ти е The Rite, со Ентони Хопкинс, феноменална глума од негова страna. Филмот ми е меѓу поомилените хорори од поново време.
Ма да некако си мислам Babadook, најпогоден ќе ти биде. Мене ми беше доста језив кога го гледав првпат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom