Хорор новели

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.273
Поени од реакции
4.093
Ум...некој што се разбира од книги..
Кој хорор новели ги има кај нас? Што не се дракула или стивен кинг?
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
26.072
Поени од реакции
78.312
Егзорцист од Вилијам Питер Блати и Франкенштајн од Мери Шели може прилично лесно да се најдат по книжарите, башка евтини се 200 - 300 денари :)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.273
Поени од реакции
4.093
Имам една од нив...(франкенштајн)
Што можеш да кажеш за другата?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.273
Поени од реакции
4.093
Ех. 3/10. Имам видено полошо....
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
7.966
Поени од реакции
6.478
Убаво што ја видов темата дали има да се најде од H.p. Lovecraft книги у земјава само на англиски македонскиот превод е очаен .
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.273
Поени од реакции
4.093
Имам една- планини на лудилото. Ама да, преводот е очаен
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.447
Поени од реакции
76.001
Лофкрафт и не е некој добар писател.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.770
Поени од реакции
8.193
Лофкрафт и не е некој добар писател.
He lit a candle, and in that instant a thing he saw, most monstrous thing was what he saw, that abscond his mind could not. It was a thing that had a shape beyond shape, a form unimaginable and things that were eyes or not, an odorless smell that his senses nay, but his soul perceiveth. It looked like many creatures, yet none at all, an amalgamation of all the terrors was the thing he saw...

Ова не е Ловкрафт, ама е отприлика Ловкрафт. :D
Ако некој има извадоци од некој наш превод, нека сподели. Баш ме интересира кај нас како го превеле.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.273
Поени од реакции
4.093
"Како што рече тој, нивните рабови беа распаднати и заоблени поради влијани на дивите временски неприлики за време на неискажливи еони, но нивната неприродна цврстина и јачина на материјалот го спасиле од уништување. Многу делови, особено оние најблиските до планините , изгледаа еднакви по состав со површинските карпи што ги опкружуваа. Целиот тој аранжман изгледаше како урнатините на Мачу Пикчу на Андите или предисториските темели на Киша, кои ги ископала експедицијата на Оксфордскиот теренски музеј во 1929 година;и Данфорт и јас го стекнавме оној привремен впечаток на издвоени киклопски блоков..."

"По околу четвритина милја таа безимена миризба стана осебно нагласена и добро внимававме на страничните отвори покрај коишто поминувавме. Немаше видлива пареа на влезот, но тоа несомнено беше поради недостатокот на константен постуден воздух"

"И сега,кога Данфорд и јас ја здогледавме блескавата и рефлектирачко светликавата црна слуз што цврсто се имаше залепено на обезглавените тела и вулгарно смрдеше со таа нова, незнајна миризбиа, последица од која само болната фантазија би можела да го замисли, која се имапе залепено врз тие тела и блескаше по малку раширена на мазниот дел од проклето пределканиот ѕид во низа од групирани толки, го спознавме својството на вселенскиот страв до неговото најдлабоко дно."
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Stev dokolku sakash sledniot pat mozham da ti gi donesam vo Makedonija na english se samo

ovaa e slednata na chitanje The Watcher od Charles Maclean
The Watcher.jpg

vo Sredata ja zavrshiv The Short Second life of Bree Tanner verzija na The Twilight Saga
The short second life of bree tanner.jpg
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.273
Поени од реакции
4.093
The Watcher
The Short Second life of Bree Tanne
Да не се увредиш.....првово звучи како психолошки трилер. Или нешто од тој сој... што не ми се баш допаѓа. Читав нешто слично што се викаше 7 цркви од некој си чешки тип, нешто испадна крими трилер ...наместо хорор...
А второво...твајлајт сага има...репутација...
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Да не се увредиш.....првово звучи како психолошки трилер. Или нешто од тој сој... што не ми се баш допаѓа. Читав нешто слично што се викаше 7 цркви од некој си чешки тип, нешто испадна крими трилер ...наместо хорор...
А второво...твајлај сага има...репутација...
na Milosh Urban li mislish? Ovaa od Charles shto ke ja chitam e neshto crime triler ja dobiv na poklon od klient vika mora da ja prochitash. Ne se navreduvam za nishto mate izvini ti za mojot netolku sovrshen makedoncski :confused:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.273
Поени од реакции
4.093
Да/ Toj. Ja читав лани, па одамна. Оваа другава ми виси на биро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom