Хонда - генерална дискусија

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Уште не можам да одредам на што точно се фокусирани. Новите модели на Сивик, Акорд, дури и ХРВ се многу добри на изглед, ама комфор, просторност итн, не знам баш. ЦРВ им е според мене утнат дизајнот. на задната клупа просторот е далеку помал во споредба со претходните верзии, искористливоста на багажникот исто.

Знае некој каде освен во Макпетрол да се најдат ОЕМ делови?

И ајде не се срамете, стајте слика од вашата Хонда :)
Ми го зема зборот за багажникот дури и кај Акорд иако поголема класа доста мал багажникот, џиповите со таа работа незнам како им стојат. Сума сумарум брендот си е спортски ориентиран и во коли и во мотори а во тоа се меѓу врвот на јапонските брендови, па и речиси меѓу сите брендови под премиум класата.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Сум немал ама сум возел од другар хонда CRX 1.6 V-TEC 160ks
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
никогаш не ми праеле мерак на изглед ни хонда ни тојота од јапонскиве, нисан има каде каде поубави дизајни
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Татко ми има Honda Accord 2.0 од 2009 или 2008 кој година е точно не знам, за овој модел се работи, само црна. Се чувствувам посебно гордо зошто јас го натерав да ја земе а се мислеше меѓу таа и Опел Инсигниа и сега секое влагање во кола ми вика господ здравје да ти даде :D . Се гледа дека колава е направена за да ја јуриш, не да здивува над 4500 обртаи :icon_lol: Ја возам и јас мада поретко зошто Голфот за низ градов ми е полесен, не мислам да не ископале кратер пред мене сабајлето од нигде никаде и се ми се допаѓа само што прегледноста позади е поограничена ама затоа и имаш сензори, логично, не е правена за балканско мачење. Комфорот позади и напред е десетка, зошто гледам го дискутиравте погоре ама изгледа варира од модел до модел. Слики подоцна :)
Акордот е одлична кола. За мене претходниот модел е една од најубавите коли некогаш направени (зборам за моделот од 2002-2008). Со Хонда сум немал искуство, али во принцип стојам зад тоа дека јапанец е јапанец. Терај си ги сервисите редовно и немаш гајле. Страшно издржливи коли.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
никогаш не ми праеле мерак на изглед ни хонда ни тојота од јапонскиве, нисан има каде каде поубави дизајни
Нисан и Хонда се врвот од јапонциве, Искрено лично повеке сакам Нисан али во последниве години некако ослабеа, од кога Рено ги купија ги возат нивните мотори а претходно моторите им беа по моториката и механиката исти ко Бмв, поедноставни и појаки од dci и уште една работа што ми се чини како голема грешка на Нисан е што сто пати ги измешаа, изменија имињата на моделите убавината е кога моделот ке доживее генерации. Се извинувам за :oftopik:
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Дајте мислење за HONDA CRV 2.2 мотор, мануелка. Сум на мислење за овој модел 2007 година. Што гледав ривјуа има доста задоволни, исто и потрошувачката (каде како) му доаѓа ~7 просечна, што за такво возило е екстра.
Некој со лично искуство ? :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Дајте мислење за HONDA CRV 2.2 мотор, мануелка. Сум на мислење за овој модел 2007 година. Што гледав ривјуа има доста задоволни, исто и потрошувачката (каде како) му доаѓа ~7 просечна, што за такво возило е екстра.
Некој со лично искуство ? :)
ќе имаш мака за сервиси делови и слично сигурно, купи нешто германско што се тркала почесто низ државава и е поефтино за одржавање.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Дајте мислење за HONDA CRV 2.2 мотор, мануелка. Сум на мислење за овој модел 2007 година. Што гледав ривјуа има доста задоволни, исто и потрошувачката (каде како) му доаѓа ~7 просечна, што за такво возило е екстра.
Некој со лично искуство ? :)
Јас го возам истиот мотор. Само модел 2005. Нека не те лажат луѓе дека нема делови (потрошни, ако сам си ги набавиш, редовна промена ќе те чини 4.500 денари сосе делови). Работи како бензинец, многу е тивок. Во првиот коментар имам набројано што све имам возено и во споредба со нив, Хондата е струја. Нема да згрешиш во секој случај, гледај само да е каросериски добра.
 
Член од
27 август 2018
Мислења
10
Поени од реакции
2
Мислење за honda civic 2006-2011 hatchback 8th generation делови , искуства


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 август 2018
Мислења
10
Поени од реакции
2
Ми требаат примери со делови од таа хонда колку чинат... кој и да прашам скапи викаат
Планирам да купам honda civic hatchback 2006 1.8 vtec

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Ми требаат примери со делови од таа хонда колку чинат... кој и да прашам скапи викаат
Планирам да купам honda civic hatchback 2006 1.8 vtec

Sent from my iPhone using Tapatalk
Чунки ко ќе ојме накај продавница, ќе прашаме и за тебе ;)
Нема што тука да прашуваш за цената на деловите, мене така ми филозофираа за Рено и отидов со листа на делови кои се најчести дефекти во продавница, прашував паралелно за рено и фолсфаген со иста кубикажа и сличен ценовен ранг, испаднаа голем дел од деловите дека се поефтини за меганот од голф. Е сега хонда и останатите јапонски модели важат за поквалитетни возила, обично знаат да истераат и по пола милион без посериозни дефекти, ама пак зависи како ќе ти се погоди и како ја одржувал тој пред тебе, не купуваш ново возило (иако и тоа знае да се загреши од старт).
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom