Хомосексуално самодискриминирање

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Нова тема.

Од искуство, интернет и риал лајф, сфаќам дека хомосексуалните особи пред се сами себе се дискриминираат. Едноставно многу им е тешко да живеат во свет каде што се функционира хетеросексуално, вклучувајќи ја природата, живиот и неживиот свет.

Мислам дека додека постои оваа вселена и постоењето како што го спознаваме нема тоа да се измени - самодискриминирањето на геј популацијата. Имено, иако сите хомосексуалци се свесни дека се прават по своја воља и природа, и дека против тоа не се иде, исто така се свесни дека тоа е против природно т.е. дека тие се едноставно - грешка на природата.

Па не мал е бројот на хомосексуалци кои што бараат психијатриска и ендокринолошка помош (хормони). И тоа драги мои влече многу фрустрации. Ама многу. И многу им е полесно самодискриминирањето да го префрлат на “другите“ - во случајов “другите“ се хетеросексуалците, отколку да си ја признаат вистината.

И затоа сите друштва и сите организирања, и сите протести, и прокосења со егзибиционизам. Заради себе и одишка на својата душа. Греота...

Р.Ѕ. Длабоко се извинувам што пробав преку спортски метафори и побезазлено да навлезам во оваа дебата и дискусија. И тоа ви сметаше. Сакате директна дебата? Повелете.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Ти си болен, човеку! Или длабоко исфрустриран, или разочаран од некого... Злоставуван како дете, можеби?

Дај бе мајке ти, не биди оток!??
Само за тебе (океј, не е само за тебе, и други примероци има) на форумов е забавно и потребно да се сере наоколу и масовно за сексуалниот живот на другите!
Грешко на природатата, патетична! Се читаш ли што зборуваш, кретену?
Не, не сум геј и не сум би, ептен сум хетеро, ама ми се повраќа од самата помисла дека и ти се вбројуваш во човечкиот род.

Заради себе и одишка на својата душа. Греота...
Поет во слободно време, а?
Примитивен, одвратен и лажен мачо, балкански уанаби јебо, припросто селско дете на кое случајно му дале можност да погледне подалеку и видел дека има и други форуми на „љубов“ освен „тато ја ебе мама - јас ја ебам козата“.

Ајде Маќедончишта, наши горди хетеро ебачишта, распалете на темава за тоа како ќе убиете се што не е исто како вас, правете планови за тоа како ќе ги набодувате на колци педерите, овде и пошироко, прскајте го вистинското семе наоколу, ебете, зборете за тоа на форуми, одете на пиво со другарите, опијанчете се па повраќајте пред влез, пак ебете, па гледајте порка, издркајте го мушки (на курвата што сте ја плеснале претходниот ден) и одете на форум да се пофалите за тоа, повторно.
Некогаш се срамам што сум дел од нацијава. Во претходниве неколку минути додека читав + реплицирав тоа го чувствував благодарение на тебе, Dolphin-е, само затоа што знам дека (под)просечниот наш човек го дели твоево мислење, недоучено, заслушано на телевизија ама недоразбрано, коперациски плукања и селски муабети... Жално, навистина.

Бујрум сега, збори за мојата сексуална искомплексираност, поради реткиот ем лош секс со греотките кои се излажале да добијат ерекција на мене...
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Нова тема.

Од искуство, интернет и риал лајф, сфаќам дека хомосексуалните особи пред се сами себе се дискриминираат. Едноставно многу им е тешко да живеат во свет каде што се функционира хетеросексуално, вклучувајќи ја природата, живиот и неживиот свет.

Мислам дека додека постои оваа вселена и постоењето како што го спознаваме нема тоа да се измени - самодискриминирањето на геј популацијата. Имено, иако сите хомосексуалци се свесни дека се прават по своја воља и природа, и дека против тоа не се иде, исто така се свесни дека тоа е против природно т.е. дека тие се едноставно - грешка на природата.

Па не мал е бројот на хомосексуалци кои што бараат психијатриска и ендокринолошка помош (хормони). И тоа драги мои влече многу фрустрации. Ама многу. И многу им е полесно самодискриминирањето да го префрлат на “другите“ - во случајов “другите“ се хетеросексуалците, отколку да си ја признаат вистината.

И затоа сите друштва и сите организирања, и сите протести, и прокосења со егзибиционизам. Заради себе и одишка на својата душа. Греота...

Р.Ѕ. Длабоко се извинувам што пробав преку спортски метафори и побезазлено да навлезам во оваа дебата и дискусија. И тоа ви сметаше. Сакате директна дебата? Повелете.
Иако Анастазија кажа голем дел од тоа што требаше да биде кажано, еве се извинувам што мене некои излагања ми се така благо речено смешни.
*со потсмев тапша со рачињата како мало дете и злобно се смее*
Значи, свесен ли си ти колку многу геј парови се кријат и не излегуваат во јавност за да не бидат подложени на јавно критикување и моронизам?
Имаш ли онака благ поим за тоа дека си контрадикторен?
Едноставно ќе објаснам за да не бидам погрешно сфатена, тоа во нивната природа да бидат хомосексуални, ама тоа е грешка на природата.
Не сум знаела дека природата, па и Бог прават грешки!
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Има еден цитат од песна...

Што е тоа во луѓето тажно
да живеат во животи туѓи...
Анастазија...секоја чест на постот!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Не сум знаела дека природата, па и Бог прават грешки!
Никој не е безгрешен, па дури ни природата.. Снег во јули, снег во Африка... :vozbud:

Воздржувајте се од директни навреди меѓу себе, пошто ќе фрчат банови од тема. Дали е болест или не можете да расправате до сто и една на друга тема наменета за тоа. Овде е поинаку поставена темата.
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Se' zavisi definitivno od sredinata.Homoseksualcite vo Makedonija,fakt e deka kje se samodiskriminiraat koga se podlozni na jaka diskriminacija.Zamisli,kje iskocat na ulica i ili kje se vratat doma so modro oko ili so brzina na svetlinata kje se rascue po celo Skopje i podaleku i lugje kje se "buckaat" koga kje gi vidat.Vtor primer:Homoseksualcite vo Paris si se shetaat po ulica epten cool, si idat po najelitni butici si biraat obleka zaedno, i si iskacaat vo super diskoteki i ama bash nikomu ne mu smeta.Bev na gej paradata(hetero sum ok?:)) i super si pominav na shto mojot drugar Srbin javno se pofali kako vo Srbija na gej parada gi ispoistepale site.Iskreno,mene mi beshe sram za taa negova izjava dodeka on gordo se lupashe vo gradi!
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Искрено не знам зашто постои дискриминирање кога хомосексуалноста постои одсекогаш.А инаку Dolphin не знам зашто сметаш дека треба и самите да се дискриминираат.А да затоа што не можат да излезат на улица од луѓето кое имаат размислување "ќе ги скршам од ќотек" или "ќе му залупам бокс" или "фацата ќе му ја расцветам".Поголемиот дел на мажите се прават мачо-мени а искрено мислам дека воопшто не вредат.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Bidejki se generalizira konstantno aj vaka, sekoj vtor covek vo zivotot dozivuva epizodi na depresija barem ednash (nezavaisno koja seksualna opredelba ja ima), druga rabota istotaka neviden procent na luge tendiraat kon samodiskriminacija (pak naglasuvam nezavisno dali homo ili hetero) i treto za endokrinoloskata odnosno hormonska terapija, pa 80% od postpenopauzalnite zeni se pod hormonska terapija, kontracepcijata e isto hormonska terapija, pri terapija na mnogu psiholoski poremetuvanje se koristi isto hormonska terapija, golem del od medicinskiot personal zlouputrebuva i zemaat Thiroxin ili Trijodthironin za slabeenje,da ne zboram za katekolamini i slicno, znaci temava ama apsolutno mi nema logika,pogotovo sto se gore nabrojano se javuva kaj sekoj vtor covek nezavisno od seksualnata opredelba.
A deka homoseksualcite se samodiskriminiraat pa ne bash, najcesto se diskriminirani i neprifateni od strana na drugite.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Нова тема.

Од искуство, интернет и риал лајф, сфаќам дека хомосексуалните особи пред се сами себе се дискриминираат. Едноставно многу им е тешко да живеат во свет каде што се функционира хетеросексуално, вклучувајќи ја природата, живиот и неживиот свет.

Мислам дека додека постои оваа вселена и постоењето како што го спознаваме нема тоа да се измени - самодискриминирањето на геј популацијата. Имено, иако сите хомосексуалци се свесни дека се прават по своја воља и природа, и дека против тоа не се иде, исто така се свесни дека тоа е против природно т.е. дека тие се едноставно - грешка на природата.

Па не мал е бројот на хомосексуалци кои што бараат психијатриска и ендокринолошка помош (хормони). И тоа драги мои влече многу фрустрации. Ама многу. И многу им е полесно самодискриминирањето да го префрлат на “другите“ - во случајов “другите“ се хетеросексуалците, отколку да си ја признаат вистината.

И затоа сите друштва и сите организирања, и сите протести, и прокосења со егзибиционизам. Заради себе и одишка на својата душа. Греота...

Р.Ѕ. Длабоко се извинувам што пробав преку спортски метафори и побезазлено да навлезам во оваа дебата и дискусија. И тоа ви сметаше. Сакате директна дебата? Повелете.
Прво, малку оф топик, после државната матура и се околу неа, темиве за хомосексуалност стануваат најдосадни:tapp:

Сега за темата. Прво кога збориш за хомосексуални особи ме интересира дали мислиш конкретно на некои геј луѓе што ти ги познаваш или на 50 души што излегле на геј парада или еден човек што го имало по новини дека бил на психијатар? Затоа што не можеш ти да збориш какви се хомосексуалците поради десет примери исто како што јас не би можела да давам карактеристики за металците само ако еден металец ме изнервирал или 10 металци се смееле на мојот розев новчаник.
Второ, секој човек, а пошто хомосексуалците се ЛУЃЕ, има комплекси. Некој има комплекс за носот па им се смее на туѓите носеви, некој има фрустрации од лош сексуален живот па секаде раскажува колку добар јебач е, некој има комплекс што е хомосексуалец па иде на психијатар, тоа е најнормална појава кај сите луѓе и ако така генерализираме значи сите луѓе со голем нос се сметаат за грешка на природата и самодискриминирањето го префрлаат на другите и тако даље.
Трето, со тие паради на глава се качивте, а што бе кога има техно паради и не знам уште какви, таму не шетаат полу голи и голи? Таму не се лижат буквално секој со секој? Ама они се хетеро демек, па слатки се? Што не отвори некој тема нив да ги пцуе?
Четврто, како што рече Сатори, ти многу знаеш дали твоите комшики цимерки се и пар и дали другарот на другар ти не му е и јебач. Ти уопште не ни знаеш кој се е геј и како живее, дали се експонира или не, дали нивните блиски знаат или не, ти пошто си толку проклето стрејт не би можел да знаеш ама баш ништо за вистинскиот живот на хомосексуалците и не знам колку се преценуваш па си даваш право да збориш за нивните животи:toe:
И петто, пошто сите се загриживте дека нема да има иднина ако има многу хомосексуалци пошто немало деца да се раѓаат. Педерите се мажи и имаат спрема, лезбејките се жени и имаат јајце клетки... Па кај е тука проблемот?:helou:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Педерите се мажи и имаат спрема, лезбејките се жени и имаат јајце клетки... Па кај е тука проблемот?:helou:
Научниците успеаа да создадат вештачка сперма со генетски материјал од коскена срж.

Јееее, радосна вест, лезбејките ќе можат да имаат деца со генетски материјал од двете нив, без да го примат од машко. Со вештачката сперма смучкана од коскената срж од едната партнерка, ќе може да се оплоди јајце клетката на другата.

Лоша вест: на овој начин ќе можат да имаат само женски деца, пошто во генетскиот материјал ќе фали машкиот хромозом.

Ама, темава е сосема за друго. Самодискриминација.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Научниците успеаа да создадат вештачка сперма со генетски материјал од коскена срж.

Јееее, радосна вест, лезбејките ќе можат да имаат деца со генетски материјал од двете нив, без да го примат од машко. Со вештачката сперма смучкана од коскената срж од едната партнерка, ќе може да се оплоди јајце клетката на другата.

Лоша вест: на овој начин ќе можат да имаат само женски деца, пошто во генетскиот материјал ќе фали машкиот хромозом.

Ама, темава е сосема за друго. Самодискриминација.

Уште еден оф.
Да знам и ја читав за ова, не е само за лезбејките, може и за огорчени жени од машкиот род па да си направат дете од нивна „сперма„. Само што тоа ќе треба уште многу работа, пошто ако не се лажам многу е веројатно децата да имаат разно разни аномалии и недостатоци.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Не знам за хомосексуалците у Македонија, али знам дека во западните земји они не се самодискриминираат. Горди се на начинот на живот што го одбрале и не се кријат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Прво и основно правило:Без лични навреди!Во спротивно бан без ни мало размислување.
А во врска се темава,би тргнала од друга логика.Сите со заеднички интереси се групираат во некоја заедница.Припадноста е чувство на човекот и со закон овозможено на секој поединец.Ќе почнам од најпросто за да може сите мозоци да ме сватат.Оние што ги бранат животните се во едно здружение,оние за заштита на човековата околина во друга,најбогатите земји во трета,феминистките во четврта,против ракот и хомосексуалноста во петта,хомосексуалците во шеста,јебачите во седма,скинерите во осма,трансерите во девета,христијаните во десета...треба уште?
Значи природно е групирањето.Поради тоа се групираат и хомосексуалците во здруженија.На тој начин не се самодискриминираат,туку се заштитуваат и подржуваат како погоре споменатите групи.Ако одделувањето во посебна заедница е грешка на природата,сите сме грешки на природата,некој повеќе некој помалку.Никој на никого не му ја префрла топката,така функционира општеството.
Она со одењето на психијатар е смешно и не би сакала да го коментирам.Некој на една тема и остави линк на оние што оделе и поради кои причини оделе.Затоа прво информирајте се,добро прочитајте и не се резилете се со цел да се направите паметни.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Се работи повеќе за, тука сме постоиме.
Не е до толку дека ни се брцаат во фаца, да, може да се напорни, но некако треба да се прикаже дека одреден дел од популацијата има поинакви тенденции.
Искрено не гледам друг начин, освен со појавување во јавност, дали геј паради, или друго, најдобро би било јавни личности да се аутираат и кажат дека се геј, така народот кој веќе се навикнал на нив, ќе му биде полесно да ги прифати како поинакви и целата хомо-фама, да се поднамали.

Сигурно ги има многу и меѓу политичари и меѓу уметници.
Никој досега не се дрзнал да си каже на што е.
Но тоа си е индивидуална работа, најверојатно кога ќе дојде време ќе си се отворат.:)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
5
Хомосексуалците сами се дискриминираат?? Живеат во свет во кој се е хетеросексуално, па поради тоа сами одлучиле да се дискриминираат.
Прво, за да бидеш дискриминиран значи да си лишен од одредени права и привилегии од страна на други поради тоа што си различен по било какви основи токму од нив.(од тие кои те дискриминирале)
Второ, не може некој да се дискриминира сам, ако одлучи да се изолира или да се затвори во сопствен круг,тоа е негов личен избор, негово право, а не дискриминација.
И во светот не е се хетеросексуално. Па тие што се ,,самодискриминираат,, ти се доказ за тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom