Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
На 50+ години и јас сум против да му се даде да посвои дете, хетеро, хомосексуалец, црн, бел, жолт, без нога, без рака, со се ок.... без разлика ако е примерен граѓанин кој си плаќа данок.

Ќе му текне ќе умре, па ајде пак трауми за детето ќе го посвојуват други... како беше: природа, мора да ја следиме :)

Треба на такви паради за кои ти зборуваш, самите хомосексуалци да ги избркаат тие луѓе или да се оградат од нив... а и не знаеш човек дали тие луѓе што го прават сето тоа, дали се турнати таму за да направат да изгледа сето тоа намерно ужасно, грозно и како се е поврзано со геј луѓето и како тие само што не почнале сешто да прават на раскрсници, на паркинзи, во ресторани... :)
Сексот и фетишот не се за пред сите, посебно ако другите не се согласиле да учествуваат во сето тоа дури и како гледачи!

Сомнителни се апаратите на пропагандата на било кој... но, се додека другите не го осудат тоа кои се дел од парадата, без разлика дали се хомосексуалци или поддржувачи за правата на истите, бесцелна е таквата парада...
Ако станува збор за репрезентативен примерок, ова нешто беше токму тоа. Буквално стотици (ако не и илјадници) хомоси на сред улица ангажирани во јавен секс. Све угол голи освен некој со некоја бизарна "облека" како ангелски крила или гаќи со дупка за кур, огромна оргија на сред бел ден, на јавно место, пред полиција која очигледно не сака да приведе никого за да не излезе дека вршат опресија.

Кога хетеро пар би фатил да се ебе на сред плоштад веднаш би завршиле во притвор.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.537
На 50+ години и јас сум против да му се даде да посвои дете, хетеро, хомосексуалец, црн, бел, жолт, без нога, без рака, со се ок.... без разлика ако е примерен граѓанин кој си плаќа данок.

Ќе му текне ќе умре, па ајде пак трауми за детето ќе го посвојуват други... како беше: природа, мора да ја следиме :)

Треба на такви паради за кои ти зборуваш, самите хомосексуалци да ги избркаат тие луѓе или да се оградат од нив... а и не знаеш човек дали тие луѓе што го прават сето тоа, дали се турнати таму за да направат да изгледа сето тоа намерно ужасно, грозно и како се е поврзано со геј луѓето и како тие само што не почнале сешто да прават на раскрсници, на паркинзи, во ресторани... :)
Сексот и фетишот не се за пред сите, посебно ако другите не се согласиле да учествуваат во сето тоа дури и како гледачи!

Сомнителни се апаратите на пропагандата на било кој... но, се додека другите не го осудат тоа кои се дел од парадата, без разлика дали се хомосексуалци или поддржувачи за правата на истите, бесцелна е таквата парада...
Конечно Хепта(y)конечно се согласуваме дека парадите имаат контра ефект.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.732
Ако станува збор за репрезентативен примерок, ова нешто беше токму тоа. Буквално стотици (ако не и илјадници) хомоси на сред улица ангажирани во јавен секс. Све угол голи освен некој со некоја бизарна "облека" како ангелски крила или гаќи со дупка за кур, огромна оргија на сред бел ден, на јавно место, пред полиција која очигледно не сака да приведе никого за да не излезе дека вршат опресија.

Кога хетеро пар би фатил да се ебе на сред плоштад веднаш би завршиле во притвор.
Јас ги мразам јавните лигавења, лапање, драпање пред сите без разлика дали е хомо или хетеро, мислам дека интимата е за дома, како што би рекол Шабан Трстена сВе што имам да кажам ќе му кажам у душек.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.102
Поени од реакции
10.381
Никој не тврди дека по дифолт хетеро значи моралност и етика во сексуална или било каква смисла, но бидувањето хомо е инхерентно поврзано со разврат. Нешто гуглав за оваа тема и за паради, пошто нели сега ќе има една таква во Скопје и наидов на сајт кој порано кружеше по соц.мрежи. На тој сајт има такви егзибиционистички грозотии што не е за верување. Не постои собир на хетеро лица кои би го правеле она.
И пак генерализираш со напишаното. Хомосексуалноста под дифолт не значи перверзија.

Не знам што си гледал или читал, а и не ме интересира искрено. Голем е бројот и на хетеро парови кои се лапаат и драпаат во парк. Значи ставовите ти се засноваат на поедини примероци. Да извадам слика од хетеро манијакот во јсп и да ги обвинам сите хетеросексуалци за тоа? Или хетеро пијаниците што киснат во кафана? Или хетеро наркоманите? Имаш и такви кои прават фешти по карневали низ светот.

И не, не е ок во никој случај тоа што го пишуваш (развратот and all the shit that goes with it), патологија е и никако не е морално прифатливо, како што не се и примерите кои ги спомнав. Ама сфатете дека "јас не го претставувам мнозинството и мнозинството не ме претставува мене". Секој си е уникатен примерок. Никој не ви наметнува ништо и секој има право да си биде тоа што си е. Убаво е да намалите малку со омразата и предрасудите, сигурна сум дека посреќен живот ќе живеете. А и хомосексуалците.

Што се однесува до парадата, мое мислење е дека кај нас поголема присутност ќе има од хетеросексуалци, отколку од хомосексуалците. И тоа баш заради ваквиот стереотип.

Јеп, да не одговарам на секој поедично тука се си е опфатено. Инаку во ваквите дискусии, никогаш нема крај, затоа што субјективните перцепции не може да се пласираат како аргументи.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
И пак генерализираш со напишаното. Хомосексуалноста под дифолт не значи перверзија.

Не знам што си гледал или читал, а и не ме интересира искрено. Голем е бројот и на хетеро парови кои се лапаат и драпаат во парк. Значи ставовите ти се засноваат на поедини примероци. Да извадам слика од хетеро манијакот во јсп и да ги обвинам сите хетеросексуалци за тоа? Или хетеро пијаниците што киснат во кафана? Или хетеро наркоманите? Имаш и такви кои прават фешти по карневали низ светот.

И не, не е ок во никој случај тоа што го пишуваш (развратот and all the shit that goes with it), патологија е и никако не е морално прифатливо, како што не се и примерите кои ги спомнав. Ама сфатете дека "јас не го претставувам мнозинството и мнозинството не ме претставува мене". Секој си е уникатен примерок. Никој не ви наметнува ништо и секој има право да си биде тоа што си е. Убаво е да намалите малку со омразата и предрасудите, сигурна сум дека посреќен живот ќе живеете. А и хомосексуалците.

Што се однесува до парадата, мое мислење е дека кај нас поголема присутност ќе има од хетеросексуалци, отколку од хомосексуалците. И тоа баш заради ваквиот стереотип.

Јеп, да не одговарам на секој поедично тука се си е опфатено. Инаку во ваквите дискусии, никогаш нема крај, затоа што субјективните перцепции не може да се пласираат како аргументи.
А не, не. Тука имаме илјадници хомосексуалци кои јавно, на сред бел ден имаат секс на јавно место. Нема исклучок, не е тоа bad apples, сите го правеа тоа.
Никогаш и никаде нема ништо слично кај хетеро популација. Сум гледал карневали и секакви скупови но она нешто не се опишува со збор. Сериозно, се лапале дечко и девојка во парк? И тоа како е слично со букаке на 50-60 маж на тротоар, окружен од рандом ликови кои му свршуваат во фаца, пред минувачи, пред полиција, на сред бел ден?

Нема субјективни перцепции, има факти и аргументи во чија поткрепа беа изнесени и научни студии.
За самите хомосексуалци, имајќи превид дека се склони кон егзибиционизам и разврат по природата на својата сексуалност би било подобро да бидат во моногамни врски и цивилна унија.

Пак со таа омраза, да знае човек каде ја гледате. Неприфаќањето на нешто не значи автоматски омраза.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Конечно Хепта(y)конечно се согласуваме дека парадите имаат контра ефект.
Ако се такви како што опиша членов претходно - да.
Но ако се само двајца мажи како се држат за рака и се бакнуваат, или две жени исто - тоа е само за да се навикнете, да не се губите по улиците да ви се лоши или да му текне на некој да ги нападне... :)
Да ви стане нормално тоа бидејќи кај нас црнец да прошета ќе го зјапаат луѓе, бидејќи не виделе такво нешто... постојано муабетот е дека тоа не е нормално, немало да продолжи крвта, битната крв, знаеш ... хаос размисли.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.240
Поени од реакции
27.583
Што се однесува до парадата, мое мислење е дека кај нас поголема присутност ќе има од хетеросексуалци, отколку од хомосексуалците. И тоа баш заради ваквиот стереотип.
Vo pravo si.
Na pride nastanot ke bidat sobrani twitter progresivno drustvo sto patat od sindrom na potreba za vnimanie.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.864
Потребно е памет за да си атеист. Не сум прауд што припаѓам на таа група, туку бидејќи имам доволно памет да не потпаѓам на влијанието на измислени пагански прикаски од пред илјада и сто години.
Имаш некоја научна поткрепа за ова? Ќе биде доволно и пусулче од МЕНСА за твојот памет.
Мм не, ич не наметнувате правила за нормален хетеросексуален фамилијарен живот со муабетов. Ништо не форсирате.

Не знам да ти кажам, од која мака мора па секојдневно да слушаме препукувања меѓу СДСМ и ВМРО? Од која мака кока кола си го менува логото за време на новогодишните празници? Seriouslly Lester, неколку мозочни клетки ми изумреа од муабетиве.

Live and let others live. :sleep:

Автоматски споено мислење:


Мм не бе ич не се...
Отворете си фејсбук и прочитајте ги коментарите на некој од постовите во врска со "парада на гордоста". Барем пола од коментарите се пораки за умирачка. Ама ок, преправајте се дека се е во ред и имаат права во државата.
Ништо не форсираме, само дискутираме, ако почне да врти реклама месец дена на ТВ со слоган „ПРАУД ТУ БИ ХЕТЕРО“ ќе биде форсирање.

The world ain’t all sunshine and rainbows, мнозинството ги одбрало тие партии/функционери на избори и затоа ќе мора да ги слушаме. Последно кога проверив имавме мултипартиски „демократски“ систем.
Ако создадете партија на педерите и истата добие легитимност да влезе во Собрание ќе ги слушаме и нив.

Ти си доктурка, ваљда си паметна да не се пикаш во дискусии од кои ти умираат мозочните клетки.

Со тоа што нема да има парада педерите ќе умрат?
Општеството си има правила на игра и истите се носат со консензус. Ако во моментот нема консензус да се менуваат правилата на игра во поглед на бракот, лгбт+ ќе си почекаат, и ако се паметни ќе си ја сменат кампањата оти на овој начин создаваат само одбивност.
По дома останува секој да си диригираме свои правила на игра, посвојување на деца, пензии, наследства се предмет на посериозна дискусија и од моја гледна точка треба да се станат поригорозни и кај хетеро, а не да се дозволува секој кловн да си игра куртешак со деца.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.240
Поени од реакции
27.583
Потребно е памет за да си атеист. Не сум прауд што припаѓам на таа група, туку бидејќи имам доволно памет да не потпаѓам на влијанието на измислени пагански прикаски од пред илјада и сто години.
Samoto ego deka si popameten od onie sto veruvaat vo visi sili te izdava deka i vo toa si gord.
Moras da kompenziras, tie tebe te smetaat za gresnik, mora da se glupi. :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.537
Толку страни испишани, толку јадење бурек и мудрување а никој не одговори ЗОШТО ЈА КРСТИЛЕ ПАРАДА НА ГОРДОСТА????
Барем овие подржувачиве на ЛГБТ ( не оти знаат што поддржуваат) да објаснат :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Толку страни испишани, толку јадење бурек и мудрување а никој не одговори ЗОШТО ЈА КРСТИЛЕ ПАРАДА НА ГОРДОСТА????
Барем овие подржувачиве на ЛГБТ ( не оти знаат што поддржуваат) да објаснат :)
Имаше некој член напишано и за тоа, неколку страници наназад за тоа... провери.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.102
Поени од реакции
10.381
Толку страни испишани, толку јадење бурек и мудрување а никој не одговори ЗОШТО ЈА КРСТИЛЕ ПАРАДА НА ГОРДОСТА????
Барем овие подржувачиве на ЛГБТ ( не оти знаат што поддржуваат) да објаснат :)
Начинот на кој го живеат животот, и покрај статусот на "малцинство", и покрај нееднаквоста, постојаните навреди и закани, омаловажувања, дискриминации и дискредитации, и те како е причина зошто треба да бидат горди. Значи гордоста се спротиставува на срамот и етикетите кои им се наметнуваат на дневна основа.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Толку страни испишани, толку јадење бурек и мудрување а никој не одговори ЗОШТО ЈА КРСТИЛЕ ПАРАДА НА ГОРДОСТА????
Барем овие подржувачиве на ЛГБТ ( не оти знаат што поддржуваат) да објаснат :)
Не само тоа, читај и сама, овие што ќе парадираат ги дискриминираат останатите другарчиња на/во оваа заедница, а глумат прогресивни, полни со разбирање и љубов. Едно е прифатливо, но не е прифатливо сѐ и така бродовите сами им тонат.

Нон-бајнери, квир, пансексуалци, транџи, бисексуалци, квесчонинг...! Само си измислуваат нови начини за да бидат посебни во овој свет.

Наративот е секогаш ист, општеството е криво и оние се малтретирани, дискриминирани и деградирани!

И после следува С-16 и воспоставување тоталитаризам, како што има во Канада. Макар и со МОТ, и со нашиот Устав, и со законот за антидискриминација, па и со други закони (како ЗРО) не смее никој нив да ги дискриминира.

Успехот е индивидуален, неуспехот е вина на колективот, стандард шема. :)
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.293
Поени од реакции
1.910
И после следува С-16 и воспоставување тоталитаризам, како што има во Канада. Макар и со МОТ, и со нашиот Устав, и со законот за антидискриминација, па и со други закони (како ЗРО) не смее никој нив да ги дискриминира.
Ај не слушал глупотини од некој конспираси теорист псевдопсихолог. C-16 само додало дека не смее да се дискриминира врз база на родов идентитет. Нема ништо тоталитаристичко околу тоа. И немој само да треснеш глупост дека можат да бутнат Канаѓанец в затвор ако неточна заменка искористил :tapp:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ај не слушал глупотини од некој конспираси теорист псевдопсихолог. C-16 само додало дека не смее да се дискриминира врз база на родов идентитет. Нема ништо тоталитаристичко околу тоа. И немој само да треснеш глупост дека можат да бутнат Канаѓанец в затвор ако неточна заменка искористил :tapp:
Зошто да платам казна за тоа, макар и парична? Маж е маж, независно од тоа што самиот се смета за жена. И ќе си остане биолошки маж.

Преку 30 сексуални дев...определби и преку 100 родови идентитети. Тоа е најкласична желба за внимание. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom