Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.161
Лоша аналогија правиш. Ова што се случува сега е еквивалентно да не му дозволуваш на леворачен да пишува со лева рака бидејќи според тебе природно било со десна.
Taman si e anogijata. Niti na levicarot nekoj mu brani da pisuva so leva raka, niti vas nekoj vi brani da se ebavate vgaz.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.295
Поени од реакции
1.911
Toa sto nie sme na vrvot na sundjirot na ishrana ni oddaleku ne znaci deka za nas ne vazat zakonite na prirodata. Ete eden bezvezen virus ne ebava tolku vreme. Edna poseriozna klimatska promena, novo ledeno doba i tolku ke bidi od coveckata civilizacija koja sega ja znaeme, taka da ne si pravi filmovi deka nie imame sansi pri direktna konfrontacija so majka priroda. Ke ne snema kako vid duri da trepnis.
I ne zemam po difolt deka e loso tuku ubavo objasniv kako toa odi vo realnosta. Za da nenormalnosta stani evolucija, treba da bude dovolno polezna da edinkata kaj koja se javi taa nenormalnost uspee da gi prenese svoite geni na idnite pokolenija. Ako nenormalnosta, greskata e totalno bezpolezna ili tolku golema ednostavno ostanuva kako greska i taa greska ke umri zaedno so edinkata koja gi ima i nema da se prenesat ponatamu. Homoseksuslnosta e skolski primer za greska na prirodata, slepa ulica osven sekako ako znaes za primer kako dvajca pederi osnovale megju sebe svoe potomstvo koe ke gi nosi zaednickite geni od dvata bioloski roditeli homoseksualci. Eden ednistven primer kade peder natrudnil peder i ovoj rodil zdravo pravo bebce pederce. Ili dve lezbejki. Jas za takov primer neznam, ti mozebi znaes.
Уште едно нешто: кај некои луѓе сексуалноста постои на ниво на спектар. Тоа значи дека дури и некој да е главно хетеросексуален, ако има барем некои хомосексуални тенденции, тогаш успешно ќе се пренесат тие хомосексуални гени. И ете ти прост начин како хомосексуалноста преживува врз гените и природата го дозволува ова.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.737
Taman si e anogijata. Niti na levicarot nekoj mu brani da pisuva so leva raka, niti vas nekoj vi brani da se ebavate vgaz.
Ок, што е со тоа грото мажи што сакаат да имаат анален секс со партнерката? И тие сакаат да ебат газ.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.702
Ок, што е со тоа грото мажи што сакаат да имаат анален секс со партнерката? И тие сакаат да ебат газ.
...јесте, али тоа е рафиниран женски газ со цицки од напред што се нишат и коса што тегнат, не е тоа мушки влакнест газ кој грофта со дебел глас од болка,
Превод: не знам за што зборувам.
...слабо преведуваш, користи гугл,
Gi prifakjame de, no ne go menuvame nacinot na pisuvanje specijalni radi niv. Ne znaci deka ako e levicar toj ke smee da pisuva od desno na levo. Ke si pisi kako i site drugi :toe:.
Лоша аналогија правиш. Ова што се случува сега е еквивалентно да не му дозволуваш на леворачен да пишува со лева рака бидејќи според тебе природно било со десна.
...таман ти кажа, ама ти слабо разбираш и да пишува човек и со лева и со десна рака, правецот на пишување е ист од лево кон десно, не е арапско пишување ако е левак, туку исто пишува како со десна, пресложено да сфатиш, ај ноу,
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.161
Да, сигурно се кошмар најквалитетните држави. Затоа сите ни бегаат од тука - бидејќи сакаат да скапаат во сиромаштија...

Бракот како законска единка не постои само како религиски поим. Лицата во брак добиваат одредени законски и финансиски бенефити. Ич не ми е гајле дали некоја црква ќе им даде дозвола „религиски“ да им се признае бракот. Битно е законот тоа да го направи.
Автоматски споено мислење:


Мислам дека забораваш дека најчесто две стрејт лица раѓаат геј лице. И дека постојат геј лица кои со вештачко оплодување си раѓаат деца. Самиот факт што преживеале волку долго покажува дека природата не ги смета за грешка.
Dve strejt lica ragjaat anomalija, greska. Niti e prv, niti posleden slucaj. Se ragjjat gluvonemi, so dve glavi, sijamski sto li ne se ima rodeno pa i homoseksualci.
Stvarno. Kako vestacki edniot peder ke go natrudni drugiot. Kako plodot bi gi imal kombinacijata od geni na dvata pederi. Kako ziti se od dva spermatozoidi ke nastani bebe. Znaci drzi se do duhot na homoseksualnosta kako seksualna orientacija posto ako pravis egzibicii togas i nekrifilot ke dobie bebe na istiot nacin, a toa pred nekoj den zaklucivme deka ne go sakame. I ne preziveale tolku dolgo, se pojavuvaat kako i site drugi anomalii vo prirodata i umiraat bez da gi prenesat genetskite greski. Za da preziveat treba da gi prenesat ednopolovo nivnite geni, da imame nov vid na covek homo sapiens pederikus koj ke se razlikuva od homo sapiens sapiens so toa sto za razlika od nas ke ima sposobnost da se razmnozuva ednopolovo isto tolku lesno kako i nie sega dvopolovo. Ili dvajca pederi ili lezbejki ke mozat sami da si se oplodat i da si rodat zdravo pravo homo sapiens pederikuvce koe isto taka koga ke dostigne polova zdrelost i koga ke si najde partner od negoviot vid ke si rodi uste eden kup drugi homo sapiens pederikuvcinja. Me sfati sega?
Автоматски споено мислење:

Ок, што е со тоа грото мажи што сакаат да имаат анален секс со партнерката? И тие сакаат да ебат газ.
Zenski gaz, ne maski. Imaa golema razlika.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.737
Dve strejt lica ragjaat anomalija, greska. Niti e prv, niti posleden slucaj. Se ragjjat gluvonemi, so dve glavi, sijamski sto li ne se ima rodeno pa i homoseksualci.
Stvarno. Kako vestacki edniot peder ke go natrudni drugiot. Kako plodot bi gi imal kombinacijata od geni na dvata pederi. Kako ziti se od dva spermatozoidi ke nastani bebe. Znaci drzi se do duhot na homoseksualnosta kako seksualna orientacija posto ako pravis egzibicii togas i nekrifilot ke dobie bebe na istiot nacin, a toa pred nekoj den zaklucivme deka ne go sakame. I ne preziveale tolku dolgo, se pojavuvaat kako i site drugi anomalii vo prirodata i umiraat bez da gi prenesat genetskite greski. Za da preziveat treba da gi prenesat ednopolovo nivnite geni, da imame nov vid na covek homo sapiens pederikus koj ke se razlikuva od homo sapiens sapiens so toa sto za razlika od nas ke ima sposobnost da se razmnozuva ednopolovo isto tolku lesno kako i nie sega dvopolovo. Ili dvajca pederi ili lezbejki ke mozat sami da si se oplodat i da si rodat zdravo pravo homo sapiens pederikuvce koe isto taka koga ke dostigne polova zdrelost i koga ke si najde partner od negoviot vid ke si rodi uste eden kup drugi homo sapiens pederikuvcinja. Me sfati sega?
Автоматски споено мислење:


Zenski gaz, ne maski. Imaa golema razlika.
Абе и мушките си ги депилираат газовите ако веќе тука е разликата.. и долги коси имаат и они за влечење..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.702
Dve strejt lica ragjaat anomalija, greska. Niti e prv, niti posleden slucaj. Se ragjjat gluvonemi, so dve glavi, sijamski sto li ne se ima rodeno pa i homoseksualci.
Stvarno. Kako vestacki edniot peder ke go natrudni drugiot. Kako plodot bi gi imal kombinacijata od geni na dvata pederi. Kako ziti se od dva spermatozoidi ke nastani bebe. Znaci drzi se do duhot na homoseksualnosta kako seksualna orientacija posto ako pravis egzibicii togas i nekrifilot ke dobie bebe na istiot nacin, a toa pred nekoj den zaklucivme deka ne go sakame. I ne preziveale tolku dolgo, se pojavuvaat kako i site drugi anomalii vo prirodata i umiraat bez da gi prenesat genetskite greski. Za da preziveat treba da gi prenesat ednopolovo nivnite geni, da imame nov vid na covek homo sapiens pederikus koj ke se razlikuva od homo sapiens sapiens so toa sto za razlika od nas ke ima sposobnost da se razmnozuva ednopolovo isto tolku lesno kako i nie sega dvopolovo. Ili dvajca pederi ili lezbejki ke mozat sami da si se oplodat i da si rodat zdravo pravo homo sapiens pederikuvce koe isto taka koga ke dostigne polova zdrelost i koga ke si najde partner od negoviot vid ke si rodi uste eden kup drugi homo sapiens pederikuvcinja. Me sfati sega?

Zenski gaz, ne maski. Imaa golema razlika.
... затоа владемкд, еволуцијата ќе биде само за хермафродит хомо, сам со себе да се оплоди човекот, природата ќе му ги даде двата органи и без партнер, нема потреба од дуплирање во заедница,
...сега ќе идеме со муабет, па што ако машкото има гинекомастија, па има цицки исто како женско, па што ако жената има хирсутизам влакна и брада исто како машко е...и десет инки да се донесат нема крај, скроз сум разочарана! :(
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.161
Многу лесно, брат: педер ќе си најде лезбејка за вештачко оплодување. Што може природата да направи да го спречи ова?
Ti naglasiv nemoj so tie finti, ti pak svesno si pukas vo koleno. Sega ke mrci moderatorkata ama jbg. Zenska nekrofilka ke si najde maski nekrifil za donor i resen problem. Sto moze tuka da napravi prirodata :toe:.
A bas vcera nekni i toa ti licno bese epten protiv niv od raznorazni pricini.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.737
Ne e tuka razlikata, ne deka ne znaes ama ete da si probas. Ocaen obid no sepak.
Оти очаен, си прашувам, ако е само за цицките што ги спомна бјонс, ако е само таа границата меѓу машко или женско тогаш линијата е многу тенка.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.161
Оти очаен, си прашувам, ако е само за цицките што ги спомна бјонс, ако е само таа границата меѓу машко или женско тогаш линијата е многу тенка.
E pa ete ne bilo samo toa razlikata, do polot bilo, a toa ne e bas tenka linija tuku dve polni.
Tuku ostavi toa, vekje koga resi da se vklucis vo diskusijata, a znaeme deka si vo medicinata, obrazovana i potkovana so se veli, daj objasni zosto smetas deka ednopoloviot seks e normalna seksualna orientacija. Sto uma normalno vo nego od bioloski aspekt i od aspekt kako covekot evoluiral da se razmnozuva. Znaci batali ljubov, soglasnost i red drugi prikazni oti znaes deka odma ke ti gi rasturam argumentite i toa so primeri koi voopsto ne vi se prijatni,pa da ne se povtoruvame bezveze. Tuka ako ne sfati cela bitka se vodi okolu normalnosta na homoseksualnosta kako seksualna orientacija. Dali e ili ne normalna. Se drugo proizleguva od toa, pa ete poveli, dali voopsto i ako da, zosto ja smetas homoseksualnosta kako normalna seksualna orientacija.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.369
Prirodno i normalno ne e te edno te isto. Zosto po difolt zemate ako e prirodno po avtomatizam e i normalno. Sega skoro se oteli tele so dve glavi. Ete se slucva. I toa e spored tebe normalno.
Prirodata, evolucijata e ziva materija. Toa e nacinot na koj funkcionira evolucijata kaj site organizmi. Ako genetskata greska se pokaze kako polezna, taa ke se prenese na slednite pokolenija i greskata nema povekje da bidi greska tuku evolucija. Ako e nepolezna, bezpotrebna kako tele so dve glavi ili homoseksualcite na primer, nivnite geni nema da se prenesat i taa svoja greska prirodata dosta efektivno ke ja resi. Toa voopsto ne znaci deka vo idnina nema povekje da se rodat telinja so dve glavi ili homoseksualci. Bitnoto e vo cela prikazna deka ke zavrsat isto kako i prethodnite greski. Sega vo slucaj da ne ti e jasno kako funkcionira toa mozam i so drug primer. Zosto site polarni mecki se beli. Si se zaprasal? Sto ke se sluci ako utre poradi genetska greska se rodi crna polarna mecka ili ete belo grizli?
Автоматски споено мислење:


Gi prifakjame de, no ne go menuvame nacinot na pisuvanje specijalni radi niv. Ne znaci deka ako e levicar toj ke smee da pisuva od desno na levo. Ke si pisi kako i site drugi :toe:.
Така е, пенетрирање во женски газ е нормално, а во машки не е.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.737
E pa ete ne bilo samo toa razlikata, do polot bilo, a toa ne e bas tenka linija tuku dve polni.
Tuku ostavi toa, vekje koga resi da se vklucis vo diskusijata, a znaeme deka si vo medicinata, obrazovana i potkovana so se veli, daj objasni zosto smetas deka ednopoloviot seks e normalna seksualna orientacija. Sto uma normalno vo nego od bioloski aspekt i od aspekt kako covekot evoluiral da se razmnozuva. Znaci batali ljubov, soglasnost i red drugi prikazni oti znaes deka odma ke ti gi rasturam argumentite i toa so primeri koi voopsto ne vi se prijatni,pa da ne se povtoruvame bezveze. Tuka ako ne sfati cela bitka se vodi okolu normalnosta na homoseksualnosta kako seksualna orientacija. Dali e ili ne normalna. Se drugo proizleguva od toa, pa ete poveli, dali voopsto i ako da, zosto ja smetas homoseksualnosta kako normalna seksualna orientacija.
Владе, за едно возрасно лице да се декларира себеси геј играат многу работи, гени, environmental exposure, хормонални промени кои можат да настанат уште во утробата на мајката, некогаш е само избор.
Ме прашуваш зошто сметам дека е нормално, затоа што истите луѓе функционираат на ист левел како и секое хетеро лице, единствен разлика е сексуалниот живот, мажите не ги привлекуваат жени и обратно жените не ги провлекуваат мажи, во голем дел женската геј средина има тенденција да е би сексуална, што е повеќе од аспект на експериментирање и споредување доживеан оргазам за кој и ден денес некои мажи се немоќни да и овозможат на една жена да го доживее со самото тоа што себеси се ставаат прес се. Ако само затоа што не си хетеро во кревет не значи дека си ненормален, значи дека твојата сексуална ориентација е поинаква, во ништо друго нема разлика, тука не го мешаме трансџендер лицата кои битката ја бијат со нивниот пол а не со секуалната атракција.
Не знам како поубаво да се изјаснам, јас ги имам прифатено како нормални луѓе, колеги, врвни хирурзи кои секој ден спасуваат животи, помагаат во секоја сфера на општеството, проблемот е се додека ние хетеро луѓето правиме голем проблем околу нивната сексуална определба ќе има прајд месец, паради и ќе мора до Инки да им се тура на тацна секојдневно на сите, за да ги преминеме границите околу сексуалноста и работиме за доброто на сите без разлика Владе, Цвета, Трајко со кого легнуваат во кревет навечер.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Како викаше баба ми на некој со инка да им тураш нема фајде..

Назад на тема, јас сакам да ги прашам хомосексуалците дали чувствуваат промени врз основа како се прифатени од околината во која живеат, дали ние како општество полека се отвораме и прифаќаме исто полови партнери полесно, знам дека кај нас во Македонија е сеуште потешко да се изјасниш, но сепак сака да прочитам какви се гледиштата кон иднината за хомосексуалците?
Јас имам многу колеги и колешки кој се хомо, болницата каде што работам се големи поддржувачите на хомо правата и имаш опција да носиш rainbow flag на твојаѕа униформа како поддршка, имам колега геј, ми го има спасено детето кога трчав обезглавена во ER, ми го зема детето во раце и тој беше тим лид за целата ситуација која заврши во најдобар ред, зошто ова го кажувам, сакам да потенцирам едно не се тие болни нит аномалија на нешто, исто како било кон хетеро интелегентни и вредни, никогаш не те гледаат помалку само затоа што си хетеро, немој да осудувате и мразите, никогаш не знаете судбината што ќе ви фрли во раце, едно знам само дека кога отвараме луѓе на операциона маса, сите се исти независно нивната раса, сексуална определба, политичка и не знам уште што, сите сме исто, торба полна со органи кои не прават да поживееме на земјава, единствено што е различно е како ни работи мозокот.
Како го замислуваш тоа болни или аномалија со интелигенција? Генетски е проблемот, а кај машките лица има студии кои покажуваат дека има доста разлики на мозочно ниво но ништо што би ја афектирало интелигенцијата на таа особа.

Инаку вистински професионалец не треба треба да меша приватен живот и сексуална определба со работа, во реалност освен за трачарење другите ги заболе за приватниот живот на колегите.

Глупостите што ги тресиш немаат никаква врска со бројот на моите акаунти. Каква врска имаат правата на хомосексуалците со Албанците во Македонија? Очигледно никаква, ама битно се најде на муабет и звучеше како да водиш дискусија.

Тресни зелена, потоа моите акаунти ти се криви.
Уште не станат странец заборави што се случува, ама генерално те заболе, ни си работодавач, ни одиш на работа. Памтиш како почна приказната со Албанците тука? Истите од "дискриминирани" сега станаа привилегирани, имало-немало 20% во државни институции ќе вработиш 20%. На почеток од годинава Груби пушти муабет дека ова мора да важи и за приватни фирми, епа кај да е и таму ќе мора да се 20%.

Проблемот е што ова нема да застане тука, браковите се речиси дозволени (дојава из клуба ;)), само се чека погоден момент за официјално да помине институции. Но што понатаму? Добро пиша некој дека проблем е што мораат да се во центар на внимание (глумење жртви).

Еве јас следна недела ќе имам интервјуа, за 3 позиции колку што ми требаат ќе има гарант преку 100 апликации, да речеме дека 2ца се лгбт+, а сите останати хетеро. Во моментот можам да изберам да работи за мене кандидат што сметам дека е најдобар за таа позиција: технички скилови, тест за логика, образование. Во иднина, ако не ги вработам лгбт лицата на врата ќе ми се нацрта инспекција да ми бара детално објаснување дека немам направено позитивна дискриминација. Надвор веќе го имаат овој проблем, расчепкај по редит имаше и примери.
Мене лично ми е идиотско да се меша: полова, сексуална, религиска определба и расна припадност со бизнис, ама за жал во 2021ва побитно е ова од бизнис.

Иста е реториката за малцинства, раси, лгбт, на крај ќе дојде ред за тоа што биле дискриминирани пред 200 години, да го плаќаме цехот ние, ќе имаш стартна предност при вработување и тн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom