Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.667
Овие идеи не се така нови - (вклучително и идеите дека бракот е класна категорија, децата не припаѓаат на родителите туку на државата/колективот, секој си ја работи својата работа за која што најмногу го бива или ако сакаш повеќе секому според потребите а секој според можностите - нешто што се случувало во СССР во времто на Ленин а се случува во поголема или помала мера и сега во Кибуците итн). Всушост изворно прв овој концепт го изложол Платон во својата Држава /Политеја а целта му била да опише иделно и пред се правично општество. Многу од неговите идеи до деншниот момент се многу свежи и актуелни и како такви се имплементирани во поголема или помала мера во политичките програми особено во партиите со лева идеолигија. Така на пр. тој вели дека жените мора да припаѓаат на сите мажи и не смеат да живеат само со еден маж. Родителите не смеат да ги познаваат своите деца. Бидејќи нема да се знае кој е чиј родител, жените и мажите ќе ги сметаат сите деца за свои деца, а тие деца ќе ги сметаат другите деца за нивни браќа и сестри и ќе се грижат еден за друг многу подобро а во потреба ќе одат многу посложно и во војна итн. За разлика од Платон, Аристотел гледал на работите соема поинаку.
Абе ако е така скроена ке иде и ке се искеца со некој од друга комуна оти нема да и биде интересна нејзината комуна.... и пак на исто идеме
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Овие идеи не се така нови - (вклучително и идеите дека бракот е класна категорија, децата не припаѓаат на родителите туку на државата/колективот, секој си ја работи својата работа за која што најмногу го бива или ако сакаш повеќе секому според потребите а секој според можностите - нешто што се случувало во СССР во времто на Ленин а се случува во поголема или помала мера и сега во Кибуците итн). Всушост изворно прв овој концепт го изложол Платон во својата Држава /Политеја а целта му била да опише иделно и пред се правично општество. Многу од неговите идеи до деншниот момент се многу свежи и актуелни и како такви се имплементирани во поголема или помала мера во политичките програми особено во партиите со лева идеолигија. Така на пр. тој вели дека жените мора да припаѓаат на сите мажи и не смеат да живеат само со еден маж. Родителите не смеат да ги познаваат своите деца. Бидејќи нема да се знае кој е чиј родител, жените и мажите ќе ги сметаат сите деца за свои деца, а тие деца ќе ги сметаат другите деца за нивни браќа и сестри и ќе се грижат еден за друг многу подобро а во потреба ќе одат многу посложно и во војна итн. За разлика од Платон, Аристотел гледал на работите соема поинаку.
Платон изгледа слабо стоел со биологија, кој мотив би го имале рандом луѓе да гледаат рандом деца кои не се нивни? Сериозно...
Инаку имаш кај Хаксли во Храбриот нов свет цело општество без фамилии на кои се гледа како на старовремска варварска појава. Жените не раѓаат туку има вештачки инкубатори каде се симулираат услови во стомак на мајка, заедно со надворешно оплодување и модификации на фетусите во зависност каква улога им предвидела државата да имаат во животот, тие што се предвидени за физички работи пример, им се овозможува помала интелигенција и поголема физичка сила, тие што се за елитата се психофизички супериорни.

Либераливе се залагаат за едно слично општество веројатно.
Иако има голема разлика меѓу тоа како во реалноста живеат либераливе и она кое го кажуваат како став.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Браво за Унгарија ! Правилно и нормално размислување, закон во полза на граѓание за разлика од Северна каде што владеат слуги на западот.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.407
A moze i da ne zivee vo razvrat skrisno, i da nema izvor na spb i promiskuitet.

Ova vazi i za mazi i zeni da ne me sfatite sAmO zA hOmOsEkSUalcI vI e prOblEm
Е може де. :D
Развратот и промискуитетот не бираат ниту пол ниту сексуална ориентација.

Ама ете голем дел од хомосексуалците во хетеросексуален брак таков начин на живот си водат. И тоа е.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Развратот и промискуитетот не бираат ниту пол ниту сексуална ориентација.
Па, бираат, затоа што не постои промискуитет и разврат кај нормален хетеро маж.
Само жените можат да бидат такви и тие другите од елџибитисмрди.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.407
Па, бираат, затоа што не постои промискуитет и разврат кај нормален хетеро маж.
Само жените можат да бидат такви и тие другите од елџибитисмрди.
Анон бејб, што е промискуитет?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.295
Поени од реакции
1.911
Браво за Унгарија ! Правилно и нормално размислување, закон во полза на граѓание за разлика од Северна каде што владеат слуги на западот.

Зш би го следеле примерот на една ваква бучкуруш земја а не на некои од најгорниве 10? Јас викам кон сите погледи на македонскиот закон, copy-paste на она што е во Швицарска и готово работа.

И оп си изгубија на УЕФА. Како од карма :kuracc:
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Коа жена рипа од кур на кур повеќе пати во текот на сезоната.
Не треба да се има секс со различни луѓе? Или бидејќи е жена не смее? Ова „фалус“ некако многу јако ми звучи, машки :)

Општо не смееме да имаме секс со кој сакаме, како сакаме и каде сакаме бидејќи тоа не е морално?
Навистина за ова проповедате? o_O

Ок, немаме против да немате секс со кој сакате и кога сакате, ако тоа ви е волја :)
Зарем ќе се убедуваме дека сексот е како и гладот? Ако не го задоволите, ќе страдате ... а читам тука луѓе, страдаат но тешко им доаѓа да прифатат дека
им недостасува сексот бидејќи им е всаден чип дека „една жена, маж до крајот“ како да се лебеди.
Не сте лебеди - не може да летате освен ако не се дрогирате!
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.407
Коа жена рипа од кур на кур повеќе пати во текот на сезоната.
Дали си ти сигурен за твојата ориентација?
Автоматски споено мислење:

Не треба да се има секс со различни луѓе? Или бидејќи е жена не смее? Ова „фалус“ некако многу јако ми звучи, машки
Ама за да биде потрагично вика повеќе пати во текот на сезоната....ммм ко демек на жената само еднаш во сезоната и е дозволено секс да има. :D

Ај батали го, не му реплицирај на бебчето малечко. :D
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Јас мислев хомосексуалноста е проблемот во оваа држава, овој мајндсет... а сега полека читам и овие конзервативниве, ми велат дека сексот е проблем, многу секс е болест!
Ок, имај секс само кога ќе треба да создаваш потомство бидејќи тоа е најбитното и живеј...
Што тоа убедување дека не треба јас или ти да имаме секс кога сакаме и со кого сакаме?

Се обидуваат да ни накалемат име проклето „Болест“, како да е нешто наше, а реално името е „Страв“ и e всадено во нивните срца :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Коа жена рипа од кур на кур повеќе пати во текот на сезоната.
Не сум знаел дека и кај хомосапиенс има сезона на парење :cool: , како кај мачките и другите животни
Туку еве Орбан си тера по бечка школа :cool:
https://libertas.mk/ungari-a-so-zakon-go-zabrani-promovira-eto-na-homosekusalnosta/?fbclid=IwAR1wsndei_yqAIRCmZWbmXmBwU6srb8UeYnW14YdDiyX9XFkPirgVFngSss
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дали си ти сигурен за твојата ориентација?
Не сум, да ти кажам право... мислам дека еднаш бев геј. А некогаш може и ќе бидам.
Јас мислев хомосексуалноста е проблемот во оваа држава, овој мајндсет... а сега полека читам и овие конзервативниве, ми велат дека сексот е проблем, многу секс е болест!
Ок, имај секс само кога ќе треба да создаваш потомство бидејќи тоа е најбитното и живеј...
Што тоа убедување дека не треба јас или ти да имаме секс кога сакаме и со кого сакаме?
Се обидуваат да ни накалемат име проклето „Болест“, како да е нешто наше, а реално името е „Страв“ и e всадено во нивните срца :D
Сакаш да кажеш... live and let live?
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.161
Ај батали го, не му реплицирај на бебчето малечко. :D
Ami aj najubo nikoj so nikoj od sprotivniot tabor neka ne si replicira posto muabetot na drugiot nesto ne ni bil po kef i resen problem. Osven za Anon. Toj izgleda ke treba sam na sebe da si replicira :D.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Ami aj najubo nikoj so nikoj od sprotivniot tabor neka ne si replicira posto muabetot na drugiot nesto ne ni bil po kef i resen problem. Osven za Anon. Toj izgleda ke treba sam na sebe da si replicira :D.
Најубаво е пред да изнапишете било што, да размислите дали може подобро и поубаво да се каже. Нормално, не сте одговорни другиот како ќе разбере, тоа е негова ствар, но, сепак треба да се потруди човек, за љубов зборуваме море хеј :)
А ако целта е да се навредува и едната и другата страна... ако воопшто има страни, е глупо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom