Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
sirokosupac :pos:[DOUBLEPOST=1560728390][/DOUBLEPOST]Додека тука хомофобите мрсат муда, луѓето у светот ствараат уметност.
А може ли бе таа уметност да ја направат без да се прикаже нивната угнетеност?
Може ли да се прикаже без ретардирани шминки, стајлинзи?
Секако дека може. Ставај такви содржини.

И на крај бев увреден, не било за мене... и не ова не е како оние кои ја посветуваат уметноста на своите деца/родители/партнери.
 
S

staycalm

Гостин
А може ли бе таа уметност да ја направат без да се прикаже нивната угнетеност?
Може ли да се прикаже без ретардирани шминки, стајлинзи?
Секако дека може. Ставај такви содржини.

И на крај бев увреден, не било за мене... и не ова не е како оние кои ја посветуваат уметноста на своите деца/родители/партнери.
Чим ти бараш, не може.

Па ако не си LGBT зошто сакаш да е посветено за тебе? Сѐ да не сакаш да се врти околу тебе и твоите проблеми?[DOUBLEPOST=1560758436][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено од модератор:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.840
VIDEO: Transgender’s Complete Domination In 2nd Women’s State Championship In A Row

Немав досега видено дека и овие имале право да се натпреваруваат како жени, малку дискутабилно е дали навистина треба да е иста категоријата. Али ајде, кога не можат да успеат во тоа што се родени природно, ќе се радуваат вака :tapp:
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.052
Не те сфаќам што прашуваш. Поима немам што мисли матичниот.[DOUBLEPOST=1560715349][/DOUBLEPOST]
Артикл беше тоа, не слика. Се разбира дека не живеат перфектен живот, туку живеат живот како секое обично, функционално семејство.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
И да бидеме реални, сите знаеме што ќе биде ако на пример двајца гејови излезат на улица и се држат за рака-реакциите ќе бидат најмногу негативни, да не речам страшни, а мислам дека секој заслужува да си има право на љубов и истата да може да ја искаже без страв. :)
Кога ќе ги видам кучињата и мачките на улица (и онака ги има премногу скитници) да практикуваат истополов секс, веднаш ќе се согласам дека треба да се одржи геј-парада, па дури и ќе ја поддржам. Зарем паднавме на пониско ниво од животните? :lut:
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.293
Поени од реакции
1.910
Кога ќе ги видам кучињата и мачките на улица (и онака ги има премногу скитници) да практикуваат истополов секс, веднаш ќе се согласам дека треба да се одржи геј-парада, па дури и ќе ја поддржам. Зарем паднавме на пониско ниво од животните? :lut:
Научно докажано е дека и животните практикуваат истополов секс.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Ова е на ниво на „Сите лезбејки се грди или курви".

Ако некој не го дели твоето морално стојалиште не значи ниту дека е глуп, ниту дека е притаен геј колку и да ти помага таа ад хок хипотеза да спиеш боље.

Многу интелигентни и информирани луѓе судат гејови поради емотивни причини и поинакво воспитување. И многу морони поддржуваат гејови.

Моралниот став корелира повеќе со темпераментот, воспитувањето и информациите/дезинформациите со кои некој располага. Некои луѓе се посклони да судат од други затоа што тоа им дава социјален статус и заштита од другите „племиња" што не припаѓаат во нивната социјална група. И ти го правиш истото иако не се осеќаш пошто се замишљаш како херојот у твојата приказна. За тебе хомофобите се примитивни мајмуни, а тоа ти го буста егото и те става на некакво повисоко морално стојалиште. Ти не можеш да излезеш од светот што ти го пласира твојата социјална група и да ја видиш поголемата слика.

Хомофобијата е срање, ама аман со тоа дека хомофобите се притаени гејови, не знаат азбука и им растат влакна на грбот. Глупа дехуманизација не решава социјални конфликти. Не биди ист ко оние што мислат дека на геј паради вадат курови и ќе бркаат хетеросексуалци за да ги попедерчат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.567
Поени од реакции
38.697
Мислам дека ако споделиш видео или статус на Џо Роган дека тоа е некст левел шит, малце погоре гледаш од сите други пошто ги пратиш неговите едукативни видеа.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ова е на ниво на „Сите лезбејки се грди или курви".

Ако некој не го дели твоето морално стојалиште не значи ниту дека е глуп, ниту дека е притаен геј колку и да ти помага таа ад хок хипотеза да спиеш боље.

Многу интелигентни и информирани луѓе судат гејови поради емотивни причини и поинакво воспитување. И многу морони поддржуваат гејови.

Моралниот став корелира повеќе со темпераментот, воспитувањето и информациите/дезинформациите со кои некој располага. Некои луѓе се посклони да судат од други затоа што тоа им дава социјален статус и заштита од другите „племиња" што не припаѓаат во нивната социјална група. И ти го правиш истото иако не се осеќаш пошто се замишљаш како херојот у твојата приказна. За тебе хомофобите се примитивни мајмуни, а тоа ти го буста егото и те става на некакво повисоко морално стојалиште. Ти не можеш да излезеш од светот што ти го пласира твојата социјална група и да ја видиш поголемата слика.

Хомофобијата е срање, ама аман со тоа дека хомофобите се притаени гејови, не знаат азбука и им растат влакна на грбот. Глупа дехуманизација не решава социјални конфликти. Не биди ист ко оние што мислат дека на геј паради вадат курови и ќе бркаат хетеросексуалци за да ги попедерчат.
Да се потсетиме, само што сега е Ботко а не @Спојлер ама ме мрзи да го менувам
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.293
Поени од реакции
1.910
Каде се тие докази?
Сум видел бик да скока на друг бик, ама овој не чека...
Еве ти еден извор: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19539396

Со просто Google-ирање ќе најдеш уште стотици други.[DOUBLEPOST=1561191299][/DOUBLEPOST]
Според тебе овој статус е поточен од мислењето на некои доктори дека хомосексуалноста е болест?
Не се работи тука за мислења. Се работи за факти: факт е дека хомосексуалноста не е болест. Ако некој доктор сака да оди напротив фактите, тогаш тоа ти е глупав доктор.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Се работи за факти: факт е дека хомосексуалноста не е болест.
А што е толку страшно да се каже дека е болест? Што ќе ви смени освен што можеби би добиле ругање од ниско-просечна раја што не размислува?
Луѓето се многу батхрт ако им се каже дека се болни, и затоа се напињате.
Што е всушност болест?
Ако википедираме ќе видиме дека болест е некоја абнормална појава која негативно влијае на цел организам или негови одредени делови.
Човештвото покажало дека нормална појава е машкото да сака да оплоди жена а жената да биде оплодена, задоволувајќи ги своите сексуални потреби, креирајќи офспринг.
Вродената хомосексуалноста е абнормална појава со дисбаланс на хормони која не овозможува офспринг но не би можел да кажам дека негативно влијае на организамот или негови делови. Иако и тука треба да се размисли подлабоко што би значело негативно влијание.
Стекнатата хомосексуалност е болест, ментална пореметеност.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Еве ти еден извор: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19539396

Со просто Google-ирање ќе најдеш уште стотици други.[DOUBLEPOST=1561191299][/DOUBLEPOST]
Не се работи тука за мислења. Се работи за факти: факт е дека хомосексуалноста не е болест. Ако некој доктор сака да оди напротив фактите, тогаш тоа ти е глупав доктор.
Факти што тебе како тебе ти одговараат да бидат, не се вистински факти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom