Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
Зборот хомосексуалност во превод значи истополност и е скована од грчкиот префикс homo( во значење “исто”) и латински корен sex. Зборот го сковал унгарско-австрискиот новинар Karl-MarijaKertbeny.Хомосексуализмот е едно од најпретресуваните прашања во 21виот век.Постојано во медуимите слушаме за хомосексуалците, за нивните права, за легализириње на нивните бракови и сл. Оваа појава зема се пошироки размери. Секојдневно слушаме за тоа како се тие третирани во некои земји прифатени, а во други каменувани. Секојдневно се исмевани и третирани со потсмев и подбив и одбивани од општеството. Хомосексуализмот е една од можните сексуални ориентации. Тоа е сексуална и емотивна привлечност кон лица од истиот пол. Како вид сексуална ориентација хомосексуалноста е основа за изградба на психо-социјален идентитет. Ја отварам оваа тема со цел да дознам што мислите вие во врска со хомосексуалците, дали ги оправдувате ваквите врски и дали ги оправдувате хомосексуалните бракови?
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Секој со своето. Мислам дека тоа е доволно да се каже. Не се мешам во ничиј живот и не сакам никој да се меша во мојот. Така да вие хомофобите прво исчистете си го својот двор па после плукајте по туѓиот.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
Секој со своето. Мислам дека тоа е доволно да се каже. Не се мешам во ничиј живот и не сакам никој да се меша во мојот. Така да вие хомофобите прво исчистете си го својот двор па после плукајте по туѓиот.
Ако имаш оформено мислење за хомосексуалците не значи дека се мешаш во нивниот живот..... Но би требало секое нормално општество да обрне поголемо внимание кон хомосексуалците. Тие се одлучиле на оваа сексуална определба. Според мен имаат право да ги бараат своите права, но мене не ми се допаѓа тоа што бараат да посвојуваат деца....
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Ако имаш оформено мислење за хомосексуалците не значи дека се мешаш во нивниот живот..... Но би требало секое нормално општество да обрне поголемо внимание кон хомосексуалците. Тие се одлучиле на оваа сексуална определба. Според мен имаат право да ги бараат своите права, но мене не ми се допаѓа тоа што бараат да посвојуваат деца....
Тебе те застана некој и те праша дали сакаш да бидеш стрејт или уште кога почна да размислуваш со сопствена глава знаеше дека си стрејт?
 
F

Frankie Yale

Гостин
Za posvojuvanje ne sum bas siguren ama ne bi gi zabranil. Nivna rabota si e, plus se rabtoi za konsenzualen seks taka da sekoja sporedba so pedofili ili nekrofili e glupava.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Фино се тоа , не ми смета никој уопште.
Башка , шо се тиче децата : ако од стрејт семејство може да искочи геј дете - тоа покажува дека сексуалната определба на родителите не влијаела на неговиот избор. А сеа ако некој ми каже дека треба фигура на татко/мајка - не секогаш. Има милиони случаи каде што детето е оставено само со мајка/татко .
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
Тебе те застана некој и те праша дали сакаш да бидеш стрејт или уште кога почна да размислуваш со сопствена глава знаеше дека си стрејт?
ХХХХХ сигурно дека не сум хомосексуалец.......
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
Тебе те застана некој и те праша дали сакаш да бидеш стрејт или уште кога почна да размислуваш со сопствена глава знаеше дека си стрејт?
Фала богу никоај нормален не би ме застанал на улица за да ме прасха дали сум стрејт или геј. Одговорот си го знам без никој да ме праша.....
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.737
Не ми пречат педерите. Убаво рекоа на К-15: "што повеќе педери, толку повеќе слободни девојки за нас". Али посвојување на деца во никој случај не го оправдувам. Што мислите, како ќе се осеќа тоа дете ко ќе порасне и ќе има во потсвест дека неговите родители се педери? Уште од старт ќе биде изолиран од средината.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
Не ми пречат педерите. Убаво рекоа на К-15: "што повеќе педери, толку повеќе слободни девојки за нас". Али посвојување на деца во никој случај не го оправдувам. Што мислите, како ќе се осеќа тоа дете ко ќе порасне и ќе има во потсвест дека неговите родители се педери? Уште од старт ќе биде изолиран од средината.
Потполно се согласувам се согласувам со old-school-mk. Браво ми се допаѓа како размислуваш во врска со посвојувањето на деца од страна на хомосексуалците......
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Фино се тоа , не ми смета никој уопште.
Башка , шо се тиче децата : ако од стрејт семејство може да искочи геј дете - тоа покажува дека сексуалната определба на родителите не влијаела на неговиот избор. А сеа ако некој ми каже дека треба фигура на татко/мајка - не секогаш. Има милиони случаи каде што детето е оставено само со мајка/татко .
хех ...тебе ти чури мозокот или вошките скара ти прават ...ај вака ко "попаметен" објасни ми како тоа ке се створи дете од брак помеѓу хомосексуалци ако не од стрејт семејство. Тоа што го оставиле детето е како резултат на непромисленост помеѓу двајцата партнери и незнам каква врска има тоа со хомосексуалност???

Иначе ИДИОТСКИ изгледа ко се лапаат двајца партнери во јавност а камо ли да праат нешто друго, безразлика дали се хомо или стрејт ...во јавност има еден кодекс на однесување а во приватност ме заболе курот кој што ке праи, дали ке биде стрејт или хомо. Брак помеѓу хомо е невозможен од причина што за да се створи дете треба да постојат партнери од различни полови, а ако не сакаат да створат деца тогаш незнам за кој кур им е брак
 
T

Torchyrus

Гостин
Абе најлошо за децата шо нема да знаат кој им е татко кој им е мајка :ROFLMAO::ROFLMAO:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Има тема за која се збори за хомосексуалноста и на која веќе се дискутира ова. Нема потреба да се шириме на повеќе теми.
Оваа иде под клуч, најдете ја другата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom