Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.102
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.836
Има и една друга дилема.
Доколку темпото на промени и пропаганда продолжат на запад со ова темпо, за 20 години ќе имаме отворен дијалог за легализација на педофилијата. Денешните либерали ќе бидат згрозени од тоа, но нивните потомци ќе ги сметаат за конзерви кои не разбираат дека децата се сексуални битија, дека поимот педофил треба да се укине а да се прифати педосексуалец, дека age of consent може да биде 7 години, дека треба да им се дозволат бракови...

Иако ова денес делува забегано, паметам многу добро дека пред 20-25 години беше тотално незамисливо тука да има месец на гордоста или геј-парада или да се бараат закони за брак.

Гледам сеа веќе постоеле сосема легални организации кои се залагале за легализација на педофилија и намалување на ејџ оф консент на седум години. Некоја организација NAMBLA често марширала на геј-паради заедно со хомо-популацијата.
Политички партии на запад во програма имале легализација.
Во Шпанија бил сосема легален секс со 13 годишни деца :eek:
 
  • Хаха
Reactions: wot

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.324
Поени од реакции
11.374
Бракот ќе биде заедница помеѓу двајца (за почеток, да не биде многу шок) полнолетни луѓе, кои се сакаат, кои своеволно, без притисоци ги разбираат импликациите на заедницата во која сакаат да стапат со можност ако задоволуваат други дополнителни закони, да посвојат дете или да бараат сурогат мајка за свое дете.
Види што е убаво вака... :love:
Така мислам дека ќе ги решиме некои од проблемите кои ги наброја дополнително „ако геј популацијата“ добие право да стапува во брак :)
Ако се педофили и силуваат - ќе ги одереме живи и ќе направиме барабани од нив... тоа важи и за хетеро кои ја „исполнуваат квотата“ за педофил или силувачи!
Може и вака.... бидејќи секогаш ќе бидам против ако некој оди против волјата на другиот и го ограничува, посебно децата, кои треба да го усовршат светот многу повеќе од она што ние го правиме денес!

Вака јас да помогнам, со идеја... не дека ќе ја прифати некој ... :)

Постојано кога се зборува за геј, се споменува педофилија... don't like it.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.836
Ама веќе зборев за ХИВ вирусот. Вирусите ги напаѓаат сите луѓе, без оглед на нивната сексуална ориентација. Всушност, во светот, најголемиот дел од хив трансмисијата се јавува преку хетеросексуален контакт. И не само сексуално, се шири и преку размена на телесни течности, како што се крв, сперма и мајчино млеко.

Значи исто е и за другите сексуално преносливи болести и се поврзува главно со некористењето кондом затоа што нели нема ризик од непланирана бременост. Тоа е таа сексуална неедукација!

Инаку, здравиот медицински разум вели дека сексуален однос без заштита (без разлика на полот и сексуална ориентација) може да доведе до СПИ и се препорачува секогаш да се користи кондом за време на сите сексуални акти.

И пак за развратот и промискуитетот причина број е еден суровиот свет и неприфаќањето не само од општеството туку и од најблиските членови на семејството. Тоа повлекува со себе многу потешки животни патеки, не само за врски и семејства, туку и образување, вработување итн, па така на некој начин се "осудени" на промискуитет.
Знаеш како бил првичниот назив на Сидата? Види баш, ќе се изненадиш :)
Како може неприфаќањето да влијае врз разврат и промискуитет? Напротив тоа би требало повеќе да влијае за стварање на моногамни, верни, лојални и трајни врски, не можам да ја сфатам конекцијата тука. Повеќе би рекол дека е во прашање нешто на хормонална основа, тестостерон.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
2.536
Поени од реакции
8.890
Знаеш како бил првичниот назив на Сидата? Види баш, ќе се изненадиш :)
Како може неприфаќањето да влијае врз разврат и промискуитет? Напротив тоа би требало повеќе да влијае за стварање на моногамни, верни, лојални и трајни врски, не можам да ја сфатам конекцијата тука. Повеќе би рекол дека е во прашање нешто на хормонална основа, тестостерон.
Lymphadenopaty associated virus?
Не знам, кажи ми.

Е како верни и трајни лојални моногамни врски ? Демек сакаш да кажеш дека општествената стигма влијае на градењето здрави и функционални моногамни хетеросексуални врски?
Каков е тој здрав хетеросексуален брак со мајка, татко хомосексуалец принуден да води двоен живот заради стигмата и две деца?! :confused:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.690
Поени од реакции
18.787
Знаеш како бил првичниот назив на Сидата? Види баш, ќе се изненадиш :)
Како може неприфаќањето да влијае врз разврат и промискуитет? Напротив тоа би требало повеќе да влијае за стварање на моногамни, верни, лојални и трајни врски, не можам да ја сфатам конекцијата тука. Повеќе би рекол дека е во прашање нешто на хормонална основа, тестостерон.
I pak doktorkata magicno go izbegna holandskiot primer ;).
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.439
Поени од реакции
18.418
Знаеш како бил првичниот назив на Сидата? Види баш, ќе се изненадиш :)
Како може неприфаќањето да влијае врз разврат и промискуитет? Напротив тоа би требало повеќе да влијае за стварање на моногамни, верни, лојални и трајни врски, не можам да ја сфатам конекцијата тука. Повеќе би рекол дека е во прашање нешто на хормонална основа, тестостерон.
Знам Gay-related immune deficiency GRID, пред да откријат дека не само геј лица можат да заболат од истата, тоа е 1981 година, тоа време да кажеш јавно дека си хомосексуалец би те распнале, нов вирус, пренослив најмногу преку незаштитен сексуален однос, кондоми тогаш биле табу, и од таму драстичното ширење на вирусот.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.836
Lymphadenopaty associated virus?
Не знам, кажи ми.

Е како верни и трајни лојални моногамни врски ? Демек сакаш да кажеш дека општествената стигма влијае на градењето здрави и функционални моногамни хетеросексуални врски?
Каков е тој здрав хетеросексуален брак со мајка, татко хомосексуалец принуден да води двоен живот заради стигмата и две деца?! :confused:
GRID (Gay related immune-deficiency syndrome) was the original name for AIDS

Мислиш татко бисексуалец, не знам како може хомо да биде во брак со жена кога не може да се напали од неа на прво место, настрана емотивна страна. Зошто бисексуалците водат двоен живот, затоа што не сакаат нивната жена да дознае дека ја вараат и тоа со мажи. Ист мотив како и кај хетеро прељубниците и развратниците :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.690
Поени од реакции
18.787
@Луси daj be namali so brisenje poraki. Sto ocekuvas, site ke zastanime i ke gi tapsame po ramo samo zatoa sto ti kako moderatorka si propederski nastroena. Toa si e tvoj licen stav, no voopsto ne e korektno da ja koristis tvojata pozicija za da si go branis stavot.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.836
Знам Gay-related immune deficiency GRID, пред да откријат дека не само геј лица можат да заболат од истата, тоа е 1981 година, тоа време да кажеш јавно дека си хомосексуалец би те распнале, нов вирус, пренослив најмногу преку незаштитен сексуален однос, кондоми тогаш биле табу, и од таму драстичното ширење на вирусот.
На документарецот за сидата имаше оригинал снимки со пациентот Нула, значи првиот дијагностициран случај ако ме држи меморија некаде 1976 и тој лик бисексуалец си кажа дека имал секс со околу 300 лица откако се вработил како авионски стјуард, секој аеродром хотел-мотел секс со различна особа, така пренесол ХИВ и на стрејт жени.

А на глобален план, загадената крв која ја давале на хемофиличари.
Затоа и ден денес на хомо лица им е забрането да донираат крв и/или органи!


Па уште дискриминирани биле:pos: ако им дозволат тоа ќе значи страшен ризик за пациентите и веројатност од тужби кои би биле кобни за приватни болници, ајде државните ќе плаќаат даночни обврзници за нечии глупости.

Ете и покрај сета таа западна либералност, кога ќе дојде нож до коска, кога практично треба да се направи нешто, во случајов донирање крв и органи, се знае, фактите зборуваат, реалноста удира јако.
Скоро и да не постои хомо особа која нема куп вируси, бактерии, габи, спори и што све не. Секако дека има исклучоци но никој не знае дали крв ќе даде баш тој исклучок кој е во стабилна моногамна врска со друг маж или некој лик кој се испердашил без заштита 20 пати оваа година.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
2.536
Поени од реакции
8.890
GRID (Gay related immune-deficiency syndrome) was the original name for AIDS

Мислиш татко бисексуалец, не знам како може хомо да биде во брак со жена кога не може да се напали од неа на прво место, настрана емотивна страна. Зошто бисексуалците водат двоен живот, затоа што не сакаат нивната жена да дознае дека ја вараат и тоа со мажи. Ист мотив како и кај хетеро прељубниците и развратниците :)
Не бе бисексуалец. Огромен е бројот на хомосексуалци кои се во хетеро брак (дали по договор или не) само за да глумат "нормално" семејство пред очите на другите. Му вршеле притисок да се ожени и ете се оженил! Тоа е тоа ти што го објасни, женење заради општеството и другите. Глумење верен и лојален моногамен брак. А паралелно, скришно швалерај! Ете ти извор на спб и промискуитет.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.836
Не бе бисексуалец. Огромен е бројот на хомосексуалци кои се во хетеро брак (дали по договор или не) само за да глумат "нормално" семејство пред очите на другите. Му вршеле притисок да се ожени и ете се оженил! Тоа е тоа ти што го објасни, женење заради општеството и другите. Глумење верен и лојален моногамен брак. А паралелно, скришно швалерај! Ете ти извор на спб и промискуитет.
Како е можно хомосексуалец да оствари ерекција и да направи дете? Чисто физиолошки е невозможно. Па и да живее со години, не се жените до толку отидени аман, не е само женење ќе го донесат пред олтар и ајде.
Треба запознавање па идење па свршеници па ова па она па секс па емотивна конекција, како сето тоа ќе го постигне хомос поради притисок на околина? Невозможно.

Мене пример да ми зависи живот нема да имам ерекција на маж и тоа ти е тоа, џабе, каков сака притисок да има од околина, не може значи не може. Не е можно тоа да се хомо туку бисексуалци, како познаников кој имал периоди, неколку месеци повеќе се палел на жени, неколку на мажи и така во круг. И никој не го натера да и заебе четири и пол години на една фина, паметна женска и да ја лаже дека планира брак и деца со неа туку сакаше да ужива во предностите на моногамна врска со паметна и убава женска а од друга страна да си има секс со мажи коа ќе се напали.
Е таквите се тие за кои зборуваш, кои влегуваат во бракови со жени, не поради притисок туку поради тоа што сакаат и да го имаат колачот цел и да го јадат истовремено.

А за притисокот, тоа можеби пред 50+ години, денес познавам куп немажени неженети моја генерација па и помлади и постари, освен мрчење и досадување од страна на родители и родбина и комшии нема некој којзнае каков притисок.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
2.536
Поени од реакции
8.890
Како е можно хомосексуалец да оствари ерекција и да направи дете? Чисто физиолошки е невозможно. Па и да живее со години, не се жените до толку отидени аман, не е само женење ќе го донесат пред олтар и ајде.
Треба запознавање па идење па свршеници па ова па она па секс па емотивна конекција, како сето тоа ќе го постигне хомос поради притисок на околина? Невозможно.

Мене пример да ми зависи живот нема да имам ерекција на маж и тоа ти е тоа, џабе, каков сака притисок да има од околина, не може значи не може. Не е можно тоа да се хомо туку бисексуалци, како познаников кој имал периоди, неколку месеци повеќе се палел на жени, неколку на мажи и така во круг. И никој не го натера да и заебе четири и пол години на една фина, паметна женска и да ја лаже дека планира брак и деца со неа туку сакаше да ужива во предностите на моногамна врска со паметна и убава женска а од друга страна да си има секс со мажи коа ќе се напали.
Е таквите се тие за кои зборуваш, кои влегуваат во бракови со жени, не поради притисок туку поради тоа што сакаат и да го имаат колачот цел и да го јадат истовремено.

А за притисокот, тоа можеби пред 50+ години, денес познавам куп немажени неженети моја генерација па и помлади и постари, освен мрчење и досадување од страна на родители и родбина и комшии нема некој којзнае каков притисок.
Можно е бе, зошто да не е? Се е до мозокот, само веројатно не би било ни малку пријатно искуство и можеби на некој начин дури и трауматично. Заради "угледот" во ова затуцано конзервативно општество вреди да се помачиш некоја минутка. Барем некое време, после тоа ќе камуфлираш! Стрес, главоболка, ово, оно итн. А и животот на човекот не се сведува само на половите страсти, има и други аспекти кои се земаат предвид кога е во прашање заедничкиот живот со некоја друга личност.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.836
Можно е бе, зошто да не е? Се е до мозокот, само веројатно не би било ни малку пријатно искуство и можеби на некој начин дури и трауматично. Заради "угледот" во ова затуцано конзервативно општество вреди да се помачиш некоја минутка. Барем некое време, после тоа ќе камуфлираш! Стрес, главоболка, ово, оно итн. А и животот на човекот не се сведува само на половите страсти, има и други аспекти кои се земаат предвид кога е во прашање заедничкиот живот со некоја друга личност.
Ако може да има секс со жена тогаш по дефиниција е бисексуалец.
Како тоа со сила, со гадење, со кринџ ќе легне со женската и оваа нема да осети нешто не е во ред? Пак уште со години и децении? Тоа се сепак бисексуалци, инаку нема логика.
Како хомосексуалецот ќе се натера самиот себе да има ерекција на женско?
Колку што стрејт може да се натера себеси да има секс со машко.
Ете сеа да ми донесат 200.000 евра во куферче и да ми донесат некој извајан лепотан и да ми кажат имај секс со типов, пенетрирај го и твои се парите, :pos: џабе, ништо нема да бидне од тоа.
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
41
Поени од реакции
144
постои и комунистичка шема, КИБУЦИ, се уште има во Израел,( а во СССР имаше за времето на Ленин - Комуни, а можеби и во некој други држави во ограничен обем) ...Поентата беше дека во комуната или Кибуците секој работи спрема способноста а јаде колку му се јаде...оној што ќе му се крене и убеди женка ќе ја онади... е сега главното, ДЕЦАТА се ЗАЕДНИЧКИ, НЕМА брак, НЕМА фамилија, НЕМА НАСЛЕДУВАЊЕ ...
Оваа работа изгледа несериозна, но има многу добри страни... Сега во посебни семејства и бракови, некој може да биде баксуз и да му се родат не едно туку и сите деца со одредени вродени болести и маани, тоа ќе бидат САМО нивни проблеми, а во Кибукот или Комуната Децата се заеднички !!
Овие идеи не се така нови - (вклучително и идеите дека бракот е класна категорија, децата не припаѓаат на родителите туку на државата/колективот, секој си ја работи својата работа за која што најмногу го бива или ако сакаш повеќе секому според потребите а секој според можностите - нешто што се случувало во СССР во времто на Ленин а се случува во поголема или помала мера и сега во Кибуците итн). Всушост изворно прв овој концепт го изложол Платон во својата Држава /Политеја а целта му била да опише иделно и пред се правично општество. Многу од неговите идеи до деншниот момент се многу свежи и актуелни и како такви се имплементирани во поголема или помала мера во политичките програми особено во партиите со лева идеолигија. Така на пр. тој вели дека жените мора да припаѓаат на сите мажи и не смеат да живеат само со еден маж. Родителите не смеат да ги познаваат своите деца. Бидејќи нема да се знае кој е чиј родител, жените и мажите ќе ги сметаат сите деца за свои деца, а тие деца ќе ги сметаат другите деца за нивни браќа и сестри и ќе се грижат еден за друг многу подобро а во потреба ќе одат многу посложно и во војна итн. За разлика од Платон, Аристотел гледал на работите соема поинаку.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.040
Поени од реакции
26.791
А паралелно, скришно швалерај! Ете ти извор на спб и промискуитет.
A moze i da ne zivee vo razvrat skrisno, i da nema izvor na spb i promiskuitet.

Ova vazi i za mazi i zeni da ne me sfatite sAmO zA hOmOsEkSUalcI vI e prOblEm
 

Kajgana Shop

На врв Bottom