Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.031

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.130
Поени од реакции
17.311
Значи заклучивме дека не постои причина при посвојување предност да им се даде на хомо пар и со тоа да се лиши нормален пар од можност за имање дете :) Барем никој не даде ниту еден аргумент во полза на хомо посвојувањето.
Прво ти објасни на што ти се сведува волку омраза кон хомосексуалците, и не без клише реченици, дека е болест.
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.540
Поени од реакции
8.864
Значи заклучивме дека не постои причина при посвојување предност да им се даде на хомо пар и со тоа да се лиши нормален пар од можност за имање дете :) Барем никој не даде ниту еден аргумент во полза на хомо посвојувањето.
Како прво престани да зборуваш за „нормален пар“ и геј пар. Тука се гледа целата омраза што ја имаш против љубовта помеѓу двајца возрасни луѓе! Ме иритира твојата омраза која потајно ја нижеш низ форумов...

Научете дека ние сме никој и ништо во однос на љубовта помеѓу луѓето! Не може да ја осудуваме, да ја мразиме, да не ја одобруваме - заради наше разбирање на нештата!
Застанете бре и поддржете ја другоста... доста со „ова е болест она е болест“! Аман, вие „здравите“ побрзо ќе го турнете светот отколку оние за кои велите дека се „болни“.

Секој пар што сака да посвои дете чии биолошки родители го оставиле во дом, има исти права како и секој друг... ох, чекај, геј паровите немаат никакви права во однос на „општествените норми“. Вам ви се повраќа од тоа, вам ви доаѓа да ги распнете таквите, вам ви доаѓа да ги отфрлите, да живеат во гета, да не се гледа таа „Болест на духот“...
Колку се провлекува старото време низ вашите пишувања... кој ве повикува вас вие да судите за луѓето? За другиот со ко немате ништо?
Ваше дете ќе се посвојува? Ваше дете ќе посвојува и е геј? Што заморувате со месеци за геј луѓето?
Зошто не ги поддржите да може да имаат љубов како и вие? Зошто да не ги поддржите да имаат семејство? Заради сексуална орентација ќе ги камшикуваме и оспоруваме?
Па да, уште имаме луѓе што и бојата на кожата е проблем не пак вакви работи кои „ќе го турнат соврешното ни општество!“.

Заклучивме дека љубовта има уште многу пат да изоди и да биде камшикувана од луѓето кои не може да размислуваат надвор од кутијата и дека само тоа што тие сметаат дека е правилно и добро, само тоа вреди да опстои - другото на клада...
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.130
Поени од реакции
17.311
Не гледам дека треба некој да има предност, секој пар кој е способен и поминал преку сите потребни правила и барања за посвојување на дете треба да има право да посвои, без етикети аман 21 век демек сме.
Ако одиме во тој правец јас сум голем противник за напуштање на деца кои свесно си ги донел на овој свет, од каде тоа право дека општеството треба да се грижи за тоа дете? Ама ете се грижиме сите колективно за енормниот број на сирачиња фрлени во рацете на системот. Па ќе прашуваме и згора дали парот бил геј или стрејт, дајте им топлина и дом на тие дечиња, не е нивна вина што некој ги отфрлил.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.679
Поени од реакции
4.699
Прво ти објасни на што ти се сведува волку омраза кон хомосексуалците, и не без клише реченици, дека е болест.
Каде тоа гледаш омраза? Напротив, јас сум за да хомо популацијата има можност за цивилна унија од некаков вид, но во никој случај поимот брак. Нека си најдат соодветен поим и крај приче. И никако посвојување. Страшно е деца да бидат предмет на социјален експеримент за кој не знаеме што ќе донесе.
Несогласувањето со доминантниот јавен наратив за прифаќање на хомосексуалноста не значи дека постои омраза. Не смее да има никаква дискриминација врз хомосите, но истовремено не смее никој да наметнува став дека хомосексуалноста е нормална, бидејќи не е.

Напишав јасно и гласно дека нема евиденција дека се работи за болест туку за аномалија кај сексуалниот нагон. По дефиниција тие се аномалија, тоа не е навредливо ниту потценувачко туку едноставен и необорив факат. Тие се минорен процент, отсекогаш било така и ќе биде така.

Тоа што таквите лица инхерентно имаат големи психо-физички проблеми поради самиот факт дека се хомо исто е факт. Пример лица со над 1000 сексуални партнери во животот или геј-оргии каде што еден од учесниците бил ХИВ позитивен па присутните на оргијата се палеле до максимум поради ризикот да закачат ХИВ, нешто као руски рулет, екстремен егзибиционизам и мал милион други ситуации.

Сами по себе тие се небитни, како дел од една поширока слика во општеството се интересни, заедно со други теми кои често доминираат по медиуми и јавен дискурс се со цел да се оттргне вниманието од реалните проблеми.
Автоматски споено мислење:

Не гледам дека треба некој да има предност, секој пар кој е способен и поминал преку сите потребни правила и барања за посвојување на дете треба да има право да посвои, без етикети аман 21 век демек сме.
Ако одиме во тој правец јас сум голем противник за напуштање на деца кои свесно си ги донел на овој свет, од каде тоа право дека општеството треба да се грижи за тоа дете? Ама ете се грижиме сите колективно за енормниот број на сирачиња фрлени во рацете на системот. Па ќе прашуваме и згора дали парот бил геј или стрејт, дајте им топлина и дом на тие дечиња, не е нивна вина што некој ги отфрлил.
Па за еден геј-пар посвои, тоа значи дека еден нормален пар нема да посвои. Тоа значи дека на геј-парот социјалните служби дале предност пред нормалниот пар. Зошто тоа се случува, ако знаеме дека бројот на нормални парови кои чекаат за посвојување е неспоредлив со бројот на хомо-парови кои чекаат на истото.
На запад дури имаме и ситуации каде еден геј-пар посвојува 7-9 деца со тоа лишувајќи 6-8 нормални парови од можност за посвојување.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.130
Поени од реакции
17.311
Каде тоа гледаш омраза? Напротив, јас сум за да хомо популацијата има можност за цивилна унија од некаков вид, но во никој случај поимот брак. Нека си најдат соодветен поим и крај приче. И никако посвојување. Страшно е деца да бидат предмет на социјален експеримент за кој не знаеме што ќе донесе.
Несогласувањето со доминантниот јавен наратив за прифаќање на хомосексуалноста не значи дека постои омраза. Не смее да има никаква дискриминација врз хомосите, но истовремено не смее никој да наметнува став дека хомосексуалноста е нормална, бидејќи не е.

Напишав јасно и гласно дека нема евиденција дека се работи за болест туку за аномалија кај сексуалниот нагон. По дефиниција тие се аномалија, тоа не е навредливо ниту потценувачко туку едноставен и необорив факат. Тие се минорен процент, отсекогаш било така и ќе биде така.

Тоа што таквите лица инхерентно имаат големи психо-физички проблеми поради самиот факт дека се хомо исто е факт. Пример лица со над 1000 сексуални партнери во животот или геј-оргии каде што еден од учесниците бил ХИВ позитивен па присутните на оргијата се палеле до максимум поради ризикот да закачат ХИВ, нешто као руски рулет, екстремен егзибиционизам и мал милион други ситуации.

Сами по себе тие се небитни, како дел од една поширока слика во општеството се интересни, заедно со други теми кои често доминираат по медиуми и јавен дискурс се со цел да се оттргне вниманието од реалните проблеми.
Автоматски споено мислење:Па за еден геј-пар посвои, тоа значи дека еден нормален пар нема да посвои. Тоа значи дека на геј-парот социјалните служби дале предност пред нормалниот пар. Зошто тоа се случува, ако знаеме дека бројот на нормални парови кои чекаат за посвојување е неспоредлив со бројот на хомо-парови кои чекаат на истото.
На запад дури имаме и ситуации каде еден геј-пар посвојува 7-9 деца со тоа лишувајќи 6-8 нормални парови од можност за посвојување.
Каде ме прочита дека давам некому предност?
Посвојување туѓо дете по само себе е огромна обврска за пар под дифолт, процесот е и те како долг и фрустрирачки, и пак познавајќи ги задкулисите во РМ, пак ти требаат врски и за тоа. И тука е хаос верувај, уште ДНК во ќеса да ти побараат да однесеш на испитување, не ги обвинувам знаејќи колку деца имаат завршено со сексуално насилство од страна на фостер перентс ми иде да се само запалам, и ако некој геј пар се добри и имаат услови да пружат на едно дете дом, зошто сексуалната ориентација би била единствена причина да не им се дозволи? Кој со сила станал геј?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.186
Поени од реакции
19.941
CalmExcellentArmednylonshrimp-size_restricted.gif MildEnormousBluegill-size_restricted.gif

... топлина и дом дала и Кала што го посвоила и го пораснала Тарзан среде џунгла, тоа не значи дека е природно хуман бејби да биде посвоено и пораснато од горила, без разлика од факторите и околностите, па и кој век нека е! :toe:

LCN8.gif 6xOT.gif
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.322
Поени од реакции
6.932
Прегледај го приврзокот 298179 Прегледај го приврзокот 298178

... топлина и дом дала и Кала што го посвоила и го пораснала Тарзан среде џунгла, тоа не значи дека е природно хуман бејби да биде посвоено и пораснато од горила, без разлика од факторите и околностите, па и кој век нека е! :toe:

Прегледај го приврзокот 298183 Прегледај го приврзокот 298182
Многу цртани гледаш.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.679
Поени од реакции
4.699
Како прво престани да зборуваш за „нормален пар“ и геј пар. Тука се гледа целата омраза што ја имаш против љубовта помеѓу двајца возрасни луѓе! Ме иритира твојата омраза која потајно ја нижеш низ форумов...

Научете дека ние сме никој и ништо во однос на љубовта помеѓу луѓето! Не може да ја осудуваме, да ја мразиме, да не ја одобруваме - заради наше разбирање на нештата!
Застанете бре и поддржете ја другоста... доста со „ова е болест она е болест“! Аман, вие „здравите“ побрзо ќе го турнете светот отколку оние за кои велите дека се „болни“.

Секој пар што сака да посвои дете чии биолошки родители го оставиле во дом, има исти права како и секој друг... ох, чекај, геј паровите немаат никакви права во однос на „општествените норми“. Вам ви се повраќа од тоа, вам ви доаѓа да ги распнете таквите, вам ви доаѓа да ги отфрлите, да живеат во гета, да не се гледа таа „Болест на духот“...
Колку се провлекува старото време низ вашите пишувања... кој ве повикува вас вие да судите за луѓето? За другиот со ко немате ништо?
Ваше дете ќе се посвојува? Ваше дете ќе посвојува и е геј? Што заморувате со месеци за геј луѓето?
Зошто не ги поддржите да може да имаат љубов како и вие? Зошто да не ги поддржите да имаат семејство? Заради сексуална орентација ќе ги камшикуваме и оспоруваме?
Па да, уште имаме луѓе што и бојата на кожата е проблем не пак вакви работи кои „ќе го турнат соврешното ни општество!“.

Заклучивме дека љубовта има уште многу пат да изоди и да биде камшикувана од луѓето кои не може да размислуваат надвор од кутијата и дека само тоа што тие сметаат дека е правилно и добро, само тоа вреди да опстои - другото на клада...

Ти ќе ми кажеш што да пишувам, што кој мој се замислуваш бре?
Не проектирај на други она кое го правиш ти, се виде на другата тема каде цинично драпаше за мое потомство, скриј се некаде.

Пази, не сум знаел дека споделување аргументи и факти, лесно проверливи и точни, да ти биле омраза.
Како што напишав, јас сум за доброволно здружување на луѓе по било која основа, сексуална или не, исти или различни полови.
Тоа што хомо паровите се далеку понестабилни, пократкотрајни и повеќе исполнети со психофизичко насилство, тоа што научни студии укажуваат дека хомо живееле 28 години пократко од просек на очекуван животен век при раѓање во С.Америка, сето тоа се факти. Нивното поведение е тоа што е.

Нормални се оние кои имаат нормален, биолошки, физички и физиолошки сексуални односи. Тоа е биологијата, ти да се качиш на кров и да мафташ со виножито знаме нема да го измениш тој едноставен факт. Ти си само дел од новата woke "култура" каде фактите се доживуваат како навредливи.
Ајде сеа сите геј ис океееееј јеј уау кумбаја и нема проблеми, така?

Љубов бе...:facepalm:
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.130
Поени од реакции
17.311
Прегледај го приврзокот 298179 Прегледај го приврзокот 298178

... топлина и дом дала и Кала што го посвоила и го пораснала Тарзан среде џунгла, тоа не значи дека е природно хуман бејби да биде посвоено и пораснато од горила, без разлика од факторите и околностите, па и кој век нека е! :toe:

Прегледај го приврзокот 298183 Прегледај го приврзокот 298182
Сега со споредбава цртан филм и вистински живот каде одиме девојче?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.679
Поени од реакции
4.699
Каде ме прочита дека давам некому предност?
Посвојување туѓо дете по само себе е огромна обврска за пар под дифолт, процесот е и те како долг и фрустрирачки, и пак познавајќи ги задкулисите во РМ, пак ти требаат врски и за тоа. И тука е хаос верувај, уште ДНК во ќеса да ти побараат да однесеш на испитување, не ги обвинувам знаејќи колку деца имаат завршено со сексуално насилство од страна на фостер перентс ми иде да се само запалам, и ако некој геј пар се добри и имаат услови да пружат на едно дете дом, зошто сексуалната ориентација би била единствена причина да не им се дозволи? Кој со сила станал геј?
Самиот став дека хомо паровите треба да имаат можност да посвојат ти автоматски им даваш предност да смеат да посвојат пред еден нормален пар.
Никогаш однапред неможе да се знае што ќе биде, поназад на темава постирав инфо за геј-парови кои ги силувале посвоените деца, има такви ужаси и кај нормални посвоители, но останува да видиме што ќе донесат искуствата од запад. Бидејќи хомо посвојувањето е нова појава тоа значи дека ќе треба да причекаме 20-тина години за да се видат резултатите на овој социјален експеримент, што ќе кажат самите тогаш веќе полнолетни лица за своите искуства од растење со хомо пар. Мислам дека ќе има непријатни изненадувања.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.186
Поени од реакции
19.941
Многу цртани гледаш.
... зашто не би гледала цртан (зависи каков) :toe:
инаку тука треба да ја согледаш симболиката на постираниот гиф посебно на текстот,
... Edgar Rice Burroughs го напишал романот „Тарзан“ добивајќи инспирација од вистински настан кога во 1868 год било пронајдено изгубено како бебе, 11 год. аристократско момче William Mildin на Афричкиот брег највероватно пораснат од горила!
 
Последно уредено:

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.130
Поени од реакции
17.311
Самиот став дека хомо паровите треба да имаат можност да посвојат ти автоматски им даваш предност да смеат да посвојат пред еден нормален пар.
Никогаш однапред неможе да се знае што ќе биде, поназад на темава постирав инфо за геј-парови кои ги силувале посвоените деца, има такви ужаси и кај нормални посвоители, но останува да видиме што ќе донесат искуствата од запад. Бидејќи хомо посвојувањето е нова појава тоа значи дека ќе треба да причекаме 20-тина години за да се видат резултатите на овој социјален експеримент, што ќе кажат самите тогаш веќе полнолетни лица за своите искуства од растење со хомо пар. Мислам дека ќе има непријатни изненадувања.
Не се согласувам дека автоматски им давам предност, јас сум хетеросексуално битие, едноставно не можам да подредувам два истополови физикуси кои се возрасни и одлучиле да стапат во врска/брак, штом е дозволено да се во брак, зошто да им се брани посвојување нормално ако условите се исполнети, и како што самиот рече далеку сме бааги од тоа, сеуште стигмата постои, јас сеуште не познавам некој тука геј пар кој бил одобрен да посвои дете, хетеро паровите посвојуваат секојдневно, познавам многу од нив, и би рекла не е секој за дете ма да и колку да го посакува.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.186
Поени од реакции
19.941
Сега со споредбава цртан филм и вистински живот каде одиме девојче?
... „девојчето“ напиша дека е вистински настан посвојувањето и грижењето од страна на горила врз човечко бебе, исто како што е сегашната реалност на сексуално задоволување и брак со животни? јас не го измислив? :toe:

и кога се зборува веќе за истополов партнер како хомосексуален партнер, зашто тоа не би било животно од ист пол, а не е истородов, кога е дозволено Human - animal marrige, па во тој брак на Human - animal marrige не би се дало и посветило голема љубов кон некое посвоено дете? немој сега да смениш мислење, самата кажа дека сме 21 век, да не посочам светски примери за венчавање на човек со животно или пак ќе биде „несоодветна содржина“ оти не одговара некому? :toe:
-јас само укажувам на двојни аршини на размислување за истополова љубов, брак, па и посвојување на дете!
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.130
Поени од реакции
17.311
... „девојчето“ напиша дека е вистински настан посвојувањето и грижењето од страна на горила врз човечко бебе, исто како што е сегашната реалност на сексуално задоволување и брак со животни? јас не го измислив? :toe:

и кога се зборува веќе за истополов партнер како хомосексуален партнер, зашто тоа не би било животно од ист пол, а не е истородов, кога е дозволено Human - animal marrige, па во тој брак на Human - animal marrige не би се дало и посветило голема љубов кон некое посвоено дете? немој сега да смениш мислење, самата кажа дека сме 21 век, да не посочам светски примери за венчавање на човек со животно или пак ќе биде „несоодветна содржина“ оти не одговара некому? :toe:
-јас само укажувам на двојни аршини на размислување за истополова љубов, брак, па и посвојување на дете!
Животно е свесно и може да се согласи на сексуален акт со човек? Или тоа го заборави дека хомосексуалците се два возрасни индивидуи, кои се согласиле да стапат во брак. Не мешај баби и жаби те молам, споредуваш нешто што нема допирна точка со хомосексуалност, задржи се до темата.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.308
Поени од реакции
5.113
Ај опуштете се малку, нема за брзо да ја исправиме работата.
(На темава, ко за сабота вечер):
 

Kajgana Shop

На врв Bottom