Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.023
Член од
22 април 2021
Мислења
131
Поени од реакции
456
Отвори историја за петто одделение, може ќе научиш нешто. А постојат и мали шанси да ти предизвика љубопитност, па да побараш и литература од експерти антрополози.
Никогаш и никаде немало матријархат, повели некој линк со било каков доказ...
Каде тоа основци учат за матријархат бе, мали џокица хахахх
И каде во цитираново пишува за матријархат?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.611
Поени од реакции
4.535
Предпоставувам дека не преживеале децата на посиромашните.

Плус Груг и екипата ќе тркнат до соседната долина, ќе ги убијат мажите и довлечкаат жените за расплод но и мене ми е малку чудно 17 - 1.

Мислам дека во дел Африка и Арапските земји 10% од најбогатите мажи ги женат 30% од жените.
Имам работено со Хинди и еден Сик имаше, тие ми кажуваа дека таму е 1 : 1 :D Мене ми беше чудно дека тие 3-4што беа сите беа женети со договорен брак па ми објаснуваа дека ние на запад (јас демек од запад, мош мислит) сме биле глупи, ми покажуваа слики од сопругите и како имале успешни бракови, кој ќе ги знае.
Нормално, се знае маж од иста каста со жена од иста каста, дури и во денешно време.

Екипата ризикува и да биде десеткована и наместо да оплоди жени да заврши во некој ендек избушен од стрели. Агресивното поведение било екстремно ризично. Една обична површинска рана можела да загнои, обична посекотина сепса гангрена и смрт.
Настрана што бројот на жени во тие заедници бил од 7-8 до 15-20, и тоа ни од далеку сите во возраст за носење деца. Плус тој Груг ќе требало сам да ги оплоди сите а неговите колеги кои се бореле со него за да освојат жени да стојат со онаквото во раце па да се дојде до 5-6 : 1 ама пак бе, 17-1 :D

Не може да е 17-1, физички не е возможно :)
А тоа за шеријатски земји да, нели шеријатот дозволувал до 4 жени. Е сеа пошто денес глобално односот на жени и мажи е 50-50, не знам дали во тие земји има повеќе жени или пак милиони мажи остануваат без жена цел живот, и после расадник на фанатици е па тоа ти е, млади мажи во напон на сила без никаков пристап до женско ради средновековни норми и зачленувај се по ИД и остали фракции па ако ништо друго ќе падне некое силовање. Ама тоа друга, тажна тема...
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.363
Поени од реакции
4.483
Зошто сите сакате да си оформите семејство со раѓање свое дете покрај толку напуштени деца кои чекаат некој да им го отвори домот и да ги згрижи? Зошто само за хомосексуалците е тоа проблем? Ајде сите ќе посвојуваме нема да раѓаме, па ќе правиме после муабет.
Ова ме потсеќа како паролите за домашни миленици од разноразните здруженија: Вдоми, не купувај!
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.611
Поени од реакции
4.535
Отвори историја за петто одделение, може ќе научиш нешто. А постојат и мали шанси да ти предизвика љубопитност, па да побараш и литература од експерти антрополози.


Кој го пишувал овој drivel бе?
Ловот не се појавува со појавата на лак и стрела, боже сачувај какви глупештини еј.
Имаш алатки за лов уште дааалеку пред појавата на ХСС, имаш глави од копја и стрели и примитивни форми на томахавки и сечила и што све не уште пред 500К+ години. Настрана правење замки, риболов и остало.
Сериозен си со текстов? Човекот измислил лак и стрела и станал ловец аууу, што им се предава на деца, страшно.
 

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
128
Поени од реакции
212
Зошто сите сакате да си оформите семејство со раѓање свое дете покрај толку напуштени деца кои чекаат некој да им го отвори домот и да ги згрижи? Зошто само за хомосексуалците е тоа проблем? Ајде сите ќе посвојуваме нема да раѓаме, па ќе правиме после муабет.
Што доколку некое дете не сака да биде посвоено ни од хетеро ни од хомо пар?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.611
Поени од реакции
4.535
Никој не одговори од поддржувачите, ако се знае дека во дадена средина постојат неспоредливо повеќе нормални парови кои поради икс причини не можат да имаат деца во споредба со бројот на хомо паровите кои бараат да им се доделат деца, која би била причина воопшто едно дете да се даде на хомо-пар?
Зошто таква привилегија?
За да еден хомо-пар посвои тоа значи дека еден нормален пар ќе остане без посвоено дете. Што е тоа кое им дава предност на хомо-паровите во однос на нормалните?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
13.403
Поени од реакции
11.520
Никој не одговори од поддржувачите, ако се знае дека во дадена средина постојат неспоредливо повеќе нормални парови кои поради икс причини не можат да имаат деца во споредба со бројот на хомо паровите кои бараат да им се доделат деца, која би била причина воопшто едно дете да се даде на хомо-пар?
Зошто таква привилегија?
За да еден хомо-пар посвои тоа значи дека еден нормален пар ќе остане без посвоено дете. Што е тоа кое им дава предност на хомо-паровите во однос на нормалните?
Tuka mnogu prasanja ostanaja neodgovoreni. Namesto da se diskutira dali voopsto treba da im se dodeli dete na lice so ocigledni psihicki poremetuvanja, muabetot se svede na tehnikalii.
Автоматски споено мислење:

Зошто сите сакате да си оформите семејство со раѓање свое дете покрај толку напуштени деца кои чекаат некој да им го отвори домот и да ги згрижи? Зошто само за хомосексуалците е тоа проблем? Ајде сите ќе посвојуваме нема да раѓаме, па ќе правиме после муабет.
Zatoa sto homoseksualcite ako se dosledni na nivnata seksualna orientacija koja patem receno ja smetaat/smetate za normalna nemozat vo nikoj slucaj da imaat deca na koi i dvajcata partneri ke bidat bioloski roditeli. Ni po priroden, vestacki ili bilo kakov nacin. Ednostavno e nemozno, toa e nacinot na koj prirodata si gi resava greskite. Ja prasav i doktorkata no ete resi da si pokjuti. Taa kako doktorka sigurno ucela ili barem znae eden edinstven primer vo pisanata istorija kade dvajca pederi se zatrudnile. Ili dve lezbejki pomegju sebe. Sigurno ucela kako dva spermatozoidi se samooploduvaat, ili dve jajce kletki,ama ete resi da si pokjuti. Ako znaes ti slobodno prosvetli ne.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
13.403
Поени од реакции
11.520
Па да земеме и најдобро можно сценарио, ете некаков си геј-пар каде што обете страни немаат никакви психо-физички проблеми,
So samoto toa sto e homoseksualen par se podrazbira deka imaat psihicki problemi. Nema tuka opcija najdobro mozno scenario :toe:.
 

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
128
Поени од реакции
212
Ок ајде ќе ги оставиме да станат полнолетни па сами да си одлучат.
Не мора да бидат полнолетни. Ама кога би се посвојувале би требало да бидат на доволна возраст за да можат и сами да одлучат дали сакаат да бидат посвоени. Похумано би било така.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.158
Поени од реакции
5.802
Дури и Говинда?
Не верувам.
Анонче ти забораваш дека Говинда ги променил неговите ѓени, дури ги трансцендирал и тие.
Што доколку некое дете не сака да биде посвоено ни од хетеро ни од хомо пар?
Тогаш сине ќе биде посвоено од флуид џенда родител. И така по треба ќе се шифта од мајка во татко.
Не мора да бидат полнолетни. Ама кога би се посвојувале би требало да бидат на доволна возраст за да можат и сами да одлучат дали сакаат да бидат посвоени. Похумано би било така.
А додека раснат во дом супер хумано ќе биде тоа за нив.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.568
Поени од реакции
7.579
Не мора да бидат полнолетни. Ама кога би се посвојувале би требало да бидат на доволна возраст за да можат и сами да одлучат дали сакаат да бидат посвоени. Похумано би било така.
Така е, за се треба сами да одлучат, хумано општество сме. Или стремиме кон тоа. Јас пример не сакав да се родам а ме родиле не ме почекале да ме прашаат сакам или не сакам.
 

Dumbledore

Модератор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.757
Поени од реакции
16.872
Отвори историја за петто одделение, може ќе научиш нешто. А постојат и мали шанси да ти предизвика љубопитност, па да побараш и литература од експерти антрополози.


Зошто мене не ме цитираш? :(

Која водечка улога на жената? Грижа за деца, куќа, подготвување храна и облека! Тоа го имаме во периодот на предфеминистичките движења, во САД, да речеме. Тоа не е водечка улога.

Матријархатот е хипотетички концепт, теоретски. Веќе ги раскажав овие лекции, лекција која се учи и во прва средно по социологија и нешто по одредени факултети. И во други култури, подоцнежни, има женски божици (алудирам на аргументот "Големата мајка"). Дури има и фараонки, дел од нив биле манифестирани како мажи, а одредена физиономија (како широки колкови, а потоа се појавуваат и пишани извори каде јасно станува збор дека биле жени) се воочува дека станува збор за жени. Па и поставеноста на рацете на мумијата, ама ова е сега небитно! Тоа се 5-6 фараонки од неколку илјадна традиција. Ни ова не е матријархат. Така круцијалниот факт за матријархатот е водечката улога на жената во општеството.

Другите аргументи, како заштитната улога, ти ги посочи Каљехон. :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.756
Поени од реакции
19.201
...а која е таа ,,багра,, ако може да се знае, чисто да знам дали јас лично спаѓам во неа, пошто гледам дека и јас сум исто санкционирана.

... во подтема ,,Хомосексуалност,, мешањето во туѓи акаунти и предлог да се разгледа, во каква група би спаѓале?

...посвојување и обврска за нега, грижа и воспитување на тоа дете, не значи само пружење на љубов и внимание и све друго што може да пружи тие што го посвоиле, детето апсорбира од своите родители и други работи кои не „му се дава“ на детето, како карактерот и меѓусебниот однос на посвоителите специфично за истородни, хомо партнери што можеби ќе биде пресудно за неговата сексуална определба како адулт во иднина!
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.611
Поени од реакции
4.535
Значи заклучивме дека не постои причина при посвојување предност да им се даде на хомо пар и со тоа да се лиши нормален пар од можност за имање дете :) Барем никој не даде ниту еден аргумент во полза на хомо посвојувањето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom