Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Кина веќе преминува во квар-држава - не ни ја сметам за општествено развиена земја. Поентата ми беше дека оние земји кои ги дозволилиле овие права не приметиле ниаков пропаст во општеството нивно. Не постои земја која им дозволила еднакви права на ЛГБТ лицата и после се покајала за тоа.

Не знам што е бизнисот со човекови права - не можам да најдам ништо околу таа одлука. Ама не е воопшто битна - битно е дека сепак го заслужуваат тоа право, поточно правото да се влезе во финансиски сојуз.
Кина е далеку од квар држава. Ако бараш кварови, барај по Европа.

Имаш договор за ортаклак.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.900
Кина е далеку од квар држава. Ако бараш кварови, барај по Европа.
Брат, го цензурираат интернетот да не слушнат луѓето за зборот „демократија“ и човечки права случајно - тоа ти е квар-држава.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Брат, го цензурираат интернетот да не слушнат луѓето за зборот „демократија“ случајно - тоа ти е квар-држава.
Баш тоа не е дефиниција за квар држава. Можеби имаат поинаква перцепција за демократијата, која денешниов облик на истата е резултат на т.н. западни вредности. Башка и во САД постои цензурата, видовме како СиЕнЕн не сакаше да ги објави мејловите ка Килари, кои веќе беа постирани на Викиликс. Да не зборуваме за тоа дека некој можеше да добие казна затвор ако речеше дека 11 септември е дело на САД. Или забрана на медиуми и новинари кои зборуваат некоја (нивна) или алтернативна вистина! Истото го има и во Кина, ама тоа се нарекува дисциплина, затоа многу тешко дека ќе се растурат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.354
Брат, го цензурираат интернетот да не слушнат луѓето за зборот „демократија“ и човечки права случајно - тоа ти е квар-држава.
ако постоеше демократија на запад немаше Алекс Џоунс да го избришат од јутуб:icon_lol:
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
590
Поени од реакции
1.127
Исто така немаше да ги тргнат видеата на The Iconoclast каде што зборува за мигрантската криза и како таа е штетна за Европа.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.303
Поени од реакции
7.434
Дали може да се критикува општествената свест, одредена политичка партија, одреден уметнички правец или пак религијата општо!?

НЕ СМЕЕ! Тука лежи проблемот. Секој обид за негативна критика упатен јавно следи со кривична пријава. Јанко попи една таква, се прашувам кој е следен. Баш смее да се критикува, уставните начела таа привилегија ти ја допуштаат. И во која насока ќе оди критиката, позитивно или негативно, зависи од поединецот кој се јавува како критичар (неговите можности, вредности и знаења) и однесувањето на групата (во овој случај) која се критикува (а многу добро знаеме како таа група се однесувала во минатото во вакви слични прилики, фотки имаш страници наназад). А и не постои реална причина зошто некоја група би била штитена од критики. Ако законите одат во таа насока, посебна заштита можат да бараат и другите (општествени) групи и заедници, па како и медиумите и политичарите т.е. политичките партии. Мислам дека на светов не му треба таков тоталитарен режим и општествена дефункционалност каде некој би морал да започне на стартната црта, а други би се нашле на крајната цел во истиот момент само поради привилегиите кои ги уживаат.

Најчевска рече дека ќе се соблече гола. Не знам колку ова е вистинска вест, но ако е спремај киселина за очи. Можеби потоа и ние би добиле дел од пакетот привилегии, кои се нели нужни.
Дамби да не те викаат нагалено? Точно е тоа што викаат дека најголемите противници на ЛГБТ се притаени гејови или длабоко во себе се борат со поривот, кај тебе вистината тече од сите страни, самиот аватар што си го избрал како омилен лик го укажува тоа. Единствениот геј лик од Хари Потер ти е идол а ти се декларираш како анти геј :icon_lol:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Една мала анализа на профилите на личности кои денес искочија со хејт на нивните ФБ и Инста профили - мажи и жени со начукани 30+ години кои абер немаат ни од врска, за женење и мажење да не правиме муабет, за деца па уште помалку, спомнуваат фамилијарни вредности и деца. Хм...
 

ivop

Актив
Член од
15 декември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
49
https://youtu.be/Nrb5tDrXgtM
Погледнете го видеово.
Вечерва седам на кафе со другари и помина циган трансексуалец, околу 25 години, беше слаб околу 60 кг, имаше силикони, и маица кратка да му се гледа гол стомакот и грбот.
Таа појава беше толку грозна што мислев дека ќе паднам во несвест, ми падна притисокот буквално, ми се слоши малце и ми се повраќаше.
Можеби мене ми се грозни и можам да паднам во несвест кога ќе видам дебели жени и мажи што имаат преку 120 кг па тоа не ми дава право да ги тепам...
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
577
Поени од реакции
830
Можеби мене ми се грозни и можам да паднам во несвест кога ќе видам дебели жени и мажи што имаат преку 120 кг па тоа не ми дава право да ги тепам...
Дебелите не ти се наметнуваат и вршат притисок да ги прифатиш.
И нормално е да си дебел/слаб како што е нормално да се знае кој е маж/жена и тн.
Но не е нормално дебелиот да ти врши притисок да го сметаш за слаб и обратно,само поради тоа што тој така си замислил.
 

ivop

Актив
Член од
15 декември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
49
Дебелите не ти се наметнуваат и вршат притисок да ги прифатиш.
И нормално е да си дебел/слаб како што е нормално да се знае кој е маж/жена и тн.
Но не е нормално дебелиот да ти врши притисок да го сметаш за слаб и обратно,само поради тоа што тој така си замислил.
1. Ако дебелите не беа прифатени тогаш веројатно и тие ќе вршеа притисок за да бидат прифатени.
2. Не знам баш дали е нормално да бидеш дебел... На пример во Македонија пред 100 години дебели луѓе скоро и да немало :)
3. Кој сме јас или ти да дефинираме што е нормално? :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
туку се радува и се гордее на спортот бидејќи самиот спорт пропагира здраво тело,здрав дух,здрав живот,забава,пријателства
You just described a life of an average proud gay man. Дали провери во речник што значи confirmation bias? Зошто гледам го одбегна во одговорот тој дел.

Па така што "Расизам" е едно а "Хомофобија" е друго по дефиниција
Не е. Двете се форма на дискриминација. Околу карактеристики кои човек и да сака не може да ги замени/промени. Get over it.

Каде хомосексуалците се дискриминирани? И кои човекови права им се скратени?
Друже, ако го поставиш одново на секои 20 страници прашањево не значи дека ќе добиеш поинакви одговори од претходно (кои ги добиваш и онака редовно, и ти и сите кои го поставуваат истото прашање).

За некој кој е професор мислев дека веќе ги имаш одговорите на овие прашања вон дигиталнава средина, особено затоа што повеќе од еднаш сме разговарале за ова.

Prasanjeto e sosem legitimno i ne e personalen napad tuku najobicno prasanje. Se odgovara so Da ili Ne. I koi ti objektivni argumenti gi imas dadeno dosega i kolku se objektivni so ogled na tvojata psihicka sostojba?
- Му бараш психичка авто-дијагноза?
- Објективни за него како личност, или категоријата луѓе кои (ти мислиш дека) ги претставува?
- Двете?
- Негде дечково спомна дека е психијатар? Или дека посетува психијатар?

Поставуваш прашања без да бидеш специфичен каков точно одговор бараш. Башка што наведуваш само за да испровоцираш реакција, иако човеков не те рецка 2% од тој аспект.

Според ЕСЧП правото на брак не е човеково право. Има тука друга цака за вонбрачната заедница, која Сорос структурите во невладин сектор можат да се борат да ни ја донесат тука. Дали го прочита новиот Закон за заштита и спречување на дискриминација?
Граѓански партнерства и цивилни унии си функционираат таман во некои земји како државно призната заедница рамо до рамо во очи на законот како и бракот помеѓу маж и жена. Нема зошто истото да не се донесе и тука, кога веќе се работи на подобрување на статусот на правата на ЛГБТ луѓе. Збориме за секуларна работа, нема врска со религија, брак како институција, јари јари ја.

Не сум нешто гласен против вас (предпоставувам си во тој круг на луге) но случајно на фејсбук ми излезе албум од некој собир од пред некој ден..

Величење на сатана, ставање к*рови на статуи од светци, оскрнување на Исус и ред 300 глупости. Тоа нормално ли е бе? И со тоа треба да се гордееме? Па ако сакате почит (или сакаат почит - ако не си геј), тогаш почитувај не и нас нормалните ебате беља. Никој не вика у логор да ве стават.. самите со вакви глупости само собирате гнев од сите останати.

И како сакаш да не ве/ги дискриминираат кога на тие собири мочате и се серете на се што е против вашето размислување? И кој к*рац е потребна таа парада? На кого ќе се докажувате? Се кладам дека повеќе од 100 луѓе нема да има, ама ај.
Тие настани не се одлика на целата ЛГБТ популација, ваљда до толку сигурно можеш да приметиш? Генерално никој не е про-такви глупости како тоа .... што и да било, прв пат овде во темава го затекнав како го говорат.

Инаку на парадава и мене ме изненади бројката што излегла, а дефинитивно бела повеќе од 100 луѓе.

Другар, подвижен вирус се/сте, како не е штетно?
Знаеш како се пренесува ХИВ, така? Или треба да ти презентирам онлајн курс?

Не чуле дека муџите од Стара Чаршија неколку пути им го демолираа тоа ЛГБТ центарот таму што им беше.
Мислам дека уште се под импресија дека тоа беа ВМРОвци. Изгледа муслимани ВМРОвци?

го ебете наталитетот до даска.


Ако толку ти дошло до наталитетот, зачепи, гаси нет, засукај ракави и фаќај се за работа да го оправаш. Не го префрлај проблемот на други, посебно не луѓе кои не општат на ист начин ко тебе со жени.

Па можеби е така, но треба прво неколку посвоени деца во такви бракови да ги видам и да ми раскажат како изгледа нивниот живот, имаат ли проблеми во средината каде што живеат, дали и они самите се задоволни во тоа семејство, мечтаат ли некогаш за правите родители, за својата мајка и ред други прашања..


Дебелите не ти се наметнуваат и вршат притисок да ги прифатиш.
И нормално е да си дебел/слаб како што е нормално да се знае кој е маж/жена и тн.
Но не е нормално дебелиот да ти врши притисок да го сметаш за слаб и обратно,само поради тоа што тој така си замислил.
О брат. Не си во тек со current year авангард прогресива. Не си наишол на fat acceptance, пардон, body positivity движењето во глобални рамки? :eek:

Или thin/skinny privilege? :D

"healthy at any size"? :vozbud:

Bruh, you're falling behind.

Тоа е главно зашто христијанството не е комплетно одделено од државата во повеќето земји и затоа го ругаат сите активисти - не само за ова, туку за кој било проблем што го предизвикува христијанството во општеството. Нема поента да се критикува исламот во христијанските земји, зашто исламот нема речиси никакво влијание врз политиката на таквите земји, а не дека се плашат дека терористи ќе им влезат во домовите и ќе ги почнат да ги бесат. (Муслиманските земји си имаат поголеми проблеми и така.)
Зошто тогаш го ругаат и во најлибералните земји каде христијаните си ја гледаат својата работа во најголем дел?

Не се согласувам со повеќето работи кои хејташиве ги презентираат овде на темава, ама во право се дека постои некоја патолошка обсесија да се руга на каков и да е начин христијанството, а не било која друга религија, нека не е исламот. Христијанството и исламот не се единствени со хомофобни елементи. Но кога веќе е донесено во дискусија, why the fuck not mock Islam too?

Според мене тоа е поголема закана отколку wannabe христијаниве во земјава. Со оглед на тоа што закоравените делови од таа пропаганда полека фаќаат корен и тука.

Тоа што тебе ти личи нормално во С. Македонија
Чоек, сериозно? :pos:
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2014
Мислења
577
Поени од реакции
830
1. Ако дебелите не беа прифатени тогаш веројатно и тие ќе вршеа притисок за да бидат прифатени.
2. Не знам баш дали е нормално да бидеш дебел... На пример во Македонија пред 100 години дебели луѓе скоро и да немало :)
3. Кој сме јас или ти да дефинираме што е нормално? :)
Точно јас и ти нема што да дефинираме,извртуваме,наметнуваме ниту пак при уши да се правиме глуви а при очи слепи се знае се гледа кој е и што е маж си е маж,жена си е жена,физичкиот изглед исто така слаб/дебел сеедно.
Не знам баш дали е нормално да бидеш дебел... На пример во Македонија пред 100 години дебели луѓе скоро и да немало
Повеќе биле раздвижени и физички поработни,не седеле цело време пред компјутери и пропагирале геј лоби.:toe: :D
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.900
Зошто тогаш го ругаат и во најлибералните земји каде христијаните си ја гледаат својата работа во најголем дел?

Не се согласувам со повеќето работи кои хејташиве ги презентираат овде на темава, ама во право се дека постои некоја патолошка обсесија да се руга на каков и да е начин христијанството, а не било која друга религија, нека не е исламот. Христијанството и исламот не се единствени со хомофобни елементи. Но кога веќе е донесено во дискусија, why the fuck not mock Islam too?

Според мене тоа е поголема закана отколку wannabe христијаниве во земјава. Со оглед на тоа што закоравените делови од таа пропаганда полека фаќаат корен и тука.
Чоек, сериозно? :pos:
Абе го ругаат него посебно зашто е најпопуларната религија. И јас се согласувам дека воедно треба секоја религија да се руга ако сепак се руга.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom