Хомосексуални бракови во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 јуни 2013
Мислења
42
Поени од реакции
16
Ова е мојот последен пост на оваа тема, прво затоа што апсолутно се е веќе кажано, второ затоа што ми се здосади да го потсетувам Летко колку е досаден.

Тоа дали ќе има или ќе нема хомосексуални бракови во оваа држава, не зависи од членовите на овој форум, не зависи од народот, не зависи дури ниту од политичарите во Македонија. Како што не се прашуваме за еден куп работи, така на крајот ќе се испостави дека не се прашуваме ниту по ова прашање.

Мене ми е еден друг феномен интересен за разгледување. Повеќето луѓе во оваа држава се на погрешната страна од насилен анален секс. Ги ебе кој ќе стигне секојдневно. Газди, професори, политичари, зависи кој во која ситуација се наоѓа. Ги ебат припадниците на полудиво племе кое во Балканското лудило успеа да се изгребе со помош на еден понизен, кучешки менталитет.

И во целиот тој секс кој го добиваат секој ден, ниту еднаш не се побуниле. Ниту еднаш. Платите се мизерни, непотизмот владее, орките ја освојуваат Македонија, а никој ниту да писне. Ни штом се спомене хомосексуланит брак, еве ги сите јунаци. Сеуште ги болат задниците од целокупниот секс кој го добиваат и за кој А не велат, но тука јуначки изјавуваат дека се ќе има во Македонија, само хомо бракови нема да има. Чудо над чудата. Не им смета што се ебени во сегменти на постоењето кој директно им влијаат на квалитетот на нивните животи, туку им смета што на двајца луѓе кои не ги познаваат, кои никогаш нема да ги видат, кои не се насилни по дифолт, и кои се малубројни, ќе им биде овозможено легално да живеат заедно ако сакаат. Неверојатно, навистина.

И уште една работа ми боде очи. Тоа е создавањето на македонскиот white trash социјален слој. Социолошки феномен вреден за разгледување. Се работи за луѓе од 18-23 години, со многу ниско ниво на култура и образование, со тупава сусрпска религиозност, која се пали на глупости од типот само Бог може да ми суди, која се фура на простачка религиозност а сака да ебе многу "пичиња", и која виртуелно тепа нели, педери. Нешто слично на овој ликот, кој има ниво на интелигенција која му овозможува да заклучи дека Тоше е е убиен од српските естрадни "уметници", кој е елементарно неписмен, и кој се дрзнува да одредува што е култура. :)Народ со ваква младина, нема зошто да се грижи за својата иднина. Затоа што ќе ја нема.

Доколку стигна ти да зборуваш за моето ниво на интелегенција тогаш преиспитај се себе си. Тоа што ја отворив темата за Тоше тебе не треба да те засега. Но очигледно тука нешто боли. Јас неможам да зборувам за твојата култура затоа што веќе ја покажа погоре. А ако бараш култура во една тема во која хомосексуалците скокаат тогаш ти дечко јако си ја ....
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.187
Народ со ваква младина, нема зошто да се грижи за својата иднина. Затоа што ќе ја нема.
Доколку стигна ти да зборуваш за моето ниво на интелегенција тогаш преиспитај се себе си. Тоа што ја отворив темата за Тоше тебе не треба да те засега. Но очигледно тука нешто боли. Јас неможам да зборувам за твојата култура затоа што веќе ја покажа погоре. А ако бараш култура во една тема во која хомосексуалците скокаат тогаш ти дечко јако си ја ....
QED
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.610
Ова е според мене солиден потез на ЛГБТ заедницата, и начин на кој треба да се приближат кон хетеросексуалното мнозинство, за да истото почне да ги перцепира сосема нормално. Потег за поздравување. Културно пред се.

http://kajgana.com/mesto-parada-nedela-na-gordosta-vo-skopjeМесто парада, недела на гордоста во Скопје

Текст: Макфакс
Македонија | 18 јуни 2013


Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници" и ЛГБТ Јунајтед во соработка со ЛГБТ центарот за поддршка и ЛезФем организираат Недела на гордоста од 22 до 27 јуни.
Неделата на гордоста ја организираат како симболично одбележување на Stonewall бунтот и на 27 јуни како интернационален ден на гордоста на лезбејките, геј мажите, бисексуалците и трансродните луѓе.
Неделата на гордоста вклучува неколку настани, дебати и филмски проекции поврзани со различни прашања кои ги тангираат ЛГБТ луѓето во Македонија.
Така во сабота на 22 јуни, во 17.00 ч, ЛГБТИ Центар за поддршка (Стара Чаршија) ќе има проекција на кратки видеа за транс луѓето во Македонија и дискусија на тема: Здравствени права на транс лицата.
Во понеделник на 24 јуни, во 13 ч, во Хотел „Арка" ќе се дискутира со претставници на Парламентот, институции и граѓански здруженија на тема: Дискриминација и говор на омраза врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет.
Во вторник во 18 часот во ГЕМ клубот ќе се одржи проекција на филмот: „Како да ја преживееш чумата" и дискусија на тема „Загуба, гнев и активизам".
Исто така во ГЕМ клубот на 26 јуни, во среда ќе се оджи Лезбејска семејна вечер, при што ќе може да се проследи проекција на филм и дискусија на тема „Лезбејките, семејството и пријателите"
Во четврток на 27 јуни, ќе се организира е завршна забава.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.184
Поени од реакции
29.738
Очекував повеќе од толкав пост, поготово од тебе Ставре, не некој препакуван "не ми треба секс, државата ме ебе секој ден" пост.
Симплифицирано, сите против хомосексуалниот брак се на погрешната страна од аналниот секс и се главните виновници за ново компованиот социолошки феномен, додека пак некој хомосексуалец од свирипичино само оти се фука одпозади е тотално на вистинската страна од аналниот секс, тој е отпорот! што ни е потребен, ако нему му дозволиме да се венча, тој ќе ни ги подигне платите, намали непотизмот, ќе склопи најскапиот артефакт како во дота и ќе ги реши сите орки! Така?

Или чеееееекај, меѓу 18 и 25 сум, ми треба време, демек поентата ти е, место да се занимаваме за хомосексуални бракови, да работиме на горенаведените проблеми?
Ам хомосексуалците и поддржувачите, зошто аналогно се исклучени од овие проблеми? Демек модерни со повискоа свест, па под ниво е недајбоже место геј парада организираат протест за рецимо минималната плата во државата? Тотално неповрзано и воедно најретардираното нешто што си го пишал. Не ми личи ни на годините, ни на интелигенцијата во однос со твојата, и се извинувам, и обожавам да те читам, ам Ставре.. ти се помешале спојките.

langelina наназад не враќаш, немало потреба да ми дефинираш хомосексуалец.
Јас против истите немам проблеми. Јас сум против посвојување и разноразни накнадни закони кои требало да се донесат ДУРИ преку скратена постапка.
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Очекував повеќе од толкав пост, поготово од тебе Ставре, не некој препакуван "не ми треба секс, државата ме ебе секој ден" пост.
Симплифицирано, сите против хомосексуалниот брак се на погрешната страна од аналниот секс и се главните виновници за ново компованиот социолошки феномен, додека пак некој хомосексуалец од свирипичино само оти се фука одпозади е тотално на вистинската страна од аналниот секс, тој е отпорот! што ни е потребен, ако нему му дозволиме да се венча, тој ќе ни ги подигне платите, намали непотизмот, ќе склопи најскапиот артефакт како во дота и ќе ги реши сите орки! Така?

Или чеееееекај, меѓу 18 и 25 сум, ми треба време, демек поентата ти е, место да се занимаваме за хомосексуални бракови, да работиме на горенаведените проблеми?
Ам хомосексуалците и поддржувачите, зошто аналогно се исклучени од овие проблеми? Демек модерни со повискоа свест, па под ниво е недајбоже место геј парада организираат протест за рецимо минималната плата во државата? Тотално неповрзано и воедно најретардираното нешто што си го пишал. Не ми личи ни на годините, ни на интелигенцијата во однос со твојата, и се извинувам, и обожавам да те читам, ам Ставре.. ти се помешале спојките.

langelina наназад не враќаш, немало потреба да ми дефинираш хомосексуалец.
Јас против истите немам проблеми. Јас сум против посвојување и разноразни накнадни закони кои требало да се донесат ДУРИ преку скратена постапка.
Симплифицирано, береш гајрет за тоа дали хомосексуалци можеле да посвојуваат деца, а тоа какви брачни парови имаат деца со чии проблеми не знаат да се соочат не е битно. Битно ти е твојот ситен морал да биде задоволен а оние кои разнислуваат поинаку од тебе кој ги ебе, сепак се малцинство (10.000 потписи?). Постојат хомосексуални парови кои не практикуваат секс, исто како што постојат хетеро парови кои практикуваат секакви фетиши. Од каде тебе способноста да одредиш кој е повеќе или помалку морален и кој треба да биде способен да добие дете според тоа што го прави во спалната соба? Како тоа особено е поважен начинот на кој родителите имаат секс отколку друго приватно прашање?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.187
Симплифицирано, сите против хомосексуалниот брак се на погрешната страна од аналниот секс и се главните виновници за ново компованиот социолошки феномен, додека пак некој хомосексуалец од свирипичино само оти се фука одпозади е тотално на вистинската страна од аналниот секс, тој е отпорот! што ни е потребен, ако нему му дозволиме да се венча, тој ќе ни ги подигне платите, намали непотизмот, ќе склопи најскапиот артефакт како во дота и ќе ги реши сите орки! Така?
Не.
--- надополнето: 18 јуни 2013 во 14:52 ---
Или чеееееекај, меѓу 18 и 25 сум, ми треба време, демек поентата ти е, место да се занимаваме за хомосексуални бракови, да работиме на горенаведените проблеми?
Да.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
Море колку знаеш ти...Пиша човекот дека му е последен пост на темата и одма му рециплираш за да му го урниш од старт кредибилитетот дека е човек без принципи во случај да реплицира.
Море, море педерски изиграно...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.187
Море колку знаеш ти...Пиша човекот дека му е последен пост на темата и одма му рециплираш за да му го урниш од старт кредибилитетот дека е човек без принципи во случај да реплицира.
Море, море педерски изиграно...
:D
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.961
Поени од реакции
4.880
Да не е претежок??

И помал од 150-300 ќе заврши работа м?

Инаку најреално Лоботомија може да излечи ЛГБТ и тоа немора сечење, туку трансорбитална со вбризгување концентриран алкохол дирек у мозок, во белгија се практикува и фронтална и трансорбитална.

Ме иритираше еден натпис од пред 4-5 години, имено искусен психијатар со над 20 години искуство на хомосексуалец му препишал лорам(чат пат го даваат и против конвулзии, така да една недела со депакине ги пиев ама имав мнооогу јаки луцидни соништа т.е ноќен кошмар или било каков сон ме чинеше 2.5 денари колку една таблета дека не ги памтам соновите ама таа недела уаууу ем ги памтев ем јаки беа ама кажав на лекарот и ми ги прекина можеби не требаше да му кажам;) , но фала богу завршија конвулзиите и ми велат сега пред две недели по ЕЕГ е ОК) него друго е поентата, имено Психијатаров му го препишал Лорам(лорсилан на белупо) на хомосексуалецот не бидејќи е хомосексуалец туку поради дијагнозата т.е стрес, напнатост и сега овој хомосексуалецов испаднал педер(не е за чудење), имено пошол кај коче и го пријавиле психијатарот демек он му ја лечел хомосексуалноста а нема врска.

И така на човекот кој цели 25 години лечел луѓе и специјализирал му го уништија животот, кариерата и дозволата му ја одзема комората СРАМОТА ова е навистина срамен случај па ги имаше и иницијалите на докторот а не на хомосексуалецот педер, туку се одело преку МАССО и коче-гарант му барале тешка пара па овој одбил и ете му уништија кариера ма има како свиња да го заколам:mad: ти му помагаш он нож зад грб педер еден.

Срамота значи педерска работа на човек и кариера да му уништиш и све.
Другар си згрешил, не си требал да ги прекинуваш апоите.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
846
Другар си згрешил, не си требал да ги прекинуваш апоите.

Еј грешка сум, чекај чекај да видиш.
Не пред 5 туку преед цели 8 години

Чита.


АСОЦИЈАЦИЈА ЗА СЛОБОДНА СЕКСУАЛНА ОРИЕНТАЦИЈА ОБВИНУВА:
Психијатар лекувал хомосексуалност со таблети што предизвикуваат карцином

Психијатар од Македонија, чии идентитет не се соопштува


, лекувал хомосексуалци со лекови што предизвикуваат карцином на простатата, објави Македонската асоцијација за слободна сексуална ориентација (МАССО), на вчерашната конференција за печат.

Во Асоцијацијата велат дека ова не е изолиран случај лекар да ја злоупотребува својата професија и дека, за жал, хомосексуалноста се уште се смета за болест, која може да се излекува.

Викторија Вујовиќ, секретарка во Здружението на психијатри, изјави дека ваквото третирање на хомосексуалноста е непрофесионално и ги нарушува основните човекови права.

- Здружението на психијатри го осудува однесувањето на лекарот, но имаме сознанија дека ова не е изолиран случај. Тој сакал да го лекува хомосексуалецот со лекот "лорам", кој предизвикува зависност. При намерата да се лекува нешто што не постои, од здрав човек се прави зависник. Проблемите со сексуалноста може се решаваат дури кога ќе заврши периодот на адолесенцијата - вели Вујовиќ.

Кочо Андоновски, претседател на МАССО, ја соопшти програмата за работа за 2006 година.

- "Геј правата се човекови права" е мотото под кое МАССО годинава ќе ја спроведува својата програма. Целта е да се подигне јавната свест на граѓаните за хомосексуалната популација во земјава и за прифаќањето на нивните основни човекови права. Предвидени се медиумска кампања и низа културни настани - изјави Андоновски.

Тој додаде дека вчерашната прес-конференција намерно ја организирале на 2 февруари, за да се совлада хомофобичноста.

- Вистинскиот ден на хомосексуалците е 27 јуни, а не 2 февруари, кој за нив е само еден обичен календарски ден. На 27 јуни во средината на шеесеттите години се случи прв протест на хомосексуалците во светот, во Њујорк - рече Андоновски.
Абе овој стварно да ти бил Директор на гејовите.
--- надополнето: 18 јуни 2013 во 16:54 ---
Ова е според мене солиден потез на ЛГБТ заедницата, и начин на кој треба да се приближат кон хетеросексуалното мнозинство, за да истото почне да ги перцепира сосема нормално. Потег за поздравување. Културно пред се.

http://kajgana.com/mesto-parada-nedela-na-gordosta-vo-skopjeМесто парада, недела на гордоста во Скопје

Текст: Макфакс
Македонија | 18 јуни 2013


Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници" и ЛГБТ Јунајтед во соработка со ЛГБТ центарот за поддршка и ЛезФем организираат Недела на гордоста од 22 до 27 јуни.

Во вторник во 18 часот во ГЕМ клубот ќе се одржи проекција на филмот: „Како да ја преживееш чумата" и дискусија на тема „Загуба, гнев и активизам".
Исто така во ГЕМ клубот на 26 јуни, во среда ќе се оджи Лезбејска семејна вечер, при што ќе може да се проследи проекција на филм и дискусија на тема „Лезбејките, семејството и пријателите"
Во четврток на 27 јуни, ќе се организира е завршна забава.
Ете зошто на 27.

Него кој е овај гем клуб.
--- надополнето: 18 јуни 2013 во 16:58 ---
И уште една работа ми боде очи. Тоа е создавањето на македонскиот white trash социјален слој. Социолошки феномен вреден за разгледување. Се работи за луѓе од 18-23 години, со многу ниско ниво на култура и образование, со тупава сусрпска религиозност, која се пали на глупости од типот само Бог може да ми суди, која се фура на простачка религиозност а сака да ебе многу "пичиња", и која виртуелно тепа нели, педери. Нешто слично на овој ликот, кој има ниво на интелигенција која му овозможува да заклучи дека Тоше е е убиен од српските естрадни "уметници", кој е елементарно неписмен, и кој се дрзнува да одредува што е култура. :)Народ со ваква младина, нема зошто да се грижи за својата иднина. Затоа што ќе ја нема.
Е со ова АПСОЛУТНО се согласувам.

Младина која незнае од кревет да стане дуурии пола саат треба да чекаш додека се "свести" од бурната ноќ, а за друго да не зборам.
Ахх срби вие сте виновни со филмот РАНЕ и Лепе села Лепо Горе док Карла Дел Понте си ја чешка.
 

FootballCasual

Илегалац
Член од
5 јуни 2013
Мислења
14
Поени од реакции
10
Сигурно и поминала хомосексуалноста после ова. Како на кутре...
Само не знам таа младина што мава по девојката во што ќе израсне.
У нормални људи ;) што би кажале хрвати и батина је из раја изашла :)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.625
Поени од реакции
5.711
У нормални људи ;) што би кажале хрвати и батина је из раја изашла :)

Не знам, тој од лево ми е сомнителен. Многу е некако, геј. Сигурно и неговите се горди дома зошто детето претепало друг човек.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.610
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom